zna li šta radi?

Trump kaže da će ukidanjem USAID-a uštedjeti ogroman novac. Stručnjaci tvrde da će samo pomoći državi koja je najveća prijetnja Americi

Napori da se ukine agencija koja pruža humanitarnu i razvojnu pomoć širom svijeta kreću se nevjerovatnim tempom

Postojanje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) visi o koncu.

Predsjednik Donald Trump žuri da ga zatvori, proglašavajući ga bacanjem novca i tvrdeći da ga vode "luđaci".

Međutim, stručnjaci upozoravaju da to ide direktno u prilog zemlji koju on smatra najvećom prijetnjom američkim interesima - Kini.

Zamrznuta inozemna pomoć

Napori da se ukine agencija koja pruža humanitarnu i razvojnu pomoć širom svijeta kreću se frenetičnim tempom.

Prvog dana Trumpovog predsjedničkog mandata on je naredio 90-dnevno zamrzavanje gotovo cjelokupne inozemne pomoći.

Elon Musk, šef Trumpovog odjela za efonasnost vlade, rekao je u ponedjeljak da "ubacuje USAID u drobilicu".

U četvrtak je otkriveno da administracija planira smanjiti radnu snagu od 10.000 ljudi na manje od 300. To će ostaviti milijarde dolara pomoći u neizvjesnosti.

Efekti će biti trenutni: okončanje globalnih zdravstvenih programa koji spašavaju živote, sistema ranog upozoravanja i nastojanja da se osigura sigurnost hrane.

Stvorit će prazninu

Također će stvoriti prazninu u koju druge zemlje mogu ući, rekao je senator iz New Jerseya Andy Kim.

“Trumpove akcije slabe američko globalno vodstvo i utjecaj u trenutku kada se suočavamo s ozbiljnim prijetnjama nacionalnoj sigurnosti.

Trump otvara vrata našim konkurentima i protivnicima”, rekao je demokrata.

Glavni među njima je Kina, koja svojim ogromnim ulaganjima već dugo gradi utjecaj u zemljama u razvoju.

Više stručnjaka reklo je za CNN da je ova azijska zemlja spremna iskoristiti prednosti američkog povlačenja sa svjetske pozornice.

"Predsjednik identificira rasipnu potrošnju koja nije u skladu s agendom 'America First', a istodobno obuzdava kineski utjecaj u inozemstvu", rekla je za CNN Anna Kelly, zamjenica sekretara za štampu u Whitehouseu.

USAID je 1961. godine osnovao tadašnji predsjednik SAD John F. Kennedy kako bi se suprotstavio sovjetskom angažmanu u zemljama u razvoju.

Njegov cilj bio je promocija globalnog društvenog i privrednog razvoja.

"To je golemi simbol internacionalizma... povezivanja s ostatkom svijeta", rekao je Li Shuo, direktor kineskog klimatskog središta pri Institutu za politiku azijskog društva.

U desetljećima nakon toga, USAID je pomogao u izgradnji američkog utjecaja, rekla je Sherri Goodman, generalna sekretarka Međunarodnog vojnog vijeća za klimu i sigurnost.

Služi nacionalnim interesima

USAID nije samo altruist, već služi i nacionalnim interesima, rekao je George Ingram, viši saradnik na Institutu Brookings i bivši zvaničnik USAID-a u administraciji Billa Clintona.

No, povlačenje ove pomoći stvara "vakuum moći" i nudi "veliki poklon" Kini, kaže Goodman.

Utjecaj zemlje na globalnom jugu godinama raste. Djelomično se to događa kroz inicijativu Pojas i put, koja je uložila stotine milijardi dolara u privredni razvoj i infrastrukturne projekte širom Azije, Afrike, Latinske Amerike i dijelova Evrope.

Predsjednik Xi Jinping njeguje imidž Kine "kao prirodnog vođe globalnog juga", rekao je Steve Tsang, direktor Kineskog instituta na Školi za orijentalne i afričke studije.

Malo je vjerovatno da će Kina izravno nadomjestiti izgubljeno finansiranje USAID-a, dodaje Tsang. Ovi programi uglavnom uključuju pomoć, dok se razvojna pomoć Kine većinom sastoji od kredita.

To je dovelo do kritika da Peking opterećuje zemlje u razvoju neodrživim dugom - što je optužba koju poriče. Također postoje znakovi da se kinesko razvojno financiranje usporava posljednjih godina, posebno za skuplje stavke.

Ali, rekao je Tsang, raspuštanje USAID-a omogućit će Kini da se projicira kao dosljedan, pouzdan partner - u oštroj suprotnosti sa SAD-om - i izgraditi jače odnose diljem globalnog juga, povećavajući svoju geopolitičku moć.