Velež slavio u Evropi nakon 33 godine. Brandao s dva gola režirao preokret Mostaraca

Fudbaleri Veleža obradovali su armiju svojih navijača i u prvom evropskom meču nakon 33 godine slavili pobjedu nad sjeveroirskim Colereinom sa 2:1.

Krenulo je užasno za Velež. Već u devetoj minuti Ben Doherty je pogodio za 0:1. To je bila jedina prijetnja gostiju iz Sjeverne Irske. Gol nije obeshrabrio izabranike Feđe Dudića, već su zaigrali neuporedivo bolje.

Veliku šansu u 14. minuti imao je Nemanja Anđušić, ali je iz situacije bolje od penala šutirao visoko preko gola. Redale su se šanse pred golom Colerainea, pa su tako prijetili Radovac, Brandao i Zeljković, no bez promjene rezultata.

Poravnanje Veleža stiže u 36. minuti. Nakon igranja rukom, dosuđen je penal za Mostarce, a siguran je sa bijele tačke bio Brandao. To je bio rezultat prvog dijela.

Nastavak susreta donosi još ofanzivniju igru Veleža i opsadu gola. Zeljković je na otvaranju drugog dijela zaprijetio sa distance, a onda je isto učinio i Tarik Isić, ali je štoper Rođenih sa tridesetak metara šutirao tik pored stative.

U 66. minuti vidjeli smo najvažniji detalj susreta. Lyndon Kane je rukom izblokirao šut poput golmana, a sudija iz Turske ga je odmah direktno isključio i pokazao je na bijelu tačku.

Brandao je ponovo bio i više nego siguran sa bijele tačke i nastala je erupcija oduševljenja navijača Rođenih na Grbavici.

Do kraja susreta Velež je smirio tempo igre i ‘stao na loptu’. Nije bilo srljanja u igri Dudićevog sastava, već su željeli i uspjeli mirno privesti meč kraju. Za kraj izdvaja se stopostotna šansa za Samira Radovca koji je glavom šutirao iz peterca direktno u golmana gostiju. Meč je završen rezultatom 2:1 tako da Mostarci imaju gol prednosti uoči revanša u Sjevernoj Irskoj.

Velež (BiH) – Coleraine (Sjeverna Irska) 2:1 (Brandao p. 36′, p. 66′ / Doherty 9′).

Stadion: Grbavica: Gledalaca: 5.000. Sudija: A. Bitigen (Turska). Žuti kartoni: Zvonić, Ovčina (Velež) / Traynor, Deane (Coleraine). Crveni karton: Kane (Coleraine).

Velež: Bogdanović, Ćosić, Zvonić (od 46′ Isić), Zeljković, Radović (od 82′ Zubanović), Hasanović (od 46′ Pršeš), Radovac, Ovčina, Anđušić (od 58′ Vehabović), Brandao (od 67′ Georgijević) i Zajmović.

Coleraine: Deane, Traynor, Canning, Brown, Kane, Wilson, Lowey, Carson, Glackin, Shevlin (od 69′ Jarvis), Doherty.