Vijesti

Tegeltija se na Twitteru zbog izvještaja obrušio na OSCE. Sattler mu odgovorio smajlijem

Misija OSCE-a je u svom današnjem izvještaju oštro kritizirala sve pravosudne institucije u BiH, uključujući i Visoko sudsko i tužilačko vijeće i njegovog predsjednika Milana Tegeltiju.

Odmah nakon objavljivanja izvještaja, Tegeltija se oglasio na Twitteru, napisavši nekoliko tvitova u kojima odbija kritike.

„OEBS misija u BIH, u pogledu vladavine prava, NEMA mandat da preispituje i komentariše odluke sudskih, tužilačkih i disciplinskih organa, niti da se bavi tumačenjem domaćih Zakona od strane nadležnih institucija u pojedinačnim sudskim, tužilačkim i disciplinskim predmetima“, napisao je predsjednik VSTV-a.

Na njegov tvit reagirao je šef Delegacije Evropske unije u BiH Johann Sattler. On je Tegeltiji odgovorio smajlijem rumenih obraza, koji se u komunikaciji obično koristi kada se želi iskazati sram, neugodnost ili iznenađenje.

Tegeltija tu nije stao, već je odgovorio Sattleru i to na engleskom jeziku. Pitao je gdje je to on pogriješio te istakao kako OSCE nema mandat komentirati pojedinačne slućajeve, već samo opća pitanja vladavine prava.

Tviteraši su ga upozorili na slovne greške u ovom tvitu, na šta je Tegeletija odgovorio kako ih pravi i kada piše na svom jeziku, ali da, ipak, prihvata kritiku.

OSCE je, u dijelu izvještaja o VSTV-u u kome analizira nedostatak odgovornosti i upitna imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija, navela primjer afere “Potkivanje”, u čijem centru se našao predsjednik ove institucije Milan Tegeltija. Ishod disciplinskog postupka je “očigledno suprotan odredbama Zakona o VSTV-u BiH koje predviđaju preduzimanje disciplinskih mjera protiv člana Vijeća, uključujući i predsjednika, a koje sežu do suspenzije i razrješenja s dužnosti”, navedeno je.

“Prema Zakonu o VSTV-u BiH, članovi Predsjedništva VSTV-a BiH oslobođeni su od disciplinske odgovornosti te stoga i mogućnosti privremenog udaljenja od vršenja dužnosti ili prestanka mandata. Ovo tumačenje Zakona o VSTV-u BiH tako je rezultiralo de facto nekažnjivošću predsjednika VSTV-a BiH – nosioca najviše pravosudne funkcije. Ovaj apsurdan ishod signalizira toliko krajnje pogrešno tumačenje zakona da razumno izaziva sumnju da je doneseno namjerno da bi se postigao željeni rezultat. U svakom slučaju, ova odluka predstavlja nečuven napad na sudsku odgovornost”, nalaz je Misije OSCE-a.