Svijet

Teroristi su 11. septembra u New Yorku ubili 2.700 ljudi. Od korone ih je već umrlo 3.000

SAD je, barem prema broju potvrđenih slučajeva, daleko najteže pogođena zemlja na svijetu. Zaraženih je službeno gotovo 338 hiljada, a umrlih 9.654.

New York je daleko najteže pogođeni američki grad, s više od 67 hiljada potvrđenih slučajeva u ovom milionskom gradu i više od 123 hiljade u saveznoj državi New York.

"Ovo će, iskreno, biti najteža i najtužnija sedmica u životu većine Amerikanaca. To će biti naš Pearl Harbour, naš 9/11, samo što neće biti lokaliziran", poručio je u nedjelju čelnik javnih zdravstvenih službi SAD-a Jerome Adams: "To će se događati po cijeloj zemlji i želim da to Amerikanci razumiju."

U New Yorku 4.000 mrtvih od koronavirusa, 11. septembra ih je bilo 2.700

Međutim, SAD je već prošle sedmice prošao simboličnu tačku, s više umrlih od koronavirusa nego od terorističkih napada Al Kaide 11. septembra 2001.

U petak je država New York brojem umrlih od koronavirusa (2935) nadmašila broj poginulih 11. septembra (oko 2.700 od ukupno 2.996).

A u nedjelju je i sam grad New York prešao tu tužnu tačku. Prema današnjim podacima sa stranice Centra za sistemsku znanost i inženjering (CSSE) na Univerzitetu Johns Hopkins trenutni broj umrlih od koronavirusa u gradu New Yorku je čak 3.048. Broj umrlih u istoimenoj saveznoj državi je sada 4.159.

"Simbolika ove prekretnice nije promaknula ni samim Njujorčanima", piše američki portal Politico.

"Živjeli smo u raju, zar ne, u ovom divnom gradu? Imali smo ples, pozorište, operu, imali smo sve, sjajne sportove. I sad odjednom to nemamo... Mnogo toga se neće ponovo otvoriti", rekla je autorica Julia Vitullo Martin s Manhattana.

Ljekari i sestre se žale: Nemamo dovoljno respiratora, maski ni testova

I Kathryn Wilde, predsjednica udruženja Partnership for New York City, zapitala se hoće li se ovaj čuveni grad ikad oporaviti od pandemije i vratiti svojoj staroj vrevi i načinu života po kojem je poznat.

"Ovo je vrsta malaksalosti i neprestanog straha i ranjivosti koja bi mogla izmijeniti kulturu. Nije to samo zbog broja smrti, već zbog samog iskustva", rekla je Wylde.

Međutim, brojke su, naravno, bitne. Prema jednom modelu u New Yorku će do kraja epidemije umrijeti oko 16 hiljada ljudi. A zdravstveni stručnjaci Bijele kuće procjenjuju da će između 100.000 i 240.000 Amerikanaca umrijeti čak i uz poštivanje uvedenih mjera.

Ljekari i medicinske sestre upozoravaju da nemaju dovoljno respiratora, testova, a ni maski i zaštitne opreme za liječenje sve većeg broja oboljelih i uporno apeliraju na administraciju Donalda Trumpa da im pošalje nove zalihe.

Trump pak insistira da pomaže koliko može, a krajem prošlog mjeseca izazvao je nevjericu tvrdnjom da "ne vjeruje da (New Yorku) treba 30-40 hiljada respiratora", koliko je guverner te države Andrew Cuomo zatražio.