Vječiti derbi bez pobjednika: Sarajevo povelo, Željo izjednačio

Na stadionu "Asim Ferhatović Hase" na Koševu igra se 126. vječiti ligaški derbi između fudbalera Sarajeva i Željezničara u okviru 30. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Ne može ovaj duel pretjerano utjecati na plasman na tabeli, jer su oba rivala praktično ispala iz borbe za Evropu preko Premijer lige, no pobjeda u gradskom derbiju uvijek je slatka i važna.

Na kraju, bilo je 1:1 na Koševu, Sarajevo je ostalo četvrto na tabeli sa 43 boda iz 30 mečeva, dok je Željezničar poziciju niže, sa 39 bodova uz utakmicu manje odigranu.

Ekipa igraju u sastavima: SARAJEVO: Dizdarević, Šabanović, Lazić, Hebibović, Đokanović, Ahmetović, Varešanović, Mujakić, Dupovac, Kapić, Suljić. Trener: Aleksandar Vasoski.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Malić, Kosorić, Cocalić, Mekić, Gasal, Štilić, Hodžić, Beća, Galić, Resić. Trener: Edis Mulalić.

Glavni sudija je Admir Musić iz Sarajeva, pomoćnici su Amir Kadić i Emir Zahiragić, četvrti sudija Irfan Peljto, također svi iz Sarajeva.

Navijači su prije početka meča minutom šutnje odali počast preminuloj legendi bh. nogometa Ivici Osimu.

TOK UTAKMICE

Drugo poluvrijeme

90+4. minut - Kraj na Koševu. Rezultat je ostao 1:1.

90. minut - Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade.

89. minut - Izašao Štilić, ušao Amar Drina kod Želje.

86. minut - Đokanović je silovito šutirao iz daljine prema golu Želje, ali i veoma neprecizno.

82. minut - Vasoski gura trojicu igrača Sarajeva s klupe u igru. Ušli su Adnan Šećerović, Darko Bodul i Mirko Oremuš. Izašli su Ahmetović, Rifet Kapić i Dal Varešanović.

80. minut - Fantastična šansa za Sarajevo. Šabanović je majstorski probio po desnom boku, centrirao, Ahmetović iz blizine šutirao, ali Bender je nogom odbranio.

78. minut - Utisak je da domaći igraju sve više nepovezano, uz priličnu dozu nervoze. S druge strane, Željo mnogo laške stiže do kaznenog prostora Sarajeva. Dobar udarac Hajdarevića.

72. minuti - Vasoski pravi i drugu izmjenu. Zbog povrede Hebibovića ušao je Hamza Čataković.

70. minut - Rijad Kobiljar, koji je ušao kod domaćih umjesto Suljića, izveo je solidnu akciju, pronašao prostora za udarac, no nije bio precizan.

66. minut - Izjednačenje! Semir Štilić je oštro centirao po zemlji iz slobodnog udarca, čini se da je lopta zakačila domaćeg stopera Amera Dupovca, no gol je pripisan gostujućem stoperu Edinu Cocaliću, koji je izgleda u toj gužvi također zahvatio loptu.

65. minuti - Stvari se lagano mijenjaju na terenu. Željo preuzima konce igre, Sarajevo se uglavnom brani. Da li je vrijeme da i domaći posegnu za izmjenama?

62. minut - Možda i najbolja šansa za Želju. Bekrić je odlično ubacio iz kornera, a Kosorić u duelu sa Mujakićem sa šest metara uspio šutirati, ali pored gola.

60. minut - Izmjene "Plavih" za sada ne donose promjenu odnosa snaga na terenu. Sarajevo uglavnom ima posjed lopte.

56. minut - Trostruka izmjena u Želji. Ušli su Ermin Zec, Samir Bekrić i Haris Hajdarević, izašli Gasal, Armin Hodžić i Omar Beća.

53. minuti - Suljić je centirao, Bender u skoku izbio loptu ispred Ahmetovića.

48. minut - Nesigurna intervencija golmana Želje Josipa Bendera kojem je lopta iskliznula iz naručja u golmanskom prostoru.

(Foto: N. Grabovica)

Srećom po "Plave", uspio je uhvatiti loptu ispred napadača Sarajeva Mersudina Ahmetovića koji je napravio i prekršaj.

46. minut - Željo mijenja na poluvremenu. Ušao je mladi Sedad Subašić umjesto Resića.

Prvo poluvrijeme

2. minut - Tek što je počeo meč, navijači su priredili bakljadu zbog koje je susret prekinut. Za nadati se da će uskoro biti nastavljen.

5. minut - Dim se razilazi, sudac Musić pokazao da se meč nastavi.

11. minut - Vodi Sarajevo: Strijelac Asmir Suljić! Prethodilo je golu nekoliko šansi u jednom napadu bordco tima. Pogodila je domaća ekipa prečku preko Anela Hebibovića, a odbijenu loptu Suljić je pored gostujućeg stopera Aleksandra Kosorića "provukao" do mreže!

16. minut - Nakon vodećeg gola lopta uglavnom "kruži" oko centra, bez većih prilika.

20. minut - Hebibović nema sreće, nakon prečke, pogodio je i stativu!

23. minut - Nezgodan sudar glavama gostujućih igrača Marina Galića i Kosorića. Obojica su ostali na zemlji i ukazuje im se pomoć. Kosorić meč nastavlja sa zavojem na glavi.

28. minuti - Željin veznjak Hamza Gasal pokušava sa 18 metara, ali golman Belmin Dizdarević zaustavlja njegov udarac.

34. minut - Željo preuzima inicijativu i sve češće napada prema golu Sarajeva. Ipak, nema još prave šanse.

36. minut - Sjajna minijatura Suljića po lijevom krilu, oslobodio se Gasala i Galića, ali mu je lopta izmakla u golaut.

37. minut - Nova bakljada, novi prekid na Koševu.

40. minut - Tek što je meč nastavljen, Galić je dobio žuti karton zbog oštrog starta na Galiću.

45. minut - Igrat će se čak devet minuta sudačke nadoknade zbog nekoliko prekida.

45+3. minut - Sarajevo bolje u nadoknadi, Andrej Đokanović mogao je bolje iskoristiti izgledan napad domaćih.

45+6. minut - Ševkija Resić, veznjak Želje, jednom je šutirao, jednom centrirao, ali bez promjene rezultata.

45+9. minut - Gotovo prvo poluvrijeme, Sarajevo zasluženo vodi- Željo će morati igrati mnogo odlučnije ako misli napraviti preokret.