Svijet

U Njemačkoj izbija ogromni korona-skandal. Stručnjaci: Možda cijelo vrijeme imamo pogrešnu sliku, ovo je katastrofa

testiranje na koronu

Otkako je početkom marta njemačka vlada kao jednu od mjera uvela i mogućnost besplatnog testiranja za sve građane, širom zemlje su počeli nicati centri za testiranje. Osim u apotekama i kod ljekara, testovi se mogu obavljati i u jednom od mnogih centara koji su smješteni na primjer u trgovačke centre, na parkinge pored njih, u noćne klubove ili u jednostavne kontejnera u blizini željezničkih stanica. Masovno testiranja je postalo jedan od prioriteta i glavnih mehanizama u borbi protiv pandemije, piše DW.

Obavljeno 70, naplaćeno 1.000 testova?

Za mnoge s osjećajem za dobar biznis pokretanje firme za sprovođenje testiranja se uskoro pokazalo kao vrlo unosan posao. Od države ovi centri naplaćuju 18 eura po testu. Državu su ovi testovi samo u aprilu i maju koštali preko 660 miliona eura.

No kako je sada otkrila istraživačka ekipa javnih servisa WDR i NDR i nadregionalnog dnevnika Suddeutsche Zeitung, ovaj sistem bez preterane mogućnosti kontrole doslovno poziva na manipulacije.

Novinari ovog tima su tajno kontrolisali broj obavljenih testova u nekoliko nasumice odabranih centara za testiranje. U jednom centru u Kolnu novinari su izbrojali 70 obavljenih testova u jednom danu. Firma koja stoji iza ovog testnog centra je od države za taj dan naplatila 1.000 testova. Do sličnih zaključaka se došlo praćenjem sličnih centara u Esenu i Minsteru.

Pokrenuta istraga

Sada je, nakon kritika, bio prisiljen da reaguje i ministar zdravlja Jens Špan. „Bilo da se radi o maskama ili testovima – svako ko koristi pandemiju kako bi se obogatio na kriminalan način, trebao bi da se stidi", objasnio je političar CDU-a preko Twittera. On je još dodao kako je „dobro da se sada uključilo i državno tužilaštvo".

Državno tužilaštvo za ekonomski kriminal pokrenulo je istragu protiv dvije vodeće osobe jedne firme u Bochumu kod koje su utvrđeni lažni obračuni. Špan je najavio „nasumične kontrole" i rekao da firme koje sprovode testove dokumentaciju moraju čuvati do 2024. do kada je predviđeno sprovođenje testova.

Pogršena slika o epidemiološkoj situaciji?

Kolnski ured za zdravstvo se pribojava da se ovde radi samo o „vrhu ledenog brijega" i da će novi slučajevi pogrešnog obračuna uskoro izići na vidjelo.

Zdravstvene službe se pribojavaju još jednog negativnog efekta. Tri centra, koje je pratio istraživački tim, su u roku jedne sedmice prijavila 25.000 testova od kojih ni jedan nije bio pozitivan.

Nakon najnovijih saznanja o stvarnom broju testiranih osoba postoji bojazan da su ovi pogrešni podaci mogli stvoriti pogrešnu sliku o stvarnoj epidemiološkoj situaciji na terenu.

Socijaldemokratska stranka Nemačke (SPD), manji koalicioni partner Unije CDU/CSU, oštro je kritikovala ministra Špana zbog, kako je navedeno, „katastrofalnog menedžmenta" u borbi protiv pandemije.

„Poslije maski sad i skandal s brzim testovima. Ministar Špan je ignorisao upozorenja koalicionog partnera da su neprihvatljivi uslovi pod kojima se sprovodi testiranje", rekao je Karsten Šnajder iz SPD-a.

Proteklih mjeseci su se pojavile i optužbe na račun nekoliko poslanika Unije CDU/CSU da su se obogatili prilikom nabavke zaštitnih maski nakon čega je nekoliko njih dalo ostavke na političke položaje. Radi se provizijama i od više miliona eura za poredovanje u nabavci maski. Ova afera je značajno oštetila Uniju i izbornoj godini.