Vijesti

Vatrogasci kod Jablanice jedva izvukli ‘živu glavu’, bili svjedoci opasnog fenomena: Vatra je za 20 sekundi spržila 200 metara

Opasan fenomen u stručnoj literaturi poznat kao “blow up” jučer je zadesio jablaničke vatrogasce u šumi sela Zlate, javlja Jablanica.live.

Mnogobrojne teške nesreće vatrogasaca povezane su sa naglim ubrzavanjem fronte požara u usjecima i kanjonima, ili fenomenom „blow up“. Zadnjih 10-ak godina intenzivno se istražuje proračunima i eksperimentima na požarima a zbog sličnosti sa erupcijama nazvan je i „eruptivni“ požar.

Jedan od jablaničkih vatrogasaca izvijestio je za jablanica.live kako su u zadnji tren pobjegli i ‘sačuvali živu glavu’.

“Kada smo vidjeli šta se dešava, pobjegli smo. Odmaknuli smo se od dima da odmorimo i najednom smo čuli huku i vidjeli vatru kako se brzo širi prema nama. U zadnji momenat smo otišli i izbjegli posljedice. Vatra je za 30 sekundi zahvatila 200 metara.”

“Ovo sam doživio prvi put i bukvalno vatra bjesni, kao da je nešto ispaljuje, zapali komplet jednu kosu. Nije do vjetra, jer vjetar je tada stao i samo je nastao snažan toplotni val i vatra je krenula stravično hučati. Ne znam kako bih nazvao ovo što smo doživjeli”, priča nam vatrogasac.

“Pogledajte ovo, kao da je plamenobacač, čak i ja sam ugrožen dok stojim ovdje”, komentarisao je dok je snimao video i zabilježio ovaj fenomen.

Sam mehanizam nastanka je jednostavan: Požar koji se razvija na kosini ili u kanjonu u početku će se razvijati relativno sporo. Nakon nekog vremena vrh (prednji, gornji dio) požara će se brže razvijati jer prima toplinu od požara ispod. Prednji dio požara će razviti veći plamen i veću brzinu širenja što će za posljedicu imati uvođenje veće količine svježeg zraka i još bržeg širenja požara. Sam proces „hrani“ sam sebe ubrzavajući svoj razvoj. Iako velika većina ljudi razmišlja o razvoju požara kao nečem linearnom požar a, posebno „eruptivni požari“ se razvija eksponecijalnom brzinom. Eksperimentima, promatranjem požara i proračunima došlo se je do podatka o 100 puta većoj brzini požara od one početne a znanstveni dokazi su objavljeni u niz radova. Požar se u tom slučaju širi neslućenom brzinom i par minuta može potpuno uništiti velika područja. Toplina nastala od požara može sama proizvesti snažne vjetrove te to može dovesti do razmišljanja da je vjetar ili neka druga „čudna“ atmosferska pojava dovela do „eruptivnog“ požara, no to nije tako. Eruptivni požar „hrani“ sam sebe i nikakav vanjski poticaj mu nije potreban, piše Jablanica.live.