Raport saznaje

Uoči sastanka s Trojkom, ali i važnih dešavanja 5. februara: Lideri opozicije iz RS danas s opozicionim parlamentarcima

Na dnevnom redu su brojna pitanja, od platforme za pregovore s Trojkom i ostalim strankama, do upućivanja zahtjeva za dodatne smjene kadrova SNSD-a

Opozicione stranke u Republici Srpskoj pripremaju pregovaračku platformu za sastanak sa strankama Trojke, ali i drugim zainteresiranim strankama koji bi trebao biti održan s ciljem nastavka prekompozicije vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, saznaje Raport.

U tom pravcu, kako je nezvanično potvrđeno za naš portal, danas u poslijepodnevnim satima trebao bi biti održan sastanak predsjednika opozicionih parlamentarnih stranaka u RS i to Milana Miličevića (SDS), Draška Stanivukovića (PDP) i Nebojše Vukanovića (Za red i pravdu) s poslanicima i delegatima tih stranaka u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Novi dan D je srijeda

Do sastanka, uoči pregovora s Trojkom, dolazi i uoči zajedničke sjednice oba doma PSBiH, najavljene za srijedu, na kojoj će članovi Vijeća ministara BiH odgovarati na pitanje državnih delegata i poslanika.

Za isti dan najavljeno je i održavanje hitne sjednice Predstavničkog doma PSBiH i to na zahtjev SNSD-ovih poslanika koji traže da Branislav Borenović, poslanik PDP-a, bude imenovan za zamjenika predsjedavajućeg Doma, jer je to mjesto ostalo upražnjeno nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a.

Jasno je da je riječ o „igranci“ SNSD-a u kojoj pokušavaju sebe predstaviti još uvijek odlučujućim faktorom iako se na posljednjoj sjednici pokazalo da nemaju većinu za svoje prijedloge.

Borenović: SNSD-ova "igranka"

U tom kontekstu, sigurno je da će opozicione stranke iz RS odbaciti SNSD-ov prijedlog, jer neće dozvoliti da im Milorad Dodik bira člana Kolegija.

Tako bi se uz prijedlog SNSD-a o izboru Borenovića, pred poslanicima mogao naći i prijedlog da za člana Kolegija bude izabran Mladen Bosić (SDS).

Iako je u pitanju hitna sjednica, opozicioni poslanici mogli bi ići s prijedlogom dopune dnevnog reda, jer kako tvrde u Poslovniku nigdje nije propisano da se dnevni red na taj način sazavne sjednice može dopunjavati, iako je to vlast do sada koristila kao argument kada je "zakovani" dnevni red išao njima u prilog.

U svakom slučaju, brojne su teme koje će se naći na dnevnom redu današnjeg sastanka lidera opozicije iz RS i nakon kojeg bi također trebalo biti poznato da li će će ići s prijedlogom smjena Staše Košarca i Srđana Amidžića, SNSD-ovih ministara u Vijeću ministara BiH.

Šta će pokazati glasanje o Zakonu o sudu BiH?

S druge strane, iz izvora u strankama Trojke, Raportu je rečeno da se u kontekstu formiranja nove parlamentarne većine već danima održavaju neformalni, pojedinačni sastanci s predstavnicima opozicionih stranaka iz RS.

Iako Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i predsjedavajući Doma naroda PSBiH, za sada štiti SNSD-e od dalje smjene njihovih kadrova, što je učinio i na posljednjoj sjednici tog Doma odbivši da stavi na dnevni red smjenu Nikole Špirića iz Kolegija Doma, a što su tražili delegati opozicije iz RS, postoje i teorije da Čović u ovom trenutku prvenstveno želi iskoristiti SNSD-ov strah od smjene.

Čović: Štitio Dodikove kadrove

Navodno je Čoviću, osim želje da SNSD zadrži kao partnere u vlasti, u cilju i da sebi priskrbi na taj način poene da je on osigurao usvajanje evropskih zakona do marta, kada istječe rok za ispunjenje uvjeta BiH za utvrđivanje datuma otpočinjanja pregovora s Evropskom unijom za članstvo naše zemlje u EU.

Nakon što mu je to uspjelo s Zakonom o graničnoj kontroli BiH i Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH za koje je SNSD, u strahu od gubitka vlasti, bespogovorno glasao u Domu naroda, sad je pitanje kako će se SNSD odnositi  prema Nacrtu Zakona o sudu BiH koji je na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH već u srijedu 5. februara, a čiji je predlagač Ministarstvo pravde BiH na čijem je čelu kadar HDZ-a BiH.