Region

Umjesto ranije korištene ‘strategije čekića‘, Hrvatska sada slijedi ‘strategiju plesa‘

Čini se da su žarište zaraze u glavnom gradu Hrvatske Zagrebu postali noćni klubovi. Dvoje se ljudi zarazilo u teretanama. Dio novozaraženih su bliski kontakti prethodno zaraženih osoba, a za neke se osobe još ne može utvrditi kako su se zarazile. U Zagrebu je gtrenutno skoro hiljadu osoba u samoizolaciji.

„Izvor novih oboljelih većinom su noćni klubovi. Kako smo detektirali da su noćni klubovi moguće potencijalno novo žarište, pozdravljamo kontrole koje su počele po noćnim klubovima, što je svakako prvi korak za suzbijanje širenja ove bolesti“, rekla je Sandra Šikić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar.

Iako su brojevi novozaraženih u Hrvatskoj u posljednju sedmicu dosegle one iz aprila kad je cijela zemlja bila na vrhuncu epidemije, iz Vlade je više puta saopćeno da novog karantina neće biti.

Umjesto toga, naglasak će biti na strategiji contact tracinga, odnosno brze identifikacije zaraženih i njihovih kontakata kako bi ih se stavilo u samoizolaciju. Ukratko, umjesto “strategije čekića”, koja je primijenjena proljetos kako bi se što brže suzbilo širenje koronavirusa, Hrvatska se sada odlučila za “strategiju plesa”, koju neki nazivaju “suživot s virusom”. U toj strategiji veliki je naglasak na ličnoj odgovornosti svakog pojedinca.

Ipak, u sadašnjoj fazi “suživota s koronavirusom” i dalje je u fokusu briga oko domova za starije kako bi se izbjegao italijanski scenarij masovnog prodora virusa SARS-CoV-2 u takve institucije.

„Apelirao bih na njegovatelje i općenito osoblje da ne putuju, pogotovo da ne putuju preko granice dok se sadašnja situacija oko širenja koronavirusa ne stabilizira“, rekao nam je epidemiolog dr. Branko Kolarić, profesor Sveučilišta u Rijeci i član Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa Vlade RH.

Ponovni povratak koronavirusa rezultirao je i polemikama. Oko teme je li virus oslabio ili ne u petak je zaiskrilo između jednog od najuglednijih hrvatskih naučnika u svijetu prof. Ivana Đikića sa Univerziteta Goethe u Frankfurtu i prof. Dragana Primorca, člana Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa Vlade RH. Jučer se, pak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dr. Krunoslav Capak, “obrušio” na SDP-oog Rajka Ostojića koji se nakon druženja s pozitivnim kolegom otišao u samoizolaciju odakle je prozvao premijera Hrvatske Andreja Plenkovića koji to nije učinio.

„Profesor Ostojić sa svojim postupcima i onime što je rekao u medijima nipodaštava epidemiološku struku. On je gastroenterolog. Mi smo na temelju naše struke, znanja i vještina ocijenili da Plenković ne mora u samoizolaciju, isto tako ni Ostojić, a on je sam sebe stavio. Mislim da je to nedopustivo“, rekao je Capak u razgovoru za N1.