Svijet

Koji su nuklearni rizici i kakav će biti odgovor Zapada?

U nedjelju je predsjednik Rusije Vladimir Putin naredio svojoj vojsci da premjesti ruske "snage za odvraćanje", koje uključuju nuklearno oružje, na "poseban način borbene dužnosti". Ali šta to točno znači?

Nije sasvim jasno, kažu zapadni analitičari. Britanski zvaničnici navode da jezik koji je Putin koristio nije sasvim odgovarao njihovom razumijevanju nivoa uzbune za rusko nuklearno oružje, prenosi BBC.

Pomno prate situaciju

Neki misle da je Putin naredio prelaz s najnižeg nivoa uzbune, "stalne", na sljedeću razinu, "povišenu" (naredni nivoi su "vojna opasnost" i "puna opasnost"), ali to nije sigurno. No, činjenica je da svaki naredni potez povećava spremnost na korištenje oružja.

Mnogi su ipak taj potez protumačili prvenstveno kao oblik javnog upozorenja, a ne kao naznaku stvarne namjere korištenja takvog oružja, za koje Putin zna da bi donijelo nuklearnu odmazdu Zapada.

Britanski ministar odbrane Ben Wallace naznačio je da vjeruje da je ta objava prvenstveno bila "retorika".

To ne znači da nema rizika i da će se situacija vjerojatno pomno pratiti.

Prošle sedmice, Putin je upozorio da će se druge zemlje, ako se umiješaju u planove Rusije, suočiti s posljedicama "kakve nikada nisu vidjeli". To se tumačilo kao upozorenje NATO-u da se direktno vojno ne angažira u Ukrajini.

Izravan sukob

NATO je uvijek bio jasan da to neće učiniti, znajući da bi to moglo izazvati izravan sukob s Rusijom koji bi mogao eskalirati u nuklearni rat. Nedjeljno upozorenje bilo je izravnije i javno.

Zašto novo upozorenje? Putin je rekao da je taj potez bio odgovor na "agresivne izjave". Kremlj je u ponedjeljak rekao da se to odnosi na izjave zapadnih zvaničnika, uključujući britansku ministricu vanjskih poslova Liz Truss, o mogućim sukobima i konfrontaciji s NATO-om.

Na Zapadu također vjeruju da je novo upozorenje stiglo jer je Putin možda napravio pogrešnu računicu u vezi s Ukrajinom.

Putin: Pogrešna računica

Možda je potcijenio s kolikim će se otporom suočiti na bojnom polju u Ukrajini. I potcijenio koliko će se Zapad ujediniti u oštrom odgovoru u vidu sankcija. To ga je natjeralo da posegne za novim opcijama i oštrijom retorikom.

"Ovo je znak bijesa, frustracije i razočaranja", rekao je nedavno jedan oebzionisani britanski general.

Američka ambasadorica pri Ujedinjenim mnarodima Linda Thomas-Greenfield sugerirala je da su ove izjave dio Putinovog nastojanja da opravda rat u Ukrajini tvrdnjom da nije agresor, već onaj koji je ugrožen i da se želi odbraniti.

Briga zbog sankcija

Gledano iz tog ugla, nuklearna uzbuna je način da se istakne ova poruka vlastitom narodu.

Možda je Putin zabrinut i zbog zapadnih planova za pružanje vojne pomoći Ukrajincima te ih želi upozoriti da se previše ne angažiraju po tom pitanju.

Tu je i briga da su sankcije, koje je naveo u svojoj objavi, osmišljene da izazovu nemire i sruše njegovu vladu. Ali, čini se da je cjelokupna poruka upozorenje NATO-u da bi događaji mogli eskalirati ako se ovaj vojni savez izravno uključi.

Čak i ako je Putinova prijetnja zamišljena kao upozorenje, a ne kao signalizacija bilo kakve trenutne želje za korištenjem oružja, uvijek postoji rizik od pogrešne procjene, ako jedna strana pogrešno protumači drugu ili događaji izmaknu kontroli.

Zabrinutost je što je Putin postao izoliran i izvan kontakta, a samo nekoliko njegovih savjetnika spremno mu je reći istinu. Neki se boje da njegova prosudba postaje netačna.

Lanac komandovanja

Neki se nadaju da, ako Putin ipak ode predaleko, drugi u lancu komandovanja možda neće biti voljni izvršavati njegove naredbe. Rizici bilo kakvog nuklearnog sukoba možda su se malo povećali, ali su i dalje niski.

Do sada su zapadne vlade pazile da dalje ne eskaliraju ni retoriku ni akciju. Američka vojska ima svoj status pripravnosti za odbranu poznat kao Defcon, a danas je portparolka Bijele kuće Jen Psaki rekla da "nema razloga za promjenu" razina nuklearne uzbune u ovom trenutku.

Velika Britanija ima nuklearno naoružane podmornice na moru i također je malo vjerojatno da će bilo šta jacno objaviti. Čini se da je cilj rusku izjavu tretirati samo kao "halabuku" i ne povećavati napetosti ili poduzima bilo kakve radnje koje bi mogle izazvati ruski odgovor.

Ovo trenutno nije nuklearna kriza i to ne smije postati, kažu zapadni sigurnosni zvaničnici.

Veliki obavještajni stroj

Britanski ministar odbrane Ben Wallace rekao je za BBC da još nisu vidjelu nikakvu promjenu u stvarnom položaju ruskog nuklearnog oružja. To će se pomno pratiti, potvrđuju obavještajni izvori.

Wallace: Nisu vidjeli značajne promjene

Tokom Hladnog rata na Zapadu je stvoren veliki obavještajni stroj koji je pratio nuklearni arsenal Moskve. Sateliti, presretnute komunikacije i drugi izvori analizirani su kako bi se pronašli bilo kakvi znakovi promjena u ponašanju - poput pripreme oružja ili posade za bombardovanje.

Velik dio toga je i dlaje na mjestu, a Zapad će pomno pratiti ruske aktivnosti kako bi shvatio hoće li doći do bilo kakve značajne promjene. Do sada nije bilo nikakvog znaka.