Ako se često budimo tokom i umorni odlazimo na posao, tada nesanica postaje najgora noćna mora. Moramo biti svjesni da se noću ne budimo bez razloga - tijelo nam pokušava nešto reći.
Ponekad se radi o bolestima ili poremećajima za koje ljudi ne znaju da ih imaju.
Učestalo noćno mokrenje može ukazivati na dijabetes, jer se tijelo pokušava riješiti viška šećera kroz mokraću.
Noćna astma
Mokrenje noću može biti i jedan od pokazatelja mioma (dobroćudnih tumora) na maternici jer se tada stvara pritisak na mjehur ili cistitisa (upale mokraćnog mjehura). Znači, ako prije spavanje ne pijete previše tekućine i to je razlog čestih odlazaka na zahod, tada razmislite o posjetu liječniku.
Jeste li znali da postoji noćna astma? To je astma čiji simptomi se javljaju dok spavate. Dolazi do nedostatka zraka i čovjek se automatski probudi. To se ne mora događati svaki dan, ali ako se ponavlja barem jednom na tjedan, tada se može postaviti ovakva dijagnoza.
Okidači pojave noćne astme mogu biti prašina i grinje u krevetu i oko njega pa nije loše češće mijenjati posteljinu i čistiti. Također, postoji i bolest koja se zove apneja. Tu se radi o kratkim prekidima disanja tijekom spavanja.
Spavanje na previše jastuka može stvarati pritisak na donji dio leđa. Stručnjaci kažu kako je najbolji položaj za spavanje na leđima s jednim jastukom pod vratom i jednim ispod koljena. Moguće je i kako spavate na previše tvrdom ili previše mekanom madracu. Bolove u leđima noću može stvarati i artritis.
Noćno znojenje je klasični znak menopauze, ali može se javljati i kod ispijanja previše alkohola ili kao nuspojava antidepresiva.
Moguće i infekcije
"U rijetkim slučajevima noćno znojenje može biti znak ozbiljnih infekcija ili bolesti, uključujući tuberkulozu, upalu srčanih zalistaka, ali i znak limfoma, jednog oblika raka krvi", objašnjava Andrew Wright, profesor dermatologije na Univerzitetu Bradford i dodaje kako te bolesti mogu uzrokovati znojenje tokom dana, a koje će biti još izraženije noću.
Uzrok noćnog znojenja i buđenja može biti i previsoka temperatura zraka u spavaćoj sobi, previše pokrivača, čarape na nogama… Poznato je kako se u hladnoj sobi spava puno bolje.
Naglo grčenje mišića nogama može biti povezano s uzimanjem statina - grupe lijekova koji služe za snižavanje holesterola u krvi. Ipak, ako ste jedan od onih koji piju te lijekove, nikako ne prekidajte terapiju prije konzultacije s liječnikom. Pomoći si možete toplom kupkom prije spavanja koja će opustiti mišiće. Također, važno je piti dovoljno vode, posebno ako redovito vježbate. I nedostatak magnezija u tijelu može uzrokovati grčeve.
Postoji nekoliko razloga zašto vas glad može probuditi. Jedan od njih je sindrom noćnog jedenja, poremećaj prehrane kod kojeg pojedinci jedu manje po danu, a puno više noću. Uzrok ovog poremećaja može biti stres ili depresija.