Politika

Objašnjenje Vlade FBiH: Novim zakonom pokušavmo riješiti stanje u javnom zdravstvu

Prijedlog zakona o finansijskoj konsolidaciji i restrukturiranju javnih zdravstvenih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), koji je utvrdila Vlada FBiH, sa svoja dva amandmana podrazumijeva izdvajanje 225 miliona KM iz federalnog budžeta u naredne tri godine univerzitetsko-kliničkim centrima, te kantonalnim i općim bolnicama.

Naime, glavni cilj upravo ovog zakona je postizanje likvidnosti i solventnosti, jačanje kvalitete i učinkovitosti u pružanju zdravstvenih usluga, ali i modernizacija univerzitetsko-kliničkih centara, kantonalnih i općih bolnica.

Kako su naveli iz Vlade FBiH usvajanjem ovog zakona doprinijet će se finansijskoj stabilizaciji zdravstvenog sistema u FBiH.

Kako je kazala pomoćnica federalnog ministarstva zdravstva Marina Bera, sve je ovo preduslov za kvalitetnije i dostupnije zdravstvene usluge.

Dodala je kako su sredstva namijenjena sanaciji teškog stanja, rješavanju dugovanja zdravstvenih
ustanova čiji osnivači su Federacija, jedan ili više kantona zajedno, te općine, a posebno tamo
gdje je evidentirana nelikvidnost ili postoje gubici.

Kako su naveli ekonomski analitičari, javne zdravstvene ustanove bilježe gubitak u ukupnom iznosu od oko 203,1 miliona KM.

Bitno je napomenuti da su ovim zakonom obuhvaćena tri univerzitetsko-klinička centra, te šest kantonalnih i 10 općih bolnica u Federaciji BiH. Ukupan iznos sredstava za podršku procesu restrukturiranja i sanacije, te modernizciju kliničkih centara je 120 miliona KM, dok ukupan iznos sredstava
namijenjen za kantonalne bolnice iznosi 65.500.000 KM, a za opće bolnice ukupno 39.500.000
KM.

Bera je istaknula da su polazna osnova u utvrđivanju kriterija za dodjelu sredstava bili su dostavljeni izvještaji o utrošku ranije doznačenih sredstava, a u obzir su uzeti finansijski pokazatelji, ostvareni broj bolničkih dana, zauzetost posteljnih kapaciteta svake pojedinačne zdravstvene ustanove, te drugi pokazatelji koji su relevantni za raspodjelu sredstava u kontekstu ovog zakona.

Prijedlog ovog zakona komentirao je i premijer Fadil Novalić, koji je naveo da se nema vremena za čekanja, te da je upravo pandemija pokazala koliko je značaj zdravstvenih ustanova.

"Važno što hitnije donijeti zakon o finansijskoj konsolidaciji i restrukturiranju javnih zdravstvenih ustanova te pomoći našim bolnicama koje nisu u mogućnosti pokriti gubitke. Nagomilane obaveze imaju tendenciju rasta naročito u pandemiji i prijeko je potrebno hitno djelovanje na sanaciji ovog stanja”, izjavio je Novalić.

Zakon uključuje obavezno provođenje interne revizije javnih zdravstvenih ustanova te drugih učesnika u sektoru zdravstva radi jačanja sistema unutrašnjih finansijskih kontrola, ali i kontinurane aktivnosti na otklanjanju uzroka koji su doveli do višegodišnjih gubitaka, jer, kako upozoravaju iz Vlade Federacije BiH, u protivnom rezultati finansijske konsolidacije neće moći biti dugoročni.

Također, donošenje ovog zakona u skladu je i sa Reformskom agendom za period 2019-2022., odnosno planiranim “Socio-ekonomskim reformama u BiH za period 2020-2022. godina” i Programom rada Vlade Federacije BiH. Tu je, među ostalim, u fokus stavljeno i rješavanje velikih dugovanja javnih zdravstvenih ustanova.

“Sve to je i jedna od obaveza čije ispunjenje su bh. vlasti preuzele u Briselu. Iako je Vlada Federacije u cilju saniranja teške finansijske situacije u sektoru zdravstva i do sada donosila i provodila niz reformi, nedvojbeno je kako je bez odlaganja potrebno pristupiti provođenju mnogo ozbiljnijih reformi u finansiranju sektora zdravstva u Federaciji BiH”, poručio je premijer Novalić.

Prijedlog ovog zakona razmatrat će se na sjednici Parlamenta FBiH.