Vijesti

Tegeltija se obrušio na MMF: Gdje je pukao dogovor o 1,5 milijardi KM

Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH govorio je o vakcinama ali i o krediti MMF-a, koji je, prema svemu sudeći, propao.

On je za Srpskainfo kazao da je BiH u COVAX sistemu i da će dobivati redovno vakcine.

"BiH će u skladu sa svojom veličinom dobijati vakcine, kao i druge zemlje u tom sistemu. Nama će biti dostupne sve vakcine koje budu odobrene od WHO. Sigurno je da će prve vakcine doći do kraja januara i to će, kao i u drugim zemljama, biti male količine, koje su prvenstveno namijenjene zdravstvenim radnicima. A onda ćemo doći u sistem kontinuiranog snabdijevanja. Kao što znate, entiteti već pripremaju program vakcinacije i prioritete. Siguran sam da će dalje u BiH biti vakcine dostupne u rokovima, u obimu i vrsti vakcina kao u svim zemljama u EU", rekao je Tegeltija.

Govorio i o tome da li je izgubljen aranžman sa MMF-om.

"Aranžmani sa MMF u svakom trenutku mogu da budu nastavljeni. Ja sam više od deset godina dio izvršne vlasti na različitim nivoima u BiH koji pregovara sa MMF i ovo je prvi put da nismo uspjeli ispregovarati aranžman. Jako mi je žao što je došlo do tog nivoa neslaganja. Obično se dešavalo da postignemo saglasnost oko aranžmana, a da poslije imamo probleme u implementaciji. Bilo bi dobro da smo obezbijedili aranžman sa MMF, prije svega iz finansijskih razloga. Sredstva koja se nude nisu tako velika kako se o njima govori; to je trogodišnji aranžman, ali to su sredstva koja se dobijaju s jako povoljnim kamatnim stopama i jako dugim rokovima otplate. Nadam se da će pregovori biti nastavljeni u naredna dva do tri mjeseca i da ćemo doći do dogovora", naveo je predsjedavajući VM.

Nabrojao je i ključne tačke nesporazuma sa MMF-om.

"Bili su to poprilično teški i neobični razgovori. Za mene je bilo iznenađujuće to da je šef Misije na početku rekao da od nas ne očekuju teške ekonomske reforme, što je činjenica. Također je činjenica da su ponekad reforme bile upravo vezane za neke ekonomske teme, poput smanjenja plata, povećanja poreza i slično. Za ovaj put su otprilike rekli “mi tražimo da vi trošite, stvorite pretpostavku da se održi potrošnja”, a da nakon završetka borbe s kovidom uđemo u drugu fazu reformi. Jasno je rečeno da se očekuju neke političke teme. Moje stanovište odmah na početku je bilo da ne treba da se bavimo političkim pričama, već da fokus aranžmana sa MMF bude borba protiv kovida, u smislu borbe za zdravlje ljudi i borba za zaštitu ekonomije. Na kraju su se isprofilisala dva, tri pitanja koja su politička pitanja, koja su dio naših pregovora s Evropskom komisijom i nije bilo nikakvog razloga da se ona pojave i u pismu namjere sa MMF. To su pitanja elektronskog potpisa, zakon o električnoj energiji, registar fizičkih lica u BiH unutar Centralne banke. To su ključne tačke oko kojih nije postignuta saglasnost", kazao je Tegeltija.