Zdravlje

Tokom kašljanja virusne čestice lete i dalje od dva metra: Zato su važne maske

Kapljice koje ispuštamo kašljem mogu letjeti dalje od 2 metra i potencijalno bi mogle nositi dovoljno virusa COVID-19 da se na taj način prenese i zaraza, otkriva nova studija.

Iako se savjetuje držati razmak od 2 metra do sljedeće osobe, važno je osvijestiti kako je to minimum propisan od strane nadležnih u zdravstvu. Ipak, čak ni to ne mora pomoći u slučaju da osoba pored vas kašlje, piše WebMD.

U najnovijem istraživanju provedenom u Singapuru doneseni su zaključci kako kapljice različitih veličina mogu putovati od osobe do osobe i prevaliti pritom put između čak 3,2 i 6,5 metara.

Studija je otkrila da na udaljenosti od oko 3 metra osobu koja stoji ispred simuliranog kašlja virus pogađa prilično izravno, odnosno oko 65% svih kapljica generiranih tim kašljem stiže do nje. Većina tih kapljica su teške i masne, pa stoga padaju na pod i obližnje površine. Autori napominju kako upravo one nose "ogromno virusno opterećenje", stoga nije nemoguće zaraziti se u kontaktu s kontaminiranim površinama.

Kad su osoba koja kašlje i promatrač udaljeni 2 metra, manje tih većih kapljica dopire do druge osobe, no kašalj i tada donosi dovoljno virusa da potencijalno zarazi drugu osobu.

Stručnjaci drže kako je najčešći put do zaraze na način da se kapljice "pokupe" s odjeće ili površine, budući da se manji dio tih čestica može izravno udahnuti.

"Morali biste virus udahnuti ili biste morali trljati ruke po hlačama i pokupiti dovoljno virusa, a zatim dodirnuti nos, oči ili zabiti prst u usta", objašnjava dr. Linsey Marr, koja je proučavala aerosolni prijenos virusa.

Iako napominje da rizik pritom nije ekstremno izražen, kihanje i kašalj mogu biti opasni, ali dvoje ljudi moralo bi biti jako blizu, gotovo licem u lice, da bi virus prošli na ovaj način. Da bi se prenio izravno, kašljanjem, zaražena osoba doslovce bi se trebala nakašljati pred vama tako da kapljice dospiju izravno u vaše oči, nos ili usta.

Ipak, manji aerosoli koji se mogu stvoriti iz stražnjeg dijela grla kad razgovaramo, govorimo ili čak pjevamo, isušuju se prije nego što dođu na pod, a to im omogućuje da nastave lebdjeti u zraku od nekoliko minuta do čak nekoliko sati, a mogu i i dalje biti prisutni nakon što osoba napusti sobu.

Nova otkrića podupiru raniji rad istraživača s Massachusetts Institute of Technology, koji je sugerirao da bi čestice izlučene kašljem, potaknute toplim zrakom u našem dahu, mogle putovati mnogo dalje od 2 metra u oblaku plina. A budući da manji aerosoli, koji nastaju samo razgovorom, mogu putovati na veće udaljenosti, svatko bi trebao ostaviti što više prostora između sebe i drugih.

Dva metra nije čarobna udaljenost kojom ćete se zaštititi, upozoravaju zato. Upravo iz tog razloga važno je u zatvorenim prostorima nositi zaštitne maske.