VIDEO FIBA odala priznanje “Zmajevima” i izabrala igrača utakmice

Bosna i Hercegovina započela je ​​Eurobasket 2022. na najbolji mogući način pobjedom nad Mađarskom (95:85) u ključnoj uvodnoj utakmici Grupe B - prva pobjeda balkanske selekcije na kontinentalnom šampionatu nakon skoro sedam godina, ističe Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) u komentaru.

S timovima visokog kalibra poput Francuske, domaćina Njemačke, Litvanije i aktuelnog prvaka Evrope Slovenije također u grupi, ulozi su bili previsoki u meču koji su mnogi smatrali "utakmicom koja se mora pobijediti".

Džanan Musa i Jusuf Nurkić predvodili su Bosnu i Hercegovinu sa po 19 koševa, dok je BiH ostvarila svoju prvu pobjedu na Evropskom prvenstvu još od 7. septembra 2015. godine i trijumfa poslije produžetka (86:84) nad Izraelom.

Prekretnica: Nakon što je Mađarska vodila većim dijelom prvog poluvremena, kod rezultata 56:56 sredinom treće četvrtine BiH je serijom 17:5 i povela sa 12 poena razlike.

Mađarska se primakla na 78:80 šest minuta prije kraja, ali su im Balkanci zadali nokaut sa 10 uzastopnih poena za ponovno dvocifreno vodstvo.

Igrač utakmice: Džanan Musa je bio izvanredan cijelu utakmicu sa 19 poena, 6 asistencija, 5 skokova i nijednom izgubljenom loptom za 29 minuta igre.

Statistika ne laže: Bosna i Hercegovina dominirala je u skokom s prednošću od 42:34m uključujući 17 ofanzivnih skokova. Također su imali samo 10 izgubljenih lopti.

Zaključak: Nakon idealnog početka Eurobasketa nakon kojeg im slijedi slobodan dan u petak, Bosna i Hercegovina će se u subotu suočiti s domaćinom Njemačkom sa šansom da skoči na 2:0 u grupi B.

Mađarska će pokušati izboriti svoju prvu pobjedu nad Slovenijom.

Rekli su:

"Mislim da je naša disciplina, posebno u odbrani, napravila razliku. Jako ih je teško braniti. Imali su dvije vrlo dobre utakmice prije nego što su došli ovamo. Znali smo da imaju vrlo jak sastav. Pokušali smo igrati 40 minuta odbranu i na kraju su popustili. Mi smo disciplinom i odbranom dobili utakmicu", rekao je selektor BiH Adis Bećiragić.

"Mađarska je sjajna ekipa. Znali smo da moramo pobijediti u ovoj utakmici. Bilo nam je važno napraviti što god selektor kaže, držati se plana igre. To smo i uspjeli.

Imali smo uspona i padova, ali smo ostali zajedno, što je bilo najvažnije. U poluvremenu smo puno razgovarali o tome što trebamo napraviti u drugom poluvremenu i to smo i učinili", kaže Džanan Musa.

"Skokovi su bili jako važni za nas. Jusuf Nurkić je zvijer u reketu. Bilo je puno momaka koji su se borili za skokove, to je jedna od naših prednosti. Nismo igrali s puno energije u prvom poluvremenu.

Imali su mnogo laganih šuteva. Pokušali smo to podići u drugom poluvremenu. Dominirali smo energijom u drugom poluvremenu", rekao je play bh. tima John Robersob.

"Bila je to jako dobra utakmica, fizički vrlo jaka. U trećoj četvrtini to je bilo previše za nas i odlučilo je utakmicu", rekao je selektor Mađarske Stojan Ivković.