Liga nacija / BiH – Finska 3:2: Džeko odveo “Zmajeve” do pobjede!

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u Zenici je savladala Finsku sa 3:2 u susretu četvrtog kola Lige nacija (grupa 3, Lige B).

Meč na Bilinom polju bio je od izuzetnog značaja za "Zmajeve" koji su večerašnjom pobjedom napravili veliki korak prema osvajanju prvog mjesta u grupi. Prošle sedmice protiv istog rivala smo kao gosti u Helsinkiju odigrali 1:1.

Naš selektor Ivaylo Petev u startnu postavu je uvrstio praktično naše najjače, snage, uključujući Miralema Pjanića i Edina Džeku, a tu je bio i Sead Kolašinac.

U odnosu prvi duel dvije selekcije, Finci su u duelu u Zenici ušli sa čak šest promjena u startnoj postavi.

Sastavi: BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić, Stevanović, Ahmedhodžić, Hadžikadunić, Kolašinac, Menalo, Prcić, Pjanić, Krunić, Duljević, Džeko. Selektor: Ivaylo Petev.

Na klupi za rezerve su: Vasilj, Ćetković, Ćivić, Miličević, Saničanin, Bešić, Prevljak, Cimirot, Gojak, Hadžiahmetović, Kovačević, Demirović.

FINSKA: Hradecky, Jensen, Tehno, Kallman, Pukki, Schuler, Ligman, Vaisanen, Nissila, Soisalo, Niskanen. Selektor: Markku Kanerva.

Glavni sudija je Georgi Kabakov iz Bugarske.

Drugi večerašnji duel: Rumunija - Crna Gora 0:3.

Tabela grupe 3: BiH 8, Crna Gora 7, Finska 4, Rumunija 3 boda.

TOK UTAKMICE

90+3. - Kraj meča, velika pobjeda BiH!

90+2. - Nervoza na vrhuncu. Žuti karton i za selektora BiH Peteva.

90+1. - Tri minute sudačke nadoknade.

90. - Počeo je posljednji minut, sve smo bliže velikoj pobjedi.

88. - Finci pletu mrežu oko našeg gola. Valjda ćemo izdržati...

86. - Još jedan pokušaj Džeke glavom. Lopta je išla pravo u golmana Hradeckog.

84. - Žuti karton i za Gojaka.

83. - Malo prostora treba Pukkiju. Ponovo šutira, srećom lopta ide u korner umjesto u gol.

81. - Finci sada imaju inicijativu. Kod njih je ušao Taylor.

77. - Izašao je strijelac našeg prvog gola Pjanić. Zamijenio ga je Gojak.

76. - Još jedna solo-akcija Džeke. Dijamant je prošao u kazneni prostor, izborio se za šut, ali Hradecky brani. Uprkos promašaju, Džeko je dobio ovacije sa tribina.

73. - Kovačević umjesto Ahmedhodžića kod BiH, kod Finske Pohjanpalo umjesto strijelca Kallmana.

69. - Ponovo šutira Džeko, ali pravo u Hradeckog. Nij bilo dovoljno siline u tom udarcu.

68. - Petev mijenja: Ćivić umjesto Kolašinca.

63. - Niskanen promašuje još jednu šansu iz koje je gotovo pa nemoguće promašiti. "Ušunjao" se sam pred Šehića i - šutirao pored gola!

58. - Džeko kažnjava Fince, vodimo 3:2! Krunić je odigora petom, Džeko se u "slalomu" namjestio i udarcem sa ivice šesnaesterca pronašao jedino mjesto gdje je lopta mogla proći do mreže. Pogodio je donji lijevi ugao.

55. - Pukki promašuje 100 % šansu, grešku Ahmedhodžića napadač Finaca nije iskoristio. Lopta je za nekoliko centimetara prošla pored gola.

(Foto: Anadolu Agency)

51. - Žestok pritisak "Zmajeva", lopta kruži oko kaznenog prostora Finske. Da li je to najava nove radosti za naš tim?

50. - Počeli smo i ovaj dio meča ofanzivno, ali trebamo se čuvati kontri...

49. - Pukki ubacuje, srećom, Niskanen šutira pored gola.

48. - Šut je iz voleja isprobao i Hadžiahmetović, ali lopta odlazi pored gola.

47. - Silovit udarac Pjanića, finski igrač izbija loptu glavom u aut.

46. minut - Počelo drugo poluvrijeme. U redovima BiH ušli su Miličević i Hadžiahmetović umjesto Duljevića i Prcića, a kod Finske Kamara i Ivanov umjesto Vaisanena i Nissila.

POLUVRIJEME - Ključna statistika: BiH - Finska - posjed: 48:52%, napadi: 21/8, udarci: 8/3.

45+2. - "Pritisnuli" smo u sudačkoj nadoknadi, ali rezultat se nije mijenjao. Prcić prvi dio zaključio žutm kartonom.

45. - Finci sada imaju i veći posjed lopte (53/47%). Igraju se dvije minute sudačke nadoknade.

42. - Sada igramo s petoricom igrača u zadnjoj liniji. Finci nam prave velike probleme.

38. - Kakva sreća! Kallman za centimetar "kratak" nakon ubačaja sa desne strane.

37. - Svaki napad Finaca gotovo pa izazove pometnju u našoj odbrani. Sada gosti imaju korner.

34. - Naši i dalje ofanzivno postavljeni, ali s mnogo više opreza u odbrani.

29. - Džeko je pogodio za 2:2! Traje VAR provjera jer je pomoćnik signalizirao ofsajd. Ipak je gol, 2:2!

27. – Mogla je to biti dobra šansa. Džeko je povukao kontru, uposlio Menala na desnom krilu, ali tu je bio i kraj ove akcije.

23. - Muk na tribinama, izuzimajući povremene zvižduke našem timu te navijanje malobrojnih finskih navijača.

20. - Nevjerovatno. Finci su napravil kontru, bilo je to 2 na 2, ali su Pukki i Kallman majstorski odigrali pored statičnih bh. stopera, koji su samo posmatrali egzekuciju.

18. - Kontra Finske, Pukki za Kallmana - 1:2!

16. - Ponovo gužva pred golom Finske. Golman Hradecky brani šut Duljevića.

15. - I dalje napadamo, imamo sedam napada, Finci samo jedan. Ali rezultat je 1:1.

14. - Naši nastavljaju sa pritiskom na zadnju liniju Finske.

10. - Pukki pogađa nakon polukontre za 1:1! Ponovo je pogodio protiv "Zmajeva". Asistirao mu je Kallman koji je ubacio sa desne strane, a Pukki pogodio mrežu.

8. - Kakva šansa! Džeko je glavom gađao gornji desni ugao, ali lopta odlazi pored gola.

7. - "Zmajevi" ne posustaju. Krunić centira, imamo novi korner. Poslije njega i treći.

5. - Pjanić pogađa sa penala, vodimo sa 1:0! Pjanić postiže 18. gola za reprezentaciju BiH.

3. - "Zmajevi" krenuli ofanzivno. Izvodimo korner, a bugarski sudija pokazuje na penal, zbog povlačenja Džeke u kaznenom prostoru Finske! Vaisanen je dobio i žuti karton.

2. minut - Imamo i prvi šut. Prcić je pokušao iz prve, sa dvadesetak metara, ali lopta prolazi pored gola.

20:45 - Počela je utakmica, "Zmajevi" sretno! "Hoćemo pobjedu", odjekuje sa tribina Bilinog polja.

20:40 - U toku je intoniranje himni obje države.

20:37 - Stadion je gotovo pun, izuzimajući 1.500 mjesta na južnoj tribini Bilinog polja koja su za ovaj meč zatvorena odlukom UEFA-e zbog vrijeđanja rumunskih igrača u prošlom susretu Lige nacija u Zenici.

20:35 - Sa Fincima smo do sada odigrali šest mečeva, imamo po dvije pobjede, poraza i remija. I gol-razlika je izjednačena (9:9).