183 osobe su uhapše u obimnoj akciji protiv sicilijanske mafije u Palermu, što ukazuje da je ona ostala značajna kriminalna sila uprkos neuspjesima u posljednjim decenijama.
Među uhapšenima je i nekoliko mafijaških bosova, poput šefa Porta Nuova Tommasa lo Prestija, koji će biti vraćen u zatvor nakon što bude pušten iz prethodne kazne izrečene od strane sudova.
Cosa Nostra", mafijaški sindikat sa sjedištem u Palermu i okolini, terorizirao je Italiju 1980-ih i 1990-ih, ali je nakon toga najmoćnija mafija postala kalabrijska 'Ndrangheta".
Osumnjičenici koji su uhapšeni u utorak optuženi su za različita krivična djela, uključujući trgovinu drogom, pokušaj ubistva, iznudu, ilegalno internetsko kockanje i ilegalno posjedovanje vatrenog oružja, navodi se u priopćenju karabinjerske policije.
Dodatne potjernice izdane su za 33 osumnjičenika koji su već bili u zatvoru zbog drugih kaznenih djela.
Istrage su otkrile da mafijaške porodice Palerma koordiniraju svoje aktivnosti širom grada i njegove pokrajine, kao nekada u zlatnim danima Cosa Nostre, posebno u vezi s trgovinom drogom, saopćila je policija.
Dodaje su da su porodice iz centra grada ponovno stekle autoritet u usporedbi s godinama u kojima je njima dominirala frakcija iz Corleonea - grada izvan Palerma koji je bio rodno mjesto ozloglašenih šefova Tota Riine i Bernarda Provenzana.
Savremeni šefovi koriste modernu tehnologiju za obavljanje svog posla, koristeći šifrirane mobilne telefone koji se prokrijumčare u zatvore kako bi zatvorenim šefovima omogućili da nastave izvršavati svoje zapovjedništvo, rekli su istražitelji.
Uprkos tome što je oslabljena aktivnostima provođenja zakona, Cosa Nostra nastavlja privlačiti mlade ljude, saopćili su karabinjeri, napominjući da su dokumentirali jedan slučaj novog regruta kojem je stariji suradnik davao "lekcije o mafiji".
Budući mentor mladićima je dao "konkretne upute, pozivajući ga da kao primjer uzme svoje ponašanje prema ljudima koji će biti podvrgnuti iznuđivanju, te ga savjetujući kako da se odnosi prema mafijaškim vođama", navodi se u policijskom saopćenju.
Un’operazione straordinaria dei Carabinieri del Comando Provinciale di Palermo ha portato oggi all’arresto di oltre 180 persone, tra cui diversi boss, infliggendo un colpo durissimo a Cosa Nostra. Un risultato che conferma l’impegno incessante dello Stato nella lotta alla…
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) February 11, 2025
Talijanska premijerka Giorgia Meloni, pišući na platformi X, pozdravila je hapšenja u utorak kao nanošenje "vrlo teškog udarca Cosa Nostri" i davanje jasnog signala da "borba protiv mafije nije prestala niti će prestati", prenosi Reuters.