BHDoktor

UN dijeta: Traje 90 dana, a skida do 20 kilograma

UN dijeta jedna je od onih dijeta u kojima nema gladovanja, nema ni previše pravila, a postiže sjajne rezultate, zbog čega je čest izbor onih koji žele da ozbiljno izgube kilažu, bez mnogo odricanja.

Naziv “UN dijeta” nema ništa sa Ujedinjenim nacijama, nutricionistkinja Megan Telpner je ovaj režim ishrane osmislila kao “Undiet” ili “Ne-dijetu”. I u odnosu na neke rigorozne dijete ona to zaista i jeste, budući da jednom u četiri dana dozvoljava tjestenine i slatkiše, kao i pola čaše crnog vina između obroka. Međutim, daleko od toga da je baš lako preći na ovaj sistem i izgurati ga od početka do kraja.

Za početak, UN dijeta drži se 90 dana, nakon čega mora da se napravi pauza od tri mjeseca. U ta tri mjeseca navodno može da se skine i do 20 kilograma. Može se prekinuti i ranije, naprimjer kad dostignete željenu kilažu, ali tada ne dolazi do promjene metabolizma.

Kao i većina dugoročnih dijeta, i ova je podijeljena na faze čiji se redoslijed mora poštovati. U ovom slučaju, uvijek se počinje proteinskim danom, zatim slijede skrobni, ugljenohidratni dan, voćni (vitaminski) dan, pa ponovo proteinski. Voće se jede svakog jutra, a povrće (kupus, gljive, paprike, mrkva, karfiol, krastavci, paradajz, blitva, špinat, patlidžan, luk, zelena salata, tikvice…) može se kombinovati sa svim drugim vrstama namirnica. Kafa i čajevi su dozvoljeni, ali bez mlijeka, šećera i zaslađivača. Alkoholna pića su zabranjena osim pola čaše crnog vina između obroka.

Poslije sedam krugova (29. dana) drži se “vodeni dan”, kad se cijelog dana pije samo voda. Pauza između obroka prvog dana je minimum četiri sata, drugog i trećeg dana tri sata, a za vreme vitaminskog dana može se jesti na 2 sata. Posle 20 sati ne treba ništa jesti.

Doručak je uvijek isti – dvije iste voćke (jedna, ako je vaš izbor banana) ili šaka suhog voća. Voće je obavezno za doručak, jer najbrže daje energiju.

Ručak: meso (dinstano, bareno ili pečeno) ili jaja ili nešto od mliječnih proizvoda, pa i soje; komad integralnog hljeba, salata u neograničenim količinama (sa maksimalno jednom kašikom ulja), šolja supe bez rezanaca je obavezna (može i šolja jogurta ili mlijeka nakon obroka).

Proteinski dan

Večera: isto što i za ručak, ali pola mjere, bez supe i bez hljeba (različite vrste proteina se ne miješaju ni u obroku ni u danu – obavezno je da ako se meso jede za ručak jede se i za večeru, a ako su jaja za ručak, moraju biti i za večeru).

Skrobni dan

Ručak: pun tanjir kuhanog graha, ili graška, ili leće, ili riže, ili krompira (jedino uz dodatak začina), komad hljeba, salata.

Večera: isto kao i za ručak, ali pola mjere i bez hljeba.

Dan ugljikohidrata

Ručak: kuhana tjestenina uz dodatak začina (ili kečapa) ili pizza samo sa dodatkom kečapa ili slano pecivo (npr. 3 kifle)

Večera: dva tanja komada torte ili 3–4 kolača ili 3–4 kugle sladoleda i obavezno jedna štangla crne čokolade.

Vitaminski (voćni) dan

Ručak i večera: samo voće i povrće u neograničenim količinama, mogu se uključiti i užine.