uvijek u modi

Više od obične zaštite od kiše: Ovo je priča o kišobranu

Foto: Freepik

Kišobran je nezaobilazan predmet u našim životima, posebno na kišnim danima poput ovog. Ova mala sprava koja često može spasiti dan ima bogatu povijest koja seže unazad kroz stoljeća.

Riječ „kišobran“ potiče od latinske riječi „umbra“, što znači hlad ili sjena. Iako danas smatramo da je kišobran prvenstveno zaštita od kiše, njegovo porijeklo leži u drevnoj Kini, gdje je postao simbol plemstva i moći. U to vrijeme, kineski kišobrani nisu služili samo za zaštitu od sunca, već su ih premazivali voskom i lakirali, čineći ih pogodnim i za kišu.

Kišobran se ubrzo širio iz Kine u Japan i Koreju, a potom putem svile u Perziju, da bi stigao na Zapad. U staroj Grčkoj, kišobran je bio važan modni dodatak sa religijskim značenjem, no tada su ga nosile samo žene. Aristofan je spominjao kišobran u svojim djelima, a u Rim je stigao posredstvom Etrušćana, gdje je također pronašao mjesto u svakodnevnom životu.

U zapadnom svijetu kišobran je postao popularan tek početkom 16. stoljeća, prvo kao ženski modni dodatak. Međutim, u 18. stoljeću, engleski putnik i pisac Jonas Hanway popularizirao je nošenje kišobrana među muškarcima, a kišobran je postao prihvaćen i u Engleskoj.

Prva prodavaonica kišobrana otvorena je 1830. godine u Londonu, pod nazivom „James Smith i sinovi“, i još uvijek postoji na adresi Oxford Street 53.

Prvi europski kišobrani izrađivani su od drvenih ili kitovih kostiju, a presvučeni su kožom ili nauljenim platnom. Obrtnici su za izradu kišobrana koristili ebanovinu i izrađivali ručke sa zakrivljenim oblikom, za što su bili dobro plaćeni.

Krajem 19. stoljeća, Samuel Fox je izumio kišobran s čeličnom konstrukcijom, dok je 1885. godine W. C. Carter patentirao stalak za kišobrane. Kasnije su uslijedile nove tehničke inovacije, a sklopivi kišobrani postali su standardna opcija.

Danas, kišobrani se prave od plastificiranih materijala i najlona, a okviri i rebra od laganih metala. Kišobran je i danas prisutan na modnim pistama, u pjesmama, a također se koristi kao simbol u umjetnosti i filmovima. Ne smijemo zaboraviti ni njegove praktične prednosti – odlična je prilika za upoznavanje novih ljudi dok dijelite kišobran na kišnom danu.