Svijet

Tri sestre izbole oca zlostavljača na smrt. Danas počinje suđenje, čeka ih ogromna kazna

Tijelo Mihaila Hačaturjana 2018. je pronađeno na stepenicama zgrade u jednom od moskovskih stambenih kompleksa.

Imao je desetke ubodnih rana na prsima i vratu.

Nekoliko sati prije smrti vratio se iz psihijatrijske bolnice, izgrdio je svoje kćeri zbog neurednog stana te ih pošpricao suzavcem. Njegova najstarija kći Krestina, koja ima astmu, pala je u nesvijest.

Te večeri su tri sestre Hačaturjan - Krestina (19), Angelina (18) i Marija (17) - odlučile ubiti svoga oca. Napale su ga čekićem, nožem i istim suzavcem koji je on upotrijebio na njima.

Transkripti ispitivanja, čija je autentičnost potvrđena CNN-u, pokazali su kako su se pokušale samopovrijediti kako bi izgledalo kao da ih je napao. Nakon toga su pozvale policiju i hitnu pomoć.

Sutradan su uhapšene i priznale su ubistvo. Pritom su otkrile kako su pretrpjele godine seksualnog, fizičkog i emocionalnog zlostavljanja od strane svoga oca, navode odvjetnici i tužiteljstvo.

Tri sestre su prošloga ljeta optužene za ubistvo, što je izazvalo bijes ruskih aktivista. Njihov slučaj postao je simbol borbe za zakon o zaštiti žrtava obiteljskog nasilja nakon što ga je ruski parlament ukinuo 2016. godine.

Suđenje počinje danas. Dvama starijim sestrama, Krestini i Angelini, sudit će se zajedno. Mariji, koja je u vrijeme ubistva bila maloljetnica, sudit će se posebno. Stručnjaci za nasilje u obitelji kažu da je u nedostatku odgovarajućih zaštitnih mehanizama u provedbi zakona sestrama jedini izbor bio braniti se ili umrijeti od očeve ruke.

Sudeći po prepiskama preuzetima s očevog mobitela, Mihail Hačaturjan prijetio je da će ih seksualno zlostavljati te ubiti njih i njihovu majku. "Pretući ću te zbog svega, ubit ću te. Vi ste prostitutke i umrijet ćete kao prostitutke", stoji u jednoj od poruka iz aprila 2018.

Transkripti su također stvorili zastrašujuću sliku mentalnog, fizičkog i seksualnog zlostavljanja.

"Mislimo da nisu imale drugog izbora. Otac je dovodio djevojke u očaj, njihov život je bio neprekidan pakao. Ne može ih se usporediti sa zdravim, mirnim i uravnoteženim ljudima, razvile su ozbiljne mentalne bolesti, uključujući PTSP. To su potvrdila sva ispitivanja", rekao je jedan od advokata Aleksej Paršin.

Zbog njihovog slučaja organizirani brojni protesti

Od prošloga ljeta aktivisti su organizirali desetke protesta u znak podrške sestrama u okviru kampanje "Nisam htjela umrijeti", pozivajući vlasti da taj slučaj preusmjere oko samoodbrane sestara.

Brojne slavne osobe iskazale su podršku protestu. Istraživanje iz 2019. godine koje je proveo neovisni anketni centar Levada pokazalo je da je 47 posto ruskih žena i 33 posto muškaraca smatralo kako je ubistvo opravdano. Istraživanje kompanije Media Zona iz 2019. godine pokazalo je da se gotovo 80 posto ruskih žena koje su zatvorene zbog ubistva u razdoblju od 2016. do 2018. pokušalo zaštititi od zlostavljača.

Zakon o nasilju u porodici još je nerazrađen od 2016., ali su prije tri godine vladajući našli vremena za dekriminalizaciju nekih oblika zlostavljanja. Pod pritiskom Ruske pravoslavne crkve i branitelja "tradicionalnih vrijednosti" parlament je pretežno odobrio prijedlog zakona koji je postao poznat kao "zakon šamaranja", koji je dekriminalizirao prvo kazneno djelo vezano za porodično nasilje a koje ozbiljno ne povrijeđuje osobu.