Zdravlje

Većini je omiljeni doručak, a nova studija tvrdi da povećava rizik od čak tri smrtonosna raka?

Osnovne namirnice za doručak mogu povećati rizik od tri smrtonosna raka, pokazalo je veliko istraživanje. Strahuje se da su mliječni proizvodi, uključujući mlijeko, jogurt i sir, pokretači bolesti, piše "The Sun".

Istraživači su, uključujući i sveučilište u Oxfordu, proučavali pola miliona ljudi iz Kine. Jedan od pet sudionika studije rekao je da jede mliječne proizvode barem jednom sedmično, dok je 70 posto njih reklo da ih nikada nije konzumiralo.

Niz faktora

Tokom 11-godišnjeg razdoblja, 30.000 ispitanika u dobi od 30 do 79 godina oboljelo je od raka, prenosi Net.hr.

Osobe koje su redovito jele mliječne proizvode imale su znatno veći rizik od raka jetre i dojke, koji su među najčešćim vrstama raka u Kini i diljem svijeta.

Za svakih 50 grama dnevnog unosa (otprilike dvije velike žlice jogurta ili dvije kriške sira), rizik se povećao za 12 odnosno 17 posto, prema nalazima objavljenim u BMC Medicine.

Također, pokazalo se da i oni koji konzumiraju mliječne proizvode imaju veće šanse za limfom, ali ne u tolikoj značajnoj mjeri.

Studija je uzela u obzir niz drugih faktora koji mogu utjecati na rizik od raka, uključujući dob, spol, obiteljsku anamnezu i težinu.

"Ovo je bila prva velika studija koja je istraživala vezu između mliječnih proizvoda i rizika od raka u kineskoj populaciji. Potrebne su daljnje studije kako bi se potvrdili ovi nalazi, utvrdili jesu li te veze uzročne i istražili potencijalni temeljni mehanizmi koji su uključeni", kazala je autorica studije s Oxforda dr. Maria Kakkoura.

Istraživači su pojasnili da konzumiranje puno mliječnih proizvoda može povećati razinu inzulinu sličnog faktora rasta-I (IGF-I), koji potiče rast stanica. Prijašnje studije pokazale su da je on uključen u razvoj nekoliko vrsta raka.

Jaki dokazi

Ženski spolni hormoni u kravljem mlijeku mogući su krivci za povećani rizik od raka dojke, dok zasićene i trans-masne kiseline mogu biti nepovoljne za jetru.

"Po mom mišljenju, ova studija sama po sebi ne pruža jake dokaze da bi smanjenje unosa mliječnih proizvoda smanjilo rizik od raka", opomenuo je dijetetičar dr. Duane Mellor sa Sveučilišta Aston.

Nije jasno jesu li rezultati studije primjenjivi na zapadnu populaciju.

"Važno je biti svjestan da su mliječni proizvodi izvori proteina, vitamina i minerala.

Ne bi bilo razborito smanjiti potrošnju mliječnih proizvoda samo na temelju rezultata trenutne studije ili bez osiguravanja odgovarajućeg unosa proteina, vitamina i minerala iz drugih izvora" istaknula je jedna od autorica studije profesorica Huaidong Du.