Politika

Ured za borbu protiv korupcije KS: Firma oca Edina Forte ispunila uvjete za poticaje, ali nemoguće utvrditi je li bio u sukobu interesa

Nakon što je otkriveno da je privatna firma Izeta Forte, oca premijera KS Edina Forte, iz budžeta dobila poticaj zbog pandemije koronavirusa, stigao je nalaz Ureda za borbu protiv korupcije KS.

Ured se u cijelu priču uključio odmah i to po prijavi Edina Forte, odmah po objavljivanju informacije da je firma Energogas dobila oko 40.000 KM iz budžeta. I analizirali su kompletan postupak dodjele sredstava.

Analiza Ureda

Raport je u posjedu izvještaja Ureda i objavljujemo dijelove.

Kako se navodi na početku izvještaja, Ured je od svih organa vlasti koje su imale doticaja s dodjelom sredstava (u dva navrata) zatražio kompletnu dokumentaciju. Ključno je Minstarstvo privrede KS koje je dijelilo poticaje.

"U Informaciji Ministarstva navedeno je da, prema podacima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine, poslovni subjekt Energogas d.o.o. imao je ostvaren ukupan promet u 2019. godini (koji je evidentiran na serverima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine) u iznosu od 1.879.066,13 KM, a prosječan mjesečni promet u iznosu od 156.588,84 KM. Ostvareni promet poslovnog subjekta Energogasa d.o.o. u mjesecu junu 2020. godine, bio je 75.800,67 KM dok je isti u julu 2020. godine, iznosio 92.516,00 KM.

Dalje, u Informaciji Ministarstva navedeno je da se obrada pristiglih prijava vršila putem navedenog softvera, tako da nijedan član Tima za obradu i kontrolu podataka po prispjelim zahtjevima po javnom pozivu nije mogao mijenjati podatke vezane za ispunjavanje uslova o broju zaposlenih, prometu i javnim prihodima niti vršiti obračun pada prometa jer su podaci bili elektronski zaštićeni", navodi se u analizi.

Iz dokumentacije koju su dobili vidljivo je sljedeće:

Analiza Ureda

Iz baze za obradu pristiglih prijava po javnom pozivu (dostavljen printscreen), vidljivo je da je ukupan broj radnika u poslovnom subjektu Energogas d.o.o., u februaru 2020. godine, bio 11 radnika, u oktobru 2020. godine broj radnika bio je12, dok je na dan 31.07.2020. godine, broj radnika bio 11.

Ukupan pad prometa Energogasa d.o.o., za juni 2020. godine iznosio je -51,59%, što je shodno Uredbi svrstano u kategoriju: pad prometa veći od 50%.

Broj radnika u Energogasu d.o.o , prema navedenoj bazi (dostavljen printscreen), u mjesecu junu 2020. godine, bio je 11 radnika.

Ukupan pad prometa Energogasa d.o.o., za juli 2020. godine iznosio je -40,92%, što je shodno Uredbi svrstano u kategoriju: pad prometa veći od 30% do 50%.

Broj radnika u Energogasu d.o.o , prema navedenoj (dostavljen printscreen), u mjesecu julu 2020. godine, bio je 11 radnika.", piše u izvještaju.

I Ured je konstatovao da je firma ispunila uvjete.

"Na osnovu dostavljene dokumentacije koja je bila predmet analize Ureda, konstatovano je da je poslovni subjekt Energogasa d.o.o. ispunio uslove propisane u Uredbi i Javnom pozivu od 11.12.2020. godine za dodjelu sredstava za finansiranje dijela minimalne mjesečne neto plaće (u FBiH) za mjesec juni i juli 2020. godine", navodi se u analizi.

Isti slučaj je i s kasnijim dodjelama poticaja ovoj firmi. Kako se navodi, odluka je donesena jednoglasno na Vladi KS.

Analiza Ureda

No, zanimljiv je sljedeći detalj:

"Konstatovano je da je predmetni proces bio sistemski uređen, na način da je na osnovu unosa osnovnih podataka o poslovnom subjektu (identifikacijski broj, naziv poslovnog subjekta) sistem sam prikazivao podatke iz baze podataka koje vodi Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine, a koji su bili ključni kriterij za ostvarivanje prava na finansiranje cijele ili dijela mjesečnih neto plaća poslovnim subjektima. Sistem je sam računao postotak pada prometa i prikazivao broj zaposlenih u poslovnim subjektima, shodno podacima Porezne uprave Bosne i Hercegovine. Na ovaj način dodjele predmetnih sredstava, bio je isključen uticaj ljudskog faktora u pogledu izmjena podataka poslovnim subjektima jer svi podaci pohranjeni u softveru bili su elektronski zaštićeni i isti se nisu mogli mijenjati i brisati", navodi se u analizi Ureda.

Dakle, ljudski faktor nije mogao utjecati na to da li će firma oca Edina Forte dobiti poticaj, nego je to odlučivao kompjuterski sistem po automatizmu.

Nije tu kraj.

Ured je analizirao i da li je Edin Forto bio u sukobu interesa, no tu je naišao na problem.

Analiza Ureda

Kako se navodi, zbog raznih komplikacija odnosno zbog toga što je Zakon o sukobu interesa FBIH postao neprovodiv jer se ta nadležnost oduzela CIK-u, a niko nije dobio tu nadležnost, nije moguće utvrditi šta je s Fortom.

"Imajući u vidu činjenicu da trenutno u Federaciji Bosne i Hercegovine ne postoji nadležno tjelo za implementaciju Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH, čija je primjena obavezna i za kantonalne organe vlasti, u pogledu utvrđivanja postojanja sukoba interesa u određenim postupcima, Ured konstatuje da se u konkretnom slučaju ne može utvrditi da li je premijer Kantona Sarajevo bio u sukobu interesa prilikom donošenja i potpisivanja odluka o odobravanju i uplati sredstava za finansiranje cijele ili dijela minimalne mjesečne neto plaće u 2020. i 2021. godini Energogasu d.o.o., a koji je u vlasništvu Forto Izeta", navodi se u analizi Ureda.

Zbog toga se upućuje jasna kritika.

"Izostanak postojanja organa koji je nadležan za utvrđivanje sukoba interesa u određenim procesima predstavlja ozbiljan koruptivni rizik u pogledu nemogućnosti kažnjavanja i sankcionisanja lica koja istovremeno obavljaju više nespojivih funkcija. Također, navedena trenutna situacija omogućava izabranim dužnosnicima, nosiocima izvršnih funkcija i savjetnicima da svoj privatni interes, prilikom obavljanja javne funkcije, stavljaju iznad javnog interesa i da na taj način omoguće sebi ili svojim srodnicima ili interesno povezanim licima određene materijalne ili nematerijalne koristi, a da za isto ne odgovaraju. Ured je mišljenja da pitanje utvrđivanja sukoba interesa i adekvatnog djelovanja i sankcionisanja u slučaju da je isti utvrđen, treba pod hitno staviti pod kontrolu određenog organa, te na taj način spriječiti eventualno koruptivno djelovanje lica koja obavljaju javne funkcije", zaključuje šef Ureda za borbu protiv korupcije Erduan Kafedžić.