Vijesti

Toplotni udar ne jenjava: Obaraju se temperaturni rekordi i povećava broj intervencija Hitne

Posljednji dani jula donijeli su najintenzivniji toplinski val ovog ljeta u Evropi, a ekstremno visoke temperature nisu zaobišle ni BiH. U glavnom bh. gradu oboreni su i temperaturni rekordi. Na meteorološkoj stanici Sarajevo - Bjelave u srijedu, 28. jula, nadmašen je temperaturni apsolutni maksimum za jula. Maksimalna temperatura zraka iznosila je 38,5 stepeni. Prethodni apsolutni maksimum bio je prije dvadeset dana, kada je 8. jula maksimalna temperatura iznosila 38,4 stepena.

Do ove godine najveća ikad izmjerena temperatura u julu iznosila je 38,2 iz 2000. godine, naveli su iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda. Nesnošljive vrućine zahvatile su cijelu BiH, temperature u Bosni približile su se onima karakterističnima za jug Hercegovine. Upaljen je narančasti meteoalarm, koji upozorava na opasne vremenske uvjete, piše Večernji list BiH.

Savjeti ljekara

Zbog velikih vrućina koje vladaju posljednjih mjesec dana u Hercegovini, u Mostaru je povećan broj intervencija Službe hitne medicinske pomoći. Ljekari, po ko zna koji put, savjetuju da se ne izlazi na sunce od 10 do 17 sati, a posebno apeliraju na hronične, srčane i respiratorne pacijente te dijabetičare. Također savjetuju građanima da unose dovoljno tekućine, jedu laganiju hranu i nose laganiju odjeću te obvezna pokrivala za glavu.

Kako je za Fenu kazao liječnik u Hitnoj medicinskoj pomoć Mostar Marin Čović, i uz njihove apele, intervenciju Hitne pomoći u Mostaru zbog vrućina dnevno zatraži i do dvadesetak građana. - Svi smo upoznati s uputama za izbjegavanje toplinskoga udara, ali ih se rijetko kad i pridržavamo. To pokazuje i veći broj intervencija Hitne medicinske pomoći. Građani nam se žale na iscrpljenost, probavne tegobe, sinkopu, a nerijetko se javljaju i zbog težih stanja i dehidracije - kaže doktor Čović.

Stoga je bitno, podvlači on, pridržavati se uputa, onih standardnih, a to je izbjegavati izlaganje suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, unositi znatne količine tekućine, odnosno ne piti vodu samo kad smo žedni, već tokom čitavog dana u kontinuitetu. Uz to, napominje kako treba izbjegavati masnu i začinjenu hranu, veći unos alkoholnih pića i kofeinskih napitaka. Ako se pak planiramo izlagati suncu, onda, kaže dr. Čović, treba koristiti kreme s većim zaštitnim faktorom i nositi laganiju odjeću i pokrivala za glavu. Napominje također kako je jako važno i da građani razvijaju empatiju prema starijoj populaciji.

- Jako je važno imati određenu empatiju prema starijima, komšijama, rodbini te im pomoći u opskrbi hranom i lijekovima jer samim time pomažemo i zajednici, ali i svim jedinicama Hitne medicinske pomoći u gradu - istaknuo je. Mnogi će ovog vikenda krenuti prema moru. Njima se savjetuje, ako je moguće, na put kretati rano ujutro ili kasnije navečer kako bi izbjegli najveće vrućine. Ako pak to nije moguće, preporuka je praviti pauze tokom vožnje.

Podsjećamo, prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, maksimalne dnevne temperature zraka više od 35 Celzijevih stupnjeva na jugu BiH očekuju se i idućih dana.

Prognoze i temperature

Danas će biti pretežito sunčano vrijeme. Poslijepodne pljuskovi s grmljavinom mogući su na sjeveru i sjeveroistoku Bosne. Vjetar slab do umjerene jačine jugozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 16 i 21 °C, na jugu zemlje do 24 °C, a najviša dnevna uglavnom između 34 i 40 °C. U nedjelju će biti sunčano uz umjerenu naoblaku. Vjetar umjerene jačine s jakim udarima, južnog i jugozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 16 i 21, na jugu zemlje do 25 °C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 34 i 39 °C, javlja Federalni hidrometeorološki zavod. Sudeći prema najavama, početak augusta donosi blagi pad temperature. Prema srednjoročnoj prognozi Zavoda, prva sedmica augusta, prema aktualnim prognostičkim modelima, bit će svježija. Maksimalne temperature varirat će između 25 i 31 u Bosni, na jugu Hercegovine do 34 °C.•