Nauka

Teleskop James Webb otkrio zapanjujuće galaktičke objekte u dalekom svemiru

Astronomi su koristili svemirski teleskop James Webb kako bi zavirili u prošlost u rane dane svemira. I uočili su nešto neočekivano, piše CNN. 

Svemirski opservatorij otkrio je šest masivnih galaksija koje su postojale između 500 miliona i 700 miliona godina nakon velikog praska koji je stvorio svemir.

Ovo otkriće potpuno poništava postojeće teorije o porijeklu galaksija, prema novoj studiji objavljenoj u srijedu u časopisu Nature.

"Ovi objekti su mnogo masivniji nego što je iko očekivao", rekao je koautor studije Joel Leja, docent za astronomiju i astrofiziku na Penn State univerzitetu.

"Očekivali smo da ćemo u ovom trenutku pronaći samo male, mlade, tzv. bebe galaksije. No, otkrili smo galaksije zrele poput naše u onome što se ranije smatralo zorom svemira."

Teleskop posmatra svemir u infracrvenom svjetlu,koje je nevidljivo ljudskom oku. Sposobno je detektirati slabu svjetlost drevnih zvijezda i galaksija, prenosi FENA.

Zavirujući u daleki univerzum, opservatorij u suštini može vidjeti unazad u vremenu do prije otprilike 13,5 milijardi godina. Naučnici su utvrdili da je svemir star oko 13,7 milijardi godina.

"Otkriće da je formiranje masivnih galaksija počelo izuzetno rano u historiji univerzuma poništava ono što su mnogi od nas mislili", rekao je Leja.

"Neformalno smo ove objekte nazivali 'razbijači svemira'. Oni su do sada opravdavali svoje ime."

Galaksije su toliko masivne da se sukobljavaju sa 99% modela koji predstavljaju rane galaksije u svemiru. To znači da naučnici moraju ponovo da razmisle o tome kako su se galaksije formirale i evoluirale.

Trenutna teorija sugerira da su galaksije počele kao mali oblaci zvijezda i prašine koji su rasli tokom vremena.