Svijet

Upozoravajuća analiza CNN-a: Prijeti novi hladni rat, Biden dramatično upozorava Kinu. Niko ne zna na šta će ovo izaći

Joe Biden upozorava Kinu u dramatičnom govoru o stanju nacije

Predsjednik SAD Joe Biden dramatično upozorava Kinu dok prijeti novi hladni rat, piše CNN u svojoj obimnoj analizi. On je oštro je upozorio da će zaštititi Ameriku od kineskih prijetnji njenom suverenitetu i izdvojio predsjednika Xi Jinpinga - kao i upečatljivu eskalaciju špijunskog obračuna balonom tokom njegovog obraćanja o stanju Unije, piše CNN u svojoj analizi.

Biden je u utorak prozvao Peking pred milionima gledalaca u SAD i širom svijeta dok diplomatske tenzije s Kinom rastu i pojavljuju se novi detalji ekspanzivnog kineskog programa nadzora balona.

U vrlo simboličnoj koreografiji američko-kineskih odnosa, Bidenove izjave bile su neobično direktne i postavljaju pitanja o tome kako će Peking odgovoriti, čak i ako je njegov ton govorio o nabijenom domaćem političkom kontekstu dok se republikanci žale da je bio prespor da obori balon.

Oštar govor: Biden upozorava Kinu u napetom trenutku

CNN piše da je Biden u svom govoru kojem upozorava Kinu koristio direktnu i teatralnu komunikaciju.

Biden je u svom govoru u Predstavničkom domu rekao da je rekao Xiju da Vašington traži "konkurenciju, a ne sukob". Ali on je također rekao da američka ulaganja u njene saveze, vojsku i napredne tehnologije znače da je Amerika sada u svojoj najjačoj poziciji u posljednjih nekoliko decenija da se takmiči s Kinom i brani svoje interese.

“Da ne bude zabune: kao što smo jasno rekli prošle sedmice, ako Kina ugrozi naš suverenitet, djelovat ćemo da zaštitimo našu zemlju. I jesmo”, rekao je Biden.

On je mislio na trenutak u subotu kada je američki mlaznjak ispalio projektil koji je razbio balon kod istočne obale SAD, nakon što je proveo dane lutajući iznad SAD i Kanade.

Bidenovi komentari bili su u teatralnom ambijentu i djelomično su osmišljeni da kreiraju političku krinku, smatra CNN. Ali predsjednik koji je upozorio Kinu da ne krši suverenitet SAD i dalje je bio izuzetan trenutak koji je podvukao ozbiljnu geopolitičku promjenu.

Nekoliko trenutaka kasnije, u reklamnom dodatku svom govoru, Biden je izričito imenovao Xija, dok je kritikovao autokratije i zalagao se za superiornost demokratija.

"Imenujte mi svjetskog lidera koji bi zamijenio mjesto sa Xi Jinpingom. Navedite mi jednu!”, rekao je Biden za svog kineskog kolegu, kojeg je posljednji put sreo u Indoneziji prošle godine i kojeg poznaje godinama. Predsjednik je skoro vikao na kraju rečenice koja bi se mogla smatrati prezirom na zapanjujući ekonomski razvoj Kine u vrijeme kada je Xijeva aura oštećena lošim upravljanjem koronom.

Bidenov govor se uglavnom koncentrisao na domaća pitanja. Ali njegovo obraćanje došlo je u trenutku geopolitičkih previranja, kada se Sjedinjene Države istovremeno suočavaju sa još jednim nuklearnim rivalom: Rusijom. On je pozdravio napore Zapada da se suprotstavi invaziji Vladimira Putina na Ukrajinu i obećao je ambasadoru Kijeva, koji je bio u publici: "Bit ćemo uz vas koliko god bude potrebno."

Rijedak ujedinjeni front u Washingtonu

Gotovo da ništa ne ujedinjuje demokrate i republikance u Washingtonu.

Ali Bidenovi komentari su naglasili kako je opozicija Kini, koja se ovdje kristalizira već nekoliko godina, sada postala tačka okupljanja i ujedinjenja u američkoj politici. Kina je dugo vodila široku obavještajnu kampanju protiv SAD, koristeći satelite, sajber i tradicionalne metode prikupljanja podataka. SAD također imaju opsežne obavještajne operacije usmjerene na Kinu. Ali prizor balona koji prati SAD, vidljiv sa zemlje i na široj televizijskoj emisiji, kao nikada do sada predstavljao je potencijalnu prijetnju američkom suverenitetu od Kine usred govora da bi mogao početi novi Hladni rat.

Bidenovi iskreni komentari također su poslužili kao važna prekretnica u sve burnijoj konkurenciji između SAD i Kine. Veći dio posljednjih 20 godina, američka politika je bila osmišljena da uvede Kinu u globalni sistem kao konkurenta, ali ne i protivnika, uključujući i njen ulazak u Svjetsku trgovinsku organizaciju. Ali veliki kineski ekonomski rast i sve diplomatskija ratobornost mnoge Amerikance sada smatraju neuspjelim.

Prelazak SAD na razgovor o uspostavljanju zaštitnih ograda za odnos i potrebu da se zaštiti međunarodni sistem zasnovan na pravilima predvođen Zapadom, u Kini je ogorčen i smatra se pokušajem da se provjeri njena prava sudbina kao svjetske sile.

Biden se nadovezao na neprijateljski zaokret bivšeg predsjednika Donalda Trumpa protiv Pekinga, koji je bio podstaknut izbijanjem globalne pandemije koja je potekla u Kini, te je izradio široke nove zakone i politike koje dovode u pitanje utjecaj Kine. Kao još jedan znak ujedinjenog protivljenja Kini, predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy sazvao je novi dvostranački odbor Predstavničkog doma posvećen ispitivanju uočene prijetnje od strane Komunističke partije Kine.

Sljedeći koraci kako antikineska retorika eskalira

Jedno ključno pitanje sada je da li je uzavrela retorika SAD i Kine – u mnogim slučajevima vođena domaćim razmatranjima – slučaj da obje strane idu kroz diplomatske prijedloge nakon trenutka turbulencije ili predstavlja još jednu novu osnovu u pogoršanju odnosa sličnom fraktura uzrokovana prošlogodišnjom posjetom bivše predsjednice Predstavničkog doma demokrata Nancy Pelosi Tajvanu. Primjetno je da Biden nije posebno spomenuo demokratsko ostrvo – možda najvjerovatniji pokretač sukoba SAD s Kinom – u svojim komentarima, vjerovatno kako bi izbjegao još veću napetost.

Biden je više puta kao predsjednik rekao da će braniti Tajvan u slučaju kineskog napada – u očiglednom prepravljanju dugogodišnje politike strateške dvosmislenosti po tom pitanju – samo da zvaničnici insistiraju da se američki stav nije promijenio.

Predsjednik je govorio kako se ionako nestabilna situacija s Kinom zbog balona pogoršala. Najviši kineski zvaničnik u Washingtonu, Xu Xueyuan, ranije je iznio "oštre izjave" u demaršu visokim zvaničnicima State Departmenta i nacionalne sigurnosti, navodi se u saopćenju kineske ambasade, žaleći se da su SAD upotrijebile silu da napadnu balon. Glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson je s prezirom odgovorila rekavši: "Bilo je jasno da se bore za kontrolu štete, umjesto da se vjerodostojno pozabave svojim upadom u naš zračni prostor."

Kina je prvobitno izrazila žaljenje zbog, kako je tvrdila, civilnog vazdušnog broda koji je prešao u američki vazdušni prostor. Ali njegov odgovor je ojačao otkako je balon oboren. Pentagon je ranije u utorak saopštio da je Kina odbila zahtjev američkog ministra odbrane Lloyda Austina za razgovor sa njegovim kolegama u Pekingu nakon što je oboren. Ono što je sada nejasno je da li će kineski stav dovesti do višemjesečne prekinute komunikacije između rivala – opasne situacije s obzirom na blizinu njihovih snaga i mogućnost pogrešne procene u Južnom kineskom moru.

Istovremeni obračuni protiv nuklearnih supersila

Predsjednik je održao svoj govor u napetom trenutku, dok su Sjedinjene Države bile zaključane u istovremenim sukobima s Kinom i Rusijom. Te dvije nuklearne supersile su pooštrile svoj odnos u novom dobu politike velikih sila koju Biden vidi kao borbu između demokracije i tiranije. Biden je rusku invaziju na Ukrajinu predstavio kao "test za vijekove, test za Ameriku, test za svijet" i primjer kako Amerika radi za više "slobode, više dostojanstva i više mira".

Njegove primjedbe o Rusiji odmah su se nastavile s onima o Kini, čineći nemogućim da se propusti simbolička sinergija između njegove politike prema objema nacijama dok je izlagao ono što bi se moglo smatrati Bajdenovom doktrinom stajanja s demokratijama protiv autokratija i sve većih pokušaja nacija poput Rusije i Kina će primijeniti svoju moć izvan svojih granica.