Velež prekinuo seriju od pet utakmica bez pobjede, Leotar preko Milovića srušio Radnik

Velež je očito izašao iz krize, nakon pet utakmica bez pobjede. Rođeni su ostvarili trijumf na Mokrom Docu protiv domaćeg Posušja, 2:4.

Susret 12. kola m:tel Premijer lige BiH nije mogao početi bolje za goste. Već na startu utakmice dosuđen je jedanaesterac za Rođene, Krišto je srušio Ovčinu u šesnaestercu Posušja. Siguran realizator najstrože kazne bio je kapiten gostiju Denis Zvonić.

Zatim je Velež nastavio vršiti pritisak, dok su domaći igrači prijetili iz kontarnapada. Najbliže izjednačenju Posušje je bilo u 32. minuti, kada je sjajno iz slobodnog udarca šutirao Tomislav Barišić, ali pogodio stativu Veležovih vrata.

Dvije minute kasnije uslijedila je kazna za domaće. Pravim projektilom Slaviša Radović udvostručio je vodstvo Mostaraca. Volejem sa 20 metara lijevi bek Veleža je “poklopio” loptu i strahovito šutirao u mrežu domaćina.

Rezultatom 0:2 zaključeno je prvo poluvrijeme duela između Posušja i Veleža.

Pitanje pobjednika i definitivno je otklonjeno u 55. minuti. Ćosić se, nakon dodavanja Brandaa, odlično driblingom oslobodio čuvara, te iskosa pogodio mrežicu gola Posušja. Njegov prvi gol sezone.

Prednost gostiju mogla je još rasti, ali Galić je sjajno intervenisao nakon pokušaja Brandaa, a zatim i u duelu “jedan na jedan” sa Ćosićem.

Posušje uspjeva smanjiti u 81. minuti preko Serdarušića, ali samo minut kasnije Peco iz kontranapada pogađa za 1:4. Zatim je u završnici utakmice majstorski pogodio Leko i ponovo smanjio prednost Mostaraca.

Do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja. Mostarci su mirno priveli susret kraju i upisali tri važna boda, dok Posušje ostaje u zoni ispadanja.

Posušje – Velež 2:4 (Serdarušić 81′, Leko 90′ – Zvonić 2′ penal, Radović 32′, Ćosić 55′, Peco 82′)

Stadion Mokri Dolac. Glavni sudija. Admir Šehović (Sarajevo).

POSUŠJE: Galić, Šuta, J. Barišić, T. Barišić, Krišto, Ilinković (Leko), Serdarušić, Lauš (Landeka), Vukoja, L. Begić (Blagojević), D. Begić.

VELEŽ: Kačavenda, Radović, Zvonić, Zeljković (Osmić), Pršeš, Ćosić, Ovčina, Vehabović (Anđušić), Hasanović, Dejanović (Brandao), Cvijanović (Peco).

Leotar je došao do minimalne, ali itekako važne pobjede protiv Radnika u 12. kolu m:tel Premijer lige BiH, rivala s kojim će vjerovatno voditi bitku za opstanak u društvu najboljih.

Domaćini su od početka meča imali inicijativu, Bijeljinci prijetili iz kontranapada. Prilike su propustili iskoristiti u prvom poluvremenu Zec, Todorović i Bosančić, što je zamalo kaznio Đurić, kada je pogodio prečku pred kraj prvih 45 minuta.

Leotar je nastavio stvarati šanse i u nastavku susreta, da bi napadi konačno urodili plodom u 77. minuti, kada je Sekulović postigao pogodak za 1:0.

Nakon toga se i Radnik probudio, krenuo agresivnije ka vratima domaćih, ali izabranici Vlade Jagodića ipak nisu uspjeli izjednačiti i tako se pomaknuti sa dna tabele.

Leotar – Radnik 1:0 (Sekulović 77′)

Stadion Police u Trebinju. Glavni sudija: Zoran Grbić (Prijedor).

LEOTAR: Vukanović, Milović, Arsić, Đurić, M. Perišić, Bosančić, Todorović, Maksimović, Sekulović, Zec, Aćimović.

RADNIK: Hodžić, Nikić, Šubert, Batar, Sušić, Popara, Blagojević, Ristanović, Marković, Đurić, Pantelić.