Politika

U Skupštini Crne Gore rasprava o novoj rezoluciji o Srebrenici

U crnogorskom parlamentu u toku je rasprava o prijedlogu nove rezolucije o Srebrenici, koju je podnijela grupa opozicionih poslanika.

Jedan od inicijatora predloga nove rezolucije, Ervin Ibrahimović iz Bošnjačke stranke, kazao je da je u posljednje vrijeme pojačan stepen multivjerske i multietničke distance.

"Napokon će ostrašćeni nacionalisti biti onemogućeni da negiraju genocid i prestanu sa pravljenjem distance među narodima. Glasanjem će biti napravljen prvi korak ka vrijednostima kojima svi stremimo, dobre komšijske ali i dobrosusjedske odnose u regionu", kazao je Ibrahimović.

Jovan Vučurović iz Demokratskog fronta kazao je da je razočaran jer u Skupštini nema predstavnika Vlade Crne Gore i opozicionog DPS-a kako bi čuli i njihovo mišljenje.

"Važno je da se svi precizno izjasnimo o rezoluciji da građani sude o svačijem stavu", kazao je Vučurović i dodao da njihov klub neće glasati za rezoluciju.

"Ona je svojevrsna provokacija. Direktno usmjerena protiv srpskog naroda i namijenjena je za dnevnopolitčku upotrebu. Cilj teksta je pokušaj sastanizacije srpskog naroda", kazao je Vučurovć.

Dodao je da je ovu rezoluciju predložila politika poražena na posljednjim parlamentarnim izborima.

"Ne mogu da vjerujem u dobre namjere onih koji predlažu rezoluciju jer su uvijek bili protiv srpskog naroda. Nema toga ko negira zločin o Sebrenici, neko ga naziva genocidom a neko zločinom, ali niko ne osuđuje zločine učinjene nad srpskim narodom već su slali predstavnike na slavlja koja veličaju zločine nad Srbima", kazao je Vučurović.

Poslanik Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović kazao je da ne zna čemu služi nova inicijativa opozicije, ako nije za raspirivanje novih podijela i tenzija.

"Srebrenica i drugi zločini nad muslimanima, Srbima, Crnogorcima, Albancima, Hrvatima jedna je od strašnih posljedica bezumne politike devedesetih. Super ste ovo smislili, da iz podjela nikad ne izađemo", rekao je Bogdanović.

On je poručio da se klanjao i da će se klanjati svim žrtvama, a nikad zločincima i onima koji te zločine oživljavaju za glas, ili dva.

"Ukoliko predlagač besmislenom pravnom formulacijom pokušava da etiketira bilo koji narod kao zločinački našu ruke nećete gledati, ali pijetet prema svim žrtvama u bivšoj Jugoslaviji ćete uvijek gledati jer svoje mirotvorske pozicije ne mijenjamo za sitan politički profit", rekao je.

Ratničke pjesme, kazao je, ne pjevamo nad kostima, zločine ne slavimo, a teme koje podrazumijevaju suočavanje sa prošlošću gotovo uvijek prate krici zaklanih i spaljenih.