Vijesti

Uskoro 100 dana od izbora Draška Stanivukovića: Sve je preraslo u opći rat

Bliži se stotinu dana od kako je Draško Stanivuković (PDP) preuzeo vođenje Banjom Lukom, glavnim gradom i administrativnim centrom bh.entiteta Republike Srpske. Iako je postao gradonačelnik, ostao je uskraćen za skupštinsku vlast, s obzirom da je SNSD Milorada Dodika formirao većinu u gradskoj skupštini.

Dodik je odmah nakon izbora zaprijetio Banjoj Luci da će zbog izbornog rezultata i gubitka političkog bastiona ove stranke i mjesta gradonačelnika, stanovnicima ovog grada uskratiti grijanje u zimskoj sezoni, piše DW.

„Da vidimo kako će finansirati gradsko grijanje koje smo mi subvencionisali svake godine. Zašto bi Republika to radila? Imamo mi druge opštine gdje treba pomoći da se grije," rekao je Dodik odmah nakon izbora, jasno naglasivši da će prekinuti sve investicije sa republičkog nivoa dok se ne vidi način političkog razvoja grada.

„Da vidimo kako će finansirati gradsko grijanje koje smo mi subvencionisali svake godine. Imamo mi druge opštine gdje treba pomoći da se grije," rekao je Dodik odmah nakon izbora

Politički rijaliti

A od izbora, u Banjoj Luci se ne dešava ništa što bi u praktičnom smislu predstavljalo bilo kakav pomak sa mrtve tačke. Banjalučani su suočeni sa svakodnevnim bombardovanjem, sa jedne strane Stanivukovića i najave borbe sa kriminalom u gradskoj kasi i suočavanja sa građevinskom mafijom i sa druge onih, koji brane ono što je prethodni gradonačelnik Igor Radojičić počeo a na čemu, kako kažu, Stanivuković sada želi da ubire političke poene.

„Što se tiče političke scene, mislim da je zavladao politički rijaliti. One društvene vrijednosti koje gledamo svakog dana, preslikale su se i na politiku. Malo toga se konkretno dešava a sa druge strane imate politička prepucavanja koja traju u nedogled“, kaže politički analitičar Velizar Antić navodeći da su sva sredstva dozvoljena, bez bilo kakve odgovornosti.

Oni koji već duže godina prate političku situaciju iz prvih redova, smatraju da su građani najveći gubitnici.

„Banja Luka je, nažalost, postala rob sukoba aktuelnog gradonačelnika i skupštinske većine oko toga kako je radila prethodna vlast. Gradonačelnik izvlači trenutnu političku korist otkrivajući propuste i kriminal za vrijeme svog prethodnika, dok ga Skupština predvođena SNSD-om "čeka" na svakom projektu koji je započeo Igor Radojičić, a Stanivuković privodi kraju, kaže novinar Slobodan Popadić, uvjeren da Banjaluka ne želi u tome da učestvuje i da stranačke ratove ne treba da vode preko leđa građana.

U posljednja tri mjeseca akcenat Stanivukovića bio je na demaskiranju politike SNSD-a, stranke Milorada Dodika koja je bila na vlasti u Banjaluci prethodnih 20 godina

Građevinska mafija i azerbejdžanski ketering

Aktuelno pitanje ovih dana u Banjaluci je rušenje ugostiteljskog objekta na obali Vrbasa, koji nije legalizovan u zakonskom roku a čiji se vlasnik, banjalučki biznismen Mile Radišić, dovodi u vezu sa poslovima čiju je realizaciju prethodnih godina aminovala aktuelna vlast. Takođe, tim za reviziju gradonačelnika, utvrdio je i niz propusta tokom renoviranja objekta administrativnog centra grada i netransparentno trošenje sredstava, kao i propuste u nekim preduzećima u kojima je prema navodima tima, trošen ogroman novac.

„U ugostiteljskom objektu "Akvane", koja je dužna 10 miliona maraka, pjevali su i uzimali novac oni koji nisu uopšte u registru estradnih umjetnika. Jedna od njih, koja je za takozvano pjevanje dobila 17 hiljada maraka je Dragana Ristić, pomoćnica ministra za turizam i ugostiteljstvo u Vladi RS. Njena majka Jevrosima je takođe uzela 10 hiljada maraka za pjevanje, a nije pjevala. Tražićemo odgovornost” rekao je Stanivuković predstavljajući jedan od izvještaja u kojem je navedena i suma za ketering.

“Između ostalog, za ketering je bilo namijenjeno 1,2 tone brašna i 25 hiljada kiflica. Pa to nahrani vojsku Azerbejdžana. Ovo je strašno, pozivam Tužilaštvo i MUP RS da se uključe”, rekao je Stanivuković.

U posljednja skoro tri mjeseca akcenat Stanivukovića bio je na demaskiranju politike SNSD-a, koji je bio na čelu Banjaluke zadnjih 20 godina. Sve to praćeno je podrškom na društvenim mrežama, na kojima je Stanivuković posljednjih godina i stekao veliki broj simpatija građana. Međutim, u ovom trenutku, mnogi smatraju da je nastavak politike preuzimanja palice, istražioca i sudije, populistički pristup i da bi u svim ovim slučajevima pravosudni organi dalje trebalo da se nastave sa procesima.

Svi će snositi odgovornost

“Banja Luka želi da nastavi da se razvija u svakom smislu i svako ko misli da može da vodi privatno-političke ratove preko leđa grada, biva prekrižen za stalno. Poruka i za gradonačelnika i za stranke okupljene oko SNSD: i jedni i drugi ste vlast u Banjaluci i za sve što bude urađeno za četiri godine, odgovornost dijelite tačno na pola. U Banjoj Luci trenutno ne postoji opozicija, svi su na neki način vlast”, kaže Popadić, što kaže znači, da ne postoji neko drugi ko bi bio kriv za neuspjeh, sem svih njih zajedno.

Stječe se utisak, smatraju analitičari da je Stanivuković permanentno u političkoj kampanji i da je to bilo opravdano dok nije preuzeo poziciju gradonačelnika.

“Mislim da on drugačije ne umije. Drugo je pitanje koliko će uspijeti na taj način da funkcioniše, jer sada ima mnogu veću odgovornost. Drugačije je bilo kada ste samo kritikovali vlast i govorili kako mnoge stvari ne funkcionišu. Sada ste došli u poziciju da to radite, bez obzira što nemate potpunu podršku u gradskoj skupštini”, kaže Antić, navodeći da je Banja Luka odmah nakon lokalnih izbora prošle godine, ušla u kampanju za naredne izbore.

“Postao sam najmlađi odbornik, pa najmlađi poslanik, tako da ću sigurno biti i najmlađi gradonačelnik, pa poslije toga i predsjednik", izjavio Draško Stanivuković

Kandidatura za predsjednika RS

Međutim, ovdje se otvara i pitanje kandidature za predsjednika Republike Srpske na izborima naredne godine. Iako nikada nije potvrdio da je kanidatura za neku od pozicija na republičkom ili državno nivou opcija, Stanivuković nikada nije ni apriori odbio takvu mogućnost.

“Postao sam najmlađi odbornik, pa najmlađi poslanik, tako da ću sigurno biti i najmlađi gradonačelnik, pa poslije toga i predsjednik. Narod mi vjeruje, a u dobroj sam formi i imam snage za borbu. Biću predsjednik Republike Srpske kome ne treba obezbjeđenje i skupe limuzine. Na posao ću ići biciklom ili pješke, a nekad i trotinetom, rekao je Stanivuković prije nego što je izabran za gradonačenika.

Ipak, Velizar Antić smatra da kandidatura Stanivukovića za predsjednika RS ili neku drugu funkciju na narednim izborima, ne bi bio zreo potez. Razlog je dosadašnje prekidanje funkcija na kojima je bio.

“On je previše mlad i mnoge je stvari preskočio. Bio je odbornik u Banjoj Luci, pa je sa tog mjesta otišao u poslaničku klupu. Nije okončao ni taj mandat, sjeo je u gradonačelničku stolicu. Ukoliko bi se opet kadidovao, sve bi išlo previše brzo, prvenstveno za njegovu stranku, PDP, a onda i za ostale opozicione partije,”, zaključuje Antić, podsjećajući da se za kandidaturu gradonačelnika Banje Lukeprozvao sam, a kasnije u stranci i kod političkih partnera tražio podršku.