Svijet

Vladimir Putin povisio ulog u Ukrajini: Nakon hemijskog dolaze nuklearni napadi

Graham Allison objasnio je zašto je uvjeren da će Vladimir Putin vjerojatno nastaviti eskalirati ratu u Ukrajini.

Možda se čak odluči za nuklearno oružje, gurajući svijet u daljnju neizvjesnost.

"Ako Vladimir Putin bude prisiljen birati između ponižavajućeg poraza, s jedne strane, i eskalacije razine razaranja…postoje svi razlozi vjerovati da će birati ovo drugo.

Prvi korak je bombardiranje infrastrukture

Kako podižete nivo uništenja, prvi korak je bombardiranje infrastrukture. I mislim da je to ono što sada radi, iako nema toliko pametnih bombi koliko bi želio. Zate, nisu tako pažljivo ciljane, ali jedna stepenica više na ljestvici je izravno uništavanje ljudi", kaže on.

Allison je profesor na Harvardu i bivši zvaničnik odbrane Sjedinjenih Američkih Država. Ima iskustvo u nuklearnom naoružanju, Rusiji, Kini i sigurnosnim planovima.

"Mislim da u prvom redu on ide na infrastrukturu, jer želi zamrznuti Ukrajinu i učiniti da im se ugase svjetla i što god. Ali odmah zatim to postaje ubijanje ljudi. A onda nakon toga dolazi hemijsko oružje.

Nakon toga dolaze nuklearni napadi. Jako ružna slika. I iako ponižavajući poraz za Rusiju u Ukrajini ne bi, vjerujem, bio egzistencijalan za Rusiju - Rusija može preživjeti bez Ukrajine - ali mislim da će biti egzistencijalan za Putina", zaključuje Allison.

A taj scenarij nije nužno dalek jer na pitanje približavamo li se onom trenutku kada Putin osjeti da je stjeran u kut, kaže "da", prenosi Net.hr.

" Kao što je američki predsjednik Joe Biden rekao, u privatnim izjavama koje su objavljene prošle sedmicea, da misli da smo na putu do te tačke", kaže Allison.

Najbolji scenarij za kraj rata

Ni najbolji scenarij za kraj rata u Ukrajini ne djeluje osobito ružičasto.

"Moj optimističan scenarij bio bi da u sljedećih mjesec ili dva dođemo u glavnu pat poziciju.

Vjerovatno negdje duž trenutne linije kontrole, vjerojatno s Ukrajinom koja kontrolira većinu onoga što je zapadno od Dnjepra i druge rijeke tamo, blizu Hersona. Rusija kontrolira većinu druge strane. Da borbe padnu na nisku razinu, poput onoga što se dogodilo između 2016. i 2020. u takozvanim nezavisnim republikama Donjecku i Lugansku.

I da u toj fazi Vladimir Putin misli da ima dovoljno da izjavi da je bio uspješan. On ima svoj kopneni most do Krima. Zauzet je neki dodatan teritorij. Dakle, kaže, uspješan je.

A mi kažemo da smo uspješni, jer kažemo da je Ukrajina preživjela kao slobodna i neovisna država. Ne odriče se svoje teritorije. Tvrdi da će vratiti te teritorije u nekom trenutku. Ali ne danas. A Ukrajina će se usredotočiti na izgradnju uspješne zemlje.

To će biti izuzetno teško učiniti. Ali, oni imaju moralno pravo, mislim, na Zapad za veliku finansijsku podršku za taj pothvat.

I onda bi moja priča, ovo je moja dobra vijest, bila da ovo traje godinu, dvije ili pet. Sjećam se priče o Istočnoj Njemačkoj i Zapadnoj Njemačkoj.

Zapadna Njemačka nikada nije odustala od svojih prava na Istočnu Njemačku. To je samo pokazalo što slobodno društvo može učiniti u odnosu na autokraciju pod sovjetskom kontrolom. Ili Sjeverna Koreja i Južna Koreja; ili relevantnije za Ukrajinu: što je s Baltikom?

Priručnika sa Baltika

Čini mi se da je Putinova igra u Ukrajini preuzeta izravno iz komunističkog priručnika na Baltiku, na kraju Drugog svjetskog rata. Tada su održali lažne izbore, lažne referendume. Anektirali Latviju, Litvaniju i Estoniju.

Nazvali ih republikama Sovjetskog Saveza. Zapad, SAD nisu priznavali pretenzije Sovjetskog Saveza na te teritorije, kao ni ljudi koji su živjeli vani. Vremenom su se pojavile kao slobodne države.

Tako da to može trajati dugo. To je nesretno. Ali budući da bi alternativa bila nešto još gore, smatrao bih da je to optimističan scenarij", zaključio je Allison.