Svijet

Tuga na španskim grobljima: Svakih 15 minuta dolazi vozilo sa kovčegom, posljednji oproštaj traje pet minuta

Svakih petnaestak minuta vozilo pogrebnog preduzeća zaustavlja se ispred krematorija madridskog groblja La Almudena, a otac Eduar izlazi iz zgrade da pozdravi članove porodice koji su došli da se oproste sa preminulima, piše CNN.

Prema mjerama koje je uvela Španija zbog epidemije koronavirusa, svaka grupa je ograničena na pet-šest osoba. Nakon što je vozilo stiglo do krematorija, vozač izlazi i otvara zadnji dio u kojem se nalazi drveni kovčeg. Iza vozila idu ožalošćeni članovi porodice, držeći distancu. Neki nose maske i rukavice, a zagrljaji i poljupci više se ne viđaju.

Od početka do kraja, čitav proces oduzima svega pet minuta. Svećenik posipa kovčeg svetom vodicom, nakon čega se pojavljuju dva pripadnika osoblja, stavljaju kovčeg na kolica i ubacuju ga u peć krematorija. I to je sve. Nema govora, posjeta, niti javnih sahrana. Teško da ima vremena i za oproštaj, navodi CNN.

Kako jedno vozilo pogrebnog preduzeća odlazi, drugo se ubrzo pojavljuje.

Ovo su neobični prizori čak i za jedno od najvećih groblja u Zapadnoj Evropi, čiji spomenici svjedoče o periodima gladi, građanskog rata i španske groznice. Ali, sahrane sada tako izgledaju, u zemlji koja je u vanrednom stanju zbog zdravstvene krize.

Ljudi su u bolu jer ne samo što su izgubili drage osobe, ne mogu ni da ih isprate kako dolikuje. Neki od njih prenose uživo uslugu putem svojih telefona za šire članove porodice i prijatelje, ali to svakako nije posljednji oproštaj kakav su željeli.

„Sam sam došao. Moj brat i sestra nisu mogli da dođu. Moja žena nije došla. Unuci nisu došli. Samo ja. Nisam ni pomišljao da bi kraj mogao da bude ovakav“, kaže za CNN Felix Poveda, koji je došao da isprati svoju majku, i dodaje da planira pravu sahranu kad prođe zdravstvena kriza, iako nije siguran kad će to biti.

Crkve su zatvorene širom Španije, a ovo groblje je jedno od nekoliko mjesta na kojima većinska katolička populacija i dalje može lično vidjeti svećenika.

„Pokušavam da im se približim. Govorim im da sam sa njima i da nisu sami. Ponekad me to uznemiri. Plačem“, kaže otac Eduar.

On sam je u riziku da se zarazi jer ne nosi masku niti rukavice.

„Može zvučati pomalo čudno, ali u ovom historijskom trenutku smatram to privilegijom – moj život je za ljude, da budem s njima u ovom ključnom trenutku“, ističe svećenik.

Španija je više pogođena pandemijom Covida-19 od drugih evropskih zemalja i drugo je žarište nakon Italije. Madrid je u epicentru epidemije i računa se za čak 40 posto ukupnih smrtnih slučajeva od koronavirusa. Gradske mrtvačnice ne mogu da isprate broj tih slučajeva, pa se dva klizališta privremeno koriste za smještaj tijela.