Vijesti

Uporedili smo današnji broj novozaraženih za prošlogodišnjim: Manje zaraženih, više mrtvih. Šta kažu stručnjaci?

Ovaj mjesec je donio očekivani skok broja novozaraženih koronavirusom. Nažalost i broj onih koji su izgubili bitku sa ovim opakim virusom je iz dana u dan sve veći.

Danas je u Bosni i Hercegovini je zabilježeno 1.099 slučajeva zaraze koronavirusom od 3.913 obrađenih testova. Od posljedica ovog virusa preminulo je 27 osoba.

Nisu ostvareni dobri rezultati

Te podatke uporedili smo s istim datumom prošle godine. Tako je na današnji dan prošle godine u BiH je bilo 1.534 novozaraženih, a preminulo je 20 osoba. Kako su mnogi stručnjaci naveli slaba i nedovoljnja kampanja vakcinisanja nije ostvarila dobre rezultate, uz to dolazi problem i epidemiološke mjere kojih se građani ne pridržavaju.

Četvrti talas nije pogodio samo našu zemlju, takva je situacija i Hrvatskoj i Srbiji, ali i dobrom dijelu Evrope. Prema posljednim Reutersovim podacima, u istočnoj Evropi bi uskoro moglo biti više od 20 miliona novozaraženih ovim opakim virusom.

Države se na različite načine suočavaju s tom prijetnjom. Dok jedni razmišljaju o uvođenju lockdown-a, Srbija još uvijek pokušava na adekvatan način riješiti njihove najnovije odluke.

Primjera radi, Austrija najavljuje nove mjere na temelju statusa o vakcinisanju. To znači da će uskoro mnoge pogodnosti života biti dostupne samo za vakcinisanje i za one koji su preboljeli koronavirus. Ali u slučaju da broj pacijenata na intenzivnoj njezi dosegne 600, svi će u lockdown. Šta će biti sa Bosnom i Hercegovinom te kakve mjere se planiraju pozvali smo stručnjake na Raport.

Mišljenja stručnjaka

Podsjetimo, u ovom periodu tokom prošle godine u našoj zemlji su bile znantno strožije mjere. Građani su nosili maske i na otvorenom u skladu s novim mjerama Kriznog štaba.

Prema toj naredbi, nošenje zaštitnih maski obavezno je bilo u svim zatvorenim prostorima i na otvorenom, izuzev za sportiste na utakmicama, treninzima i sportskim aktivnostima, vozače bicikla, električnog romobila i motocikla, kao i druga izuzeća u skladu s preporukama i smjernicama Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.

Infektolog Bakir Nakaš za Raport je kazao koji su glavni razlozi zbog povećanog broja novozaraženih.

"Situacija je bila poprilično stabilna. Brojevi su bili takvi da nismo imali potrebu za pooštrovanje mjera. Ovih dana se javljaju sve veći brojevi novozaraženih. Treba nam jedino pooštriti pridržavanje mjera, nikakve nove mjere neće biti predložene niti donesene", istaknuo je Nakaš.

Bakir Nakaš

Smatra da je mali broj vakcinisanih jedan od razloga zbog sve većeg broja novozaraženih.

"Međutim, mogući su i drugi razlozi. Zimski period, zatvaramo se u zatvorene prostore. Nismo više vani. Građani borave u većim grupama u zatvorenim prostorima. I to je jedan od osnovnih razloga što se broj zaraženih povećan", kazao je Nakaš za naš portal.

Imunolog Jasenko Karamehić za naš portal je kazao treba pratiti intezivno broj novozaraženih i broj smrtnih ishoda te u skladu sa tim donositi nove mjere.

Jasenko Karamehić

"Ove epidemiološke mjere su dobre ali moraju se implementirati na terenu. Broj nevakcinisanih također dosta utječe ali i građani nisu disciplinovani. Nije se radilo na edukaciji i promociji vakcinacije. Prema mom mišljenju epidemiološke mjere su dobre", kazao nam je Karamehić dodavši da uopšte ne trebaju biti strožije mjere.

Kada je riječ o covid propusnicima Karamehić kaže da se moramo prilagoditi trenutnoj situaciji.

"Lockdown je nužno zlo. To je moje mišljenje. I posljednja solucija", zaključio je Karamehić.