geopolitika

Trump je izbacio Evropu iz pregovora sa Rusijom o Ukrajini. Šta slijedi nakon sastanka evropskih čelnika u Parizu

Uzdrmani od šokova koje je prošle sedmice zadala Trumpova administracija, evropski čelnici održavaju hitne razgovore u Parizu kako bi isplanirali odgovor, dok se američki i ruski zvaničnici trebaju sastati u Saudijskoj Arabiji kako bi razgovarali o okončanju rata u Ukrajini, bez uplitanja Evrope ili Ukrajine.

Osim kratkog razgovora u ponedjeljak između francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i njegovog američkog kolege Donalda Trumpa, evropski su čelnici po strani na početku ključne sedmice za sigurnost kontinenta.

Umjesto toga, fokus će biti na američko-ruskim pregovorima u Rijadu, gdje će državni sekretar Marco Rubio u utorak sjediti s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, koji je rekao da će cilj rasprave biti okončanje "nenormalnog razdoblja" u odnosima između dviju "velikih sila". Razgovori bi mogli postaviti temelje za potencijalni sastanak Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Suočeni s mogućnošću smanjenog američkog otiska u Evropi, očekuje se da će sastanak europskih čelnika biti usredotočen na potencijalno raspoređivanje evropskih trupa u Ukrajini kako bi se održao mir nakon dogovorenog rješenja, piše CNN.

Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer, koji je sastanak u Parizu nazvao trenutkom "jedan u generaciji" za nacionalnu sigurnost kontinenta, napisao je u novinama Daily Telegraph da je "spreman i voljan" poslati britanske trupe na teren u Ukrajini da provedu mirovni sporazum ako je potrebno.

Još nije jasno jesu li drugi evropski čelnici voljni. Tokom tri godine rata u Ukrajini, Evropa i Sjedinjene Države ostali su nevjerovatno ujedinjeni u svom stavu prema Rusiji. Ali nešto više od tri sedmice nakon Trumpovog drugog predsjedničkog mandata, veći dio tog jedinstva se raspao.

Trumpova administracija je prošli tjedan zadala niz udaraca Evropi i Ukrajini. Prvo je ministar odbrane Pete Hegseth rekao da članstvo Ukrajine u NATO-u nije realan ishod dogovorenog rješenja te da evropska sigurnost više nije prioritet za SAD.

Zatim je Trump održao dug telefonski razgovor s Putinom, čime je zapravo okončana zapadna politika "ništa o Ukrajini bez Ukrajine". Tadašnji potpredsjednik JD Vance okomio se na evropske čelnike u žustrom govoru na sigurnosnoj konferenciji u Munchenu u petak, kritikujući ih zbog navodnog gušenja slobode govora.

"Prijetnja oko koje se najviše brinem u odnosu na Evropu nije Rusija", rekao je Vance publici kamenih lica. "Ono što me brine je prijetnja iznutra."

Nigel Gould-Davies, viši suradnik za Rusiju i Euroaziju na Međunarodnom institutu za strateške studije, rekao je da je niz izjava Trumpove administracije gurnuo Evropu u "neistraženo područje".

Čineći ustupke Kremlju prije nego što su pregovori započeli, Gould-Davies je rekao da je Trumpova administracija pokazala "pretjeranu žurbu" koja bi mogla stvoriti mogućnosti za Putina.

“Ako pregovarate i pokazujete da ste vi taj koji želi ovo učiniti što je brže moguće. To vas stavlja u slabiji položaj. Puno toga Putin može iskoristiti", rekao je za CNN.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da Ukrajina neće sudjelovati u američko-ruskim pregovorima u Saudijskoj Arabiji, uprkos tome što je u zemlji na odvojenim sastancima. Rekao je da bilo kakve rasprave "o Ukrajini bez Ukrajine" neće uroditi plodom i da će Kijev odbaciti dogovor postignut bez sudjelovanja Kijeva.

Zelenski je, međutim, signalizirao svoju otvorenost za potpisivanje sporazuma koji bi SAD-u omogućio pristup ukrajinskim mineralima rijetkih zemalja, ako Washington zauzvrat pruži sigurnosna jamstva Kijevu.

“Pitanje nije šta Ukrajina može dati, već što Ukrajina može dobiti?” Zelenskij je rekao u ponedjeljak.

Nakon što je tokom vikenda odbacio početni pristup Trumpove administracije, Zelenskij je rekao da bi pozdravio "detaljniji plan".

Zelenskij je također potvrdio da se očekuje da će Keith Kellogg, Trumpov izaslanik za Rusiju i Ukrajinu, posjetiti Ukrajinu u četvrtak. Zelenskij je rekao da se nada da će povesti Kellogga da se sastane s vojnicima na prvoj liniji fronta "kako bi to mogao vidjeti na njihovoj razini".

Ali najveći dio diplomacije Trumpove administracije provodit će se na Bliskom istoku, gdje će se Rubiu u Rijadu pridružiti savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz i posebni izaslanik Steve Witkoff, potvrdio je State Department. Kremlj je rekao da će se Lavrovu pridružiti predsjednički pomoćnik Jurij Ušakov.

Rubio je razgovore opisao kao pokušaj da se utvrdi je li Rusija ozbiljna oko okončanja svog rata u Ukrajini. Lavrov je, međutim, signalizirao uzvišenije ciljeve, rekavši da su se Trump i Putin "složili oko potrebe da iza sebe ostave apsolutno nenormalno razdoblje u odnosima dviju velikih sila".