Svijet

Umro bivši kineski predsjednik: Izveo je zemlju iz izolacije i osigurao joj eksplozivan rast

Bivši kineski predsjednik Jiang Zemin crni sako bijela košulja crna kravata crne naočale drži ruku na bradi iza bordno zid polutamna prostorija

Bivši kineski predsjednik Jiang Zemin umro je u dobi od 96 godina, javljaju kineski državni mediji. Umro je netom nakon podneva po lokalnom vremenu (oko 5 ujutro po našem vremenu), javlja AP News.

Bio je jedna od glavnih figura kineske historije posljednjih decenija i predsjedavao je u vrijeme velikog kineskog rasta. Nadgledao je mirnu predaju Hong Konga 1997.

U razdoblju kad se Kina otvarala prema vanjskom svijetu, Jiangova vlada uspjela je iskorijeniti neslaganje "kod kuće". Zatvarao je aktiviste za ljudska prava, zabranjivao rad prodemokratskim aktivistima i duhovnog pokreta Falun Gong, kojega je smatrao prijetnjom monopolu Komunističke partije na vlasti.

Bivši kineski predsjednik Jiang Zemin je došao na vlast nakon događaja na Tiananmenu. Ti događaji su izazvali žestoku borbu za moć u vrhu Komunističke partije Kine između tvrdokornih reakcionara i reformatora. Jiang je izabran kao vođa za kojeg se vjerovalo da će ujediniti tvrdolinijaše i liberalnije političare.

Također je želio osigurati da njegov položaj unutar Komunističke partije bude siguran, te je osmislio vlastitu političku ideologiju - teoriju tri predstavnika - u pokušaju da modernizira stranku.

Tokom svog vremena na vlasti, Jiang je nastojao ojačati veze sa SAD-om, posjetivši zemlju nekoliko puta i ponudivši tadašnjem predsjedniku Georgeu W. Bushu saradnju u Washingtonovom "ratu protiv terorizma" nakon napada 11. septembra, piše BBC.

U zemlji koja nije bila poznata po svojim blistavim vođama, smatralo se da ima živopisniju osobnost od svojih nasljednika. Nezaboravno je pjevao Elvisa Presleya na globalnom summitu i otišao na kupanje na havajske obale.

U svojim poznim godinama povukao se iz vlade i rijetko je viđen u javnosti. Ali čak i kad je postao manje vidljiv, online je postao predmetom viralnih internetskih memea.

Mnogi su Kinezi s ljubavlju karikirali njegove prepoznatljive velike naočale.