umjerena aktivnost

Vježbe za dijabetičare: Znate li da možete sniziti šećer kretanjem? Ovo su najbolje vježbe

Foto: Freepik

Redovna tjelesna aktivnost ključna je za upravljanje dijabetesom tipa 2. Vježbe za dijabetičare mogu poboljšati regulaciju nivoa šećera u krvi, pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine i smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara.

Američko dijabetičko udruženje (ADA) preporučuje najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti sedmično kako bi se postigli optimalni rezultati.

Osim toga, vježbe za dijabetičare mogu pomoći i osobama s predijabetesom u sprečavanju razvoja bolesti.

Važno je započeti posetepeno i konsultirati se s ljekarom prije početka programa vježbi, posebno ako ste do sada bili neaktivni.

Hodanje

Hodanje je jedna od najjednostavnijih i najučinkovitijih aktivnosti za dijabetičare. Već 30 minuta žustrog hodanja pet puta sedmično može poboljšati regulaciju šećera u krvi, smanjiti krvni pritisak i poboljšati indeks tjelesne mase.

Vožnja bicikla

Biciklizam je izvrsna niskoutjecajna aktivnost koja pomaže u jačanju mišića i poboljšanju kardiovaskularnog zdravlja. Posebno je koristan za osobe koje pate od dijabetičke neuropatije ili artritisa, jer smanjuje opterećenje na zglobove.

Plivanje

Plivanje i druge aktivnosti u vodi poput aqua aerobika ili hodanja u vodi pružaju odličnu vježbu bez opterećenja na zglobove. Istraživanje je pokazalo da vježbe u vodi poboljšavaju opću kondiciju, snagu i vaskularnu funkciju kod osoba s dijabetesom tipa 2.

Grupni sportovi

Ako vam nedostaje motivacije za vježbu, pridruživanje rekreativnom sportskom timu može biti odličan način za postizanje fitness ciljeva. Sportovi poput košarke, nogometa, tenisa i rukometa pružaju dobar aerobni trening i društvenu podršku.

Aerobni ples

Zumba i drugi aerobni plesni programi nude zabavan način za sagorijevanje kalorija i poboljšanje aerobne kondicije. Studija pokazuje da zumba može povećati motivaciju za vježbanje i poboljšati regulaciju tjelesne mase kod dijabetičara.

Trening snage

Vježbe snage, poput dizanja tegova, pomažu u izgradnji mišićne mase, što može povećati potrošnju kalorija i poboljšati kontrolu šećera u krvi.

Za sigurno izvođenje vježbi s utezima preporučuje se konzultacija s fitness trenerom.

Vježbe s elastičnim trakama

Elastične trake pružaju otpor potreban za jačanje mišića bez potrebe za teškim utezima. Osim toga, istraživanje pokazuje da ovakve vježbe mogu imati pozitivan učinak na regulaciju šećera u krvi.

Kalistenika

Vježbe s vlastitom težinom tijela, poput sklekova, čučnjeva i iskoraka, mogu poboljšati mišićnu snagu i fleksibilnost. Stručnjaci preporučuju vježbanjem obuhvatiti sve glavne mišićne grupe i osigurati dovoljno vremena za oporavak.

Pilates

Pilates poboljšava snagu trupa, koordinaciju i ravnotežu. Studija pokazuje da pilates može pridonijeti boljoj kontroli nivoa šećera u krvi, posebno kod starijih osoba s dijabetesom tipa 2.

Joga

Joga može smanjiti stres, poboljšati san i pozitivno utjecati na nivo šećera u krvi. ADA preporučuje jogu kao dio sveobuhvatnog programa upravljanja dijabetesom.