Svijet

Trump pitao Kima: Radiš li ti išta drugo osim lansiranja raketa? Hajmo na golf

Ulomci iz nadolazeće knjige "Bijes" slavnog američkog novinara The Washington Posta Boba Woodwarda, osim što su otkrili da je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump skrivao koliko je zapravo opasan koronavirus, daju i uvid u odnos između Trumpa i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una.

Kako prenosi Associated Press, Woodward piše da je Kim impresionirao Trumpa kada su se 2018. godine prvi puta sreli u Singapuru. Trump kaže da je Kim "više nego pametan". Također, Trump tvrdi da mu Kim "govori sve" te mu je čak u detalje prepričao kako je 2013. godine dao ubiti vlastitog ujaka Jang Song-thaeka.

Trump je navodno odbacio procjenu Centralne obavještajne agencije SAD (CIA) da se Sjeverna Koreja nikada neće odreći svog nuklearnog naoružanja, a Woodwardu je rekao da CIA "nema pojma" kako se treba baviti Pjongjangom.

Američki predsjednik ustvrdio je i da njegova tri sastanka s Kimom nisu ništa posebno. "Trebaju mi dva dana. Sastali smo. Nisam mu ništa dao", rekao je Trump te usporedio vezu Sjeverne Koreje i njezinog nuklearnog oružja s osobom koja ima kuću koju voli, ali je "jednostavno ne može prodati".

'Duboko prijateljstvo'

Kim je navodno pozitivno reagirao na pažnju koju mu je Trump poklonio te ga je u jednom pismu oslovio s "vaša ekscelencijo". Kim je u jednom od pisama napisao da vjeruje da njegovo i Trumpovo "duboko i posebno prijateljstvo" djelovati kao "magična sila".

CNN piše da je Woodward tokom pisanja knjige dobio uvid u 25 nikad viđenih pisama koje je Trump razmijenio s Kimom te da su dobili transkript dva takva pisma.

Woodward u knjizi piše da su ta neobična pisma puna osobnih deklaracija lojalnosti koje bi se prije mogle čuti u razgovorima između ljubavnih partnera ili vitezova Okruglog stola. CNN donosi ulomak u kojem Kim Trumpa oslovljava s "vaša ekscelencijo".

"Čak ni sad ne mogu zaboraviti taj historijski trenutak kada sam držao ruku Vaše Ekscelencije na tom lijepom i svetom mjestu dok je cijeli svijet gledao sa zanimanjem i nadam se da ću ponovno doživjeti čast toga dana", napisao je Kim Trump 25. decembra 2018. godine. Trump mu je nekoliko dana kasnije ovako odgovorio: "Poput vas, ne sumnjam da će naše dvije zemlje ostvariti velik rezultata i da ga jedino mogu ostvariti dvojica vođa poput nas."

Nakon što su se u junu 2019. godine sreli u Hanoju, Kim je Trumpu napisao sljedeće: "Svaka minuta koju smo podijelili prije 103 dana u Hanoju bila je i slavni trenutak koji ostaje dragocjeno sjećanje."

'Unikatan stil'

Trump je Kimu istog mjeseca napisao da on smatra da njih dvojica imaju "unikatan stil" i "posebno prijateljstvo". "Samo ti i ja, zajedničkim snagama, možemo riješiti probleme koji postoje između naše dvije države i okončati gotovo 70 godina neprijateljstva te donijeti prosperitet na Korejski poluotok koji će nadići naša najveća očekivanja - a vi ćete biti taj koji će voditi. Bit će to historijski!", napisao mu je Trump.

Trump i Kim nastavili su razmjenjivati prijazne poruke sve tamo do jula 2019., kada se Kim pobunio zato što Sjedinjene Države i Južna Koreja nisu prestale s vojnim vježbama. "Uvrijedio sam i ne želim ovaj osjećaj skrivati od vas. Zaista sam se jako uvrijedio", napisao je Kim. "Vaša ekscelencijo, neizmjerno sam ponosan i počašćen što imamo odnos u kojem ja vama mogu tako što reći, a i vi meni."

Trump i Kim počeli su se dopisivati nakon tenzija iz 2017. godine, kada je Trump Kima oslovio s "Little Rocket Man" i zaprijetio da će na sjevernokorejske raketne provokacije odgovoriti s "bijesom kakav svijet još nije vidio". Woodward piše da je tadašnji američki ministar obrane James Mattis vjerovao da Trump neće puno postići s ismijavanjem i prijetnjama te da mu je to rekao. Trump je pak Woodwardu rekao da je njegova odluka da se sastane s Kimom spriječila rat.

"Bio je totalno spreman na to", rekao je 13. decembra 2019. Trump Woodwardu. "I očekivao je to. No onda smo se sastali."

'Da ja nisam predsjednik, bilo bi rata'

Trump je Woodwardu 30. decembra rekao da drži da bi bilo rata da on nije bio predsjednik. "Možda bi do sada već završio, a možda i ne bi. Bio bi to velik rat", dodao je.

Woodward je u svojoj knjizi otkrio da je Trump u jednom trenutku, valjda kada je vidio da se Kim neće razoružati, pokušao s drukčijom taktikom - pozivom u kino ili na golf.

"Radiš li ti ikad nešto drugo osim što lansiraš rakete?", pitao je Trump Kima. "Hajdemo u kino zajedno. Odigrajmo partiju golfa."

CIA nikada nije utvrdila tko je napisao i napravio Kimova pisma Trumpa, ali Woodward piše da ih Agencija smatra "remek-djelima".

"Analitičari su se divili sposobnostima osobe koja je uspjela pronaći pravi omjer laskanja i podilaženja Trumpovom osjećaju vlastite važnosti i bivanja u središtu svjetskih zbivanja."