Svijet

U Engleskoj otkrivena dva slučaja opasnog Lassa virusa. Zaraženi su došli iz Afrike

U Britaniji su otkrivena dva slučaja Lassa groznice među putnicima koji su se nedavno vratili iz Zapadne Afrike. Zdravstveni dužnosnici navode da zaražene osobe pripadaju istoj porodici koja inače žive na istoku Engleske.

Vlasti sumnjaju da rođak zaraženih osoba također ima simptome ove bolesti koja nalikuje eboli i od koje umire jedna od 100 zaraženih osoba. Do sada je u Ujedinjenom Kraljevstvu zabilježeno, prije ovih novih slučajeva, 8 infekcija Lassa groznicom. Posljednja 2 slučaja dogodila su se 2009. godine te nije bilo dokaza o daljnjem prenosu na druge osobe, navodi se na stranicama britanske vlade.

Jedna zaražena osoba je u bolnici

Jedan od potvrđenih slučajeva nalazi se u bolnici Royal Free Hospital u Londonu, dok se drugi već u potpunosti oporavio od zaraze. Treći mogući slučaj infekcije nadziru lokalni liječnici u bolnici Bedfordshire Hospitals NHS Foundation Trust. Britanska agencija za zdravstvenu sigurnost (UKHSA) je naglasila je da nema dokaza o daljnjem prenosu infekcije na neku drugu osobu.

Lassa groznica se pojavljuje uglavnom u Africi, u državama poput Nigerije, Liberije i Gvineje. Čovjek se tim virusom može zaraziti nakon izlaganja hrani ili predmetima koji su kontaminirani urinom ili izmetom zaraženih pacova. No, infekcija se može prenijeti i s čovjeka na čovjeka putem mokraće, stolice, sline, povraćanog sadržaja ili krvi.

Smrtonosna bolest u 1% slučajeva, kod hospitaliziranih u 15%

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), oko 80 posto onih koji se zaraze tim virusom nema nikakvih simptoma. Budući da su simptomi Lassa groznice dosta raznoliki i nespecifični, teško ju je dijagnosticirati u ranoj fazi bolesti; odnosno ovaj je virus teško razlikovati od drugih virusnih hemoragijskih groznica kao što su ebola, malarija, trbušni tifus i žuta groznica.

Među onima koji imaju simptome, četvrtina njih može privremeno izgubiti sluh. U simptome se ubraja i krvarenje iz usta i nosa, glavobolja, grlobolja i povraćanje. Kod težih oblika infekcije može doći do tremora, dezorijentacije i kome.

Ukupna stopa smrtnosti iznosi 1%, no među onima koji su hospitalizirani zbog težih simptoma se ona penje na 15%. Smrt obično nastupa unutar 14 dana od početka pojave simptoma. Međutim, ti postoci mogu varirati od epidemije do epidemije. Stopa smrtnosti u prošlogodišnjoj epidemiji u Nigeriji iznosila je 23%, iako je to mogao biti slučaj jer nisu otkriveni blaži slučajevi zaraze.

Bolest je posebno opasna u kasnoj trudnoći, pri čemu se smrt majke i/ili fetusa događa u više od 80% slučajeva tokom trećeg tromjesečja. Zaraženi se liječe antivirusnim lijekovima, dodatnim kisikom, a ponekad i lijekovima za krvni pritisak.

"Pratimo osobe koje su bile u bliskom kontaktu s oboljelima"

"Potvrđujemo da su u Engleskoj identificirana dva slučaja Lassa groznice, a pod nadzorom je i treći mogući slučaj. Svi inficirani su članovi iste porodice i nedavno su boravili u Zapadnoj Africi. Lassa groznica se rijetko pojavljuje u Ujedinjenom Kraljevstvu i ne širi se lako među ljudima. Ukupni rizik za javnost je vrlo nizak", rekla je liječnica Susan Hopkins iz UKHSA, a prenosi Daily Mail.

"Pratimo osobe koje su bile u bliskom kontaktu s oboljelima kako bismo im pružili odgovarajuću procjenu, podršku i savjet. UKHSA i NHS imaju dobro uspostavljene postupke pri kontroli uvezenih slučajeva zaraznih bolesti", dodala je.

Liječnik Michael Jacobs, konzultant za zarazne bolesti u bolnici Royal Free London, gdje se nalazi jedan od zaraženih pacijenata, kazao je da je ta bolnica "specijalizirana za liječenje pacijenata s virusnim hemoragijskim groznicama, uključujući Lassa groznicu".

"Našim odjelom upravlja educiran i iskusan tim liječnika, medicinskih sestara, terapeuta i laboratorijskog osoblja. Odjel je tako osmišljen da u njemu osoblje može sigurno liječiti pacijente s ovom vrstom infekcija", rekao je Jacobs.

"Najviše su izloženi riziku oni koji žive u endemskim područjima Zapadne Afrike u kojima se nalazi velika populacija glodavaca. Rijetko dolazi do uvezenih slučajeva. To se obično događa kod onih koji rade na takvim riskantnim područjima, poput medicinskih ili dobrotvornih radnika", dodao je.

Posebno opasno za trudnice

"Inkubacija virusom Lassa groznice traje 5 do 16 dana. Simptomi započinju postupno napredujućom vrućicom, slabošću, malaksalošću i probavnim simptomima. U sljedeća 3 do 4 dana simptomi napreduju do prostracije s grloboljom, kašljem, bolovima u prsištu i povraćanjem. Grlobolja se pogoršava tokom 1. sedmice", navodi MSD.

"U 20% bolesnika dolazi do osjetnog živčanog gubitka sluha koji je često trajan. U bolesnika koji će se oporaviti dolazi do slabljenja simptoma; smrtno bolesni pacijenti često upadaju u šok, delirij, imaju hropce i pleuralni izljev te ponekad generalizirane konvulzije", dodaje se.

"Do oporavka ili smrti obično dolazi 7 do 31 dan nakon početka simptoma. U trudnoći je bolest jako izražena. U trudnica ili žena koje su rodile prije mjesec dana smrtnost iznosi 50 do 92%. U većine trudnica dolazi do pobačaja. Ribavirin može smanjiti smrtnost i do 10 puta ako se s primjenom započne unutar prvih 6 dana", piše MSD.