Zdravlje

Vidjela je mrlju na bebinoj nozi dok je kupala, ni slutila nije da je riječ o smrtonosnoj bolesti

Jedna majka je nakon kupanja bebe, panično reagovala, ali je zahvaljujući svojoj paničnoj reakciji spasila život rođenog djeteta.

Poruka i fotografije koje su medicinske sestre objavile na svom Instagram profilu trećeg februara, podijeljene su do sada preko 12 miliona puta. Cilj objave je bio da pokaže drugim roditeljima kako izgleda naoko blagi simptom koji prati meningitis. Beba je jedva izvukla živu glavu. Naime, naoko sitna mrlja na tijelu jednomesečnog dječaka je bila znak nečeg vrlo opasnog. Majka dječaka, koja je riješila da ostane anonimna, svoje upozorenje poslala je medicinskim sestrama koje stoje iza popularnog Instagram profila "Tiny Hearts Education". Ispričala je da se zabrinula kada je na nozi svog sina ugledala sitan ljubičasti trag, za koji se naknadno pokazalo da je simptom meningokoka.

- Od male mrlje do teško bolesnog dječaka u roku od 12 sati. Strašno - napisala je zabrinuta mama pa pojasnila da je, nakon kupanja, na leđima, trbuhu i rukama sina uočila mrlje.

- Bile su ljubičaste boje, ne veće od mog malog nokta i nisu blijedile.

Ona je dodala  da su odlučili da pozovu  Hitnu pomoć kako bi provjerili šta se događa.  Ispostavilo se da je riječ o zarazi meningokokom, najčešćim uzročnikom meningitisa kod djece od 2 do 5 godina. 

Meningitisi predstavljaju upalu mekih moždanica ili meninga, koje obavijaju moždano tkivo i kičmenu moždinu. Upale meninga mogu biti uzrokovane bakterijama, virusima, gljivicama, toksinima i različitim fizičkim i hemijskim agensima.

Najbrojnije su virusne upale mekih moždanih ovojnica, ali su bakterijske upale najopasnije jer su praćene sa najvećom smrtnošću i mogućim trajnim posljedicama oštećenja mozga.

Najčešći uzročnici virusnih meningitisa su iz grupe enterovirusa (eho i koksaki), a praktično svi virusi mogu izazvati meningitis (virus zapadnog Nila, herpes virusi, virusi osipnih groznica, zaušaka i dr). Virusni meninigitisi su najčešći ljeti.

Najčešći uzročnici bakterijskih meningitisa su: meningokok, pneumokok, piogeni streptokok, zlatni stafilokok, hemofilus influence, ešerihija koli, klebsijela pneumonije, listerija monocitogenes, bacil tuberkuloze i dr.

Bakterije na moždane ovojnice dospevaju putem krvi i limfe sa pluća, kože, sinusa, srednjeg uha...

Razlikovanje virusnih i bakterijskih meningitisa je izuzetno važno jer pravovremena specifična antibiotska terapija kod bakterijskih meningitisa spasava život bolesnika. Za njihovo razlikovanje presudna je lumbalna punkcija.

Najčešći simptomi meningitisa su povišena temperatura, glavobolja, povraćanje, preosjetljivost na svjetlost (fotofobija), a ukoliko je zahvaćen i mozak, i poremećaji svijesti i neurološki ispadi.