Šarena planeta

Teoretičari zavjera luduju: Pronašli crtani film za koji tvrde da je davno najavio porobljavanje pomoću pandemije

Društvenim mrežama zadnjih dana kruži crtani film "Plan" uz tvrdnju da je još prije devedesetak godina prikazao kako će "vlade u sjeni" pomoću pandemije pokušati preuzeti kontrolu nad svijetom.

Pojavio se upravo i na TikToku, a teoretičari zavjera dočekali su ga kao "as na desetku", kao najnoviju potvrdu da je sve ovo što nam se događa osmišljeno davnih dana.

Uz crtani stiže napomena da je snimljen tridesetih godina prošloga vijeka, a autor ga otvara rečenicom: Ovo je njihov plan kako preuzeti svijet.

Prvi kadrovi prikazuju vragove kako za sobom vuku "gripu", zatim govori da je ideja preplaviti novinske stupce i radijske emisije mrtvima, dočarava zatvorene crkve i trgovine, ističe vladine zakone u službi ušutkavanja neposlušnih, pa naposljetku kroz animaciju prenosi prizore vragova kako vakcinišu ljude.

Mnogi su ga uzeli zdravo za gotovo, u komentarima doživjeli kao svojevrsno proročanstvo, pa i unatoč tome što taj crtić niti u jednom trenutku nigdje ne prikazuje kada je doista snimljen, ko je zapravo njegov autor i je li ikad i bilo gdje prikazan osim upravo na društvenim mrežama, piše net.hr.

A razlog zašto je to tako je jednostavan - crtani je napravljen 2021. godine, te plasiran kao čisti propagandni materijal teoretičara zavjere.

"Naravno da ovo nije crtani film iz davnina"

Dokaza je koliko hoćete, a prvi previd njegova autora je riječ "weaponized" (oružan) koju koristi, piše portal Snopes. Ta riječ nije bila u upotrebi tridesetih godina prošloga vijeka, pojavila se tek dvadesetak godina kasnije kao terminologija američke vojske, a oxfordski rječnik prvi put je spominje 1957. godine.

Nadalje, stručnjaci su odmah primijetili da animacija koristi "mesh warping" tehniku za koju ljudi prije 90 godina nisu ni čuli, a i da jesu, nisu je mogli koristiti jer nisu imali moderne računare ili takve alate za digitalnu obradu.

"Naravno da ovo nije crtani iz davnina. Istina, neko se silno potrudio da tako izgleda, da jedna obična flash animacija djeluje kao da je izuzetno stara.

Povrh toga, brojni kadrovi su inspirirani animiranim filmovima iz tog doba, pa tako i vragovi koje vidite. Izvorno pripadaju crtanom filmu "Red Hot Mamma" iz 1934. godine", pojasnio je za portal Snopes historičar animacije Jerry Beck, čovjek koji predaje animaciju likova pri Umjetničkoj akademiji Santa Clariti.

Portal HoaxEye čak je uspio utvrditi i da je muzika ukradena iz crtanog "Betty Boop u Snjeguljici" iz 1933. godine, odnosno da je crtani na društvene mreže stigao preko platforme BitChute potkraj maja 2021. godine.

Ugledate li ga, sjetite se da je čista obmana i da objavama na društvenim mrežama treba pristupiti uz kritičko razmišljanje bez obzira koju stranu zastupali.