Svijet

Twitter bi mogao danas prihvatiti Muskovu ponudu od 43 milijarde dolara? ‘Ovo je moja konačna ponuda’

Elon Musk, poduzetnik i najbogatiji čovjek na svijetu, ponudio je prije deset dana 43 milijarde dolara za kupnju društvene mreže Twitter.

Reuters sada ekskluzivno objavljuje, pozivajući se na izvore bliske Twitteru, da je Twitter spreman prihvatiti Muskovu ponudu od 43 milijarde dolara, za koju je Musk rekao da je njegova konačna ponuda.

Reuters piše da bi Twitter mogao sve objaviti tokom dana nakon što se sastane Twitterov odbor i preporuči transakciju svojim dioničarima, koji bi dobili 54.2 dolara po dionici Twittera.

No izvori Reutersu kažu da je uvijek moguće da dogovor propadne u zadnji tren jer se pregovori vode posljednjih par dana.

Tesla nije uključen u ovaj posao, Musk lično bi postao vlasnik Twittera.

Podsjetimo, Elon Musk je početkom aprila kupio 9.2% Twittera. Nakon ove objave vrijednost dionica Twittera porasla je za više od 25%. Musk je postao jedan od najvećih dioničara tvrtke i sad posjeduje četiri puta više dionica od osnivača Twittera Jacka Dorseyja. Dorseyjev udio je 2.25%.

Sedmicu dana nakon što je kupio dionice, Musk je dao ponudu za kupnju Twittera te je rekao da će, u slučaju da njegova ponuda ne bude prihvaćena, "razmisliti o svojoj poziciji dioničara".

"Odlučio sam ulagati u Twitter jer vjerujem u njegov potencijal da bude platforma za slobodu govora diljem svijeta, a smatram da je sloboda govora društveni imperativ za funkcionalnu demokraciju", napisao je Musk u prijavi financijskom regulatoru, prenosi BBC.

"Međutim, nakon što sam investirao, shvatio sam da tvrtka u sadašnjoj formi neće ni napredovati ni služiti ovom društvenom imperativu. Twitter mora postati privatna kompanija. On ima ogroman potencijal, a ja ću ga osloboditi", dodao je.

Musk je jedan od najpopularnijih korisnika Twittera, s više od 80 miliona pratitelja. Često objavljuje i detalje o svojim kompanijama, zbog čega je u više navrata bio optužen za manipuliranje tržištem, a protiv njega je bilo pokrenuto i nekoliko istraga.

U sedmicama prije nego što je preuzeo 9 posto dionica, Musk je objavljivao o Twitteru i algoritmima koji upravljaju platformom. Tako je 24. marta je napisao kako je zabrinut zbog de facto pristranosti u algoritmu koji ima veliki učinak na javni diskurs i podijelio anketu u kojoj je pozvao svoje pratitelje da glasaju o tome treba li taj algoritam biti otvorenog koda.