Vijesti

Vlast potvrdila: Korupcija je dozvoljena i isplativa

Dobra je ona turska, kaže: „Čuđenje je glupost sveznalica“. Sada se ovdašnje sveznalice koje su na vlasti i koje su državu gurnule u provaliju i dovele do njenog raspada, kao čudom čude otkud Nikola Špirić u Komisiji Parlamenta BiH za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Za i protiv

Na stranu šta uopšte radi ta Agencija i ima li kakve koristi od nje, izvjesno je kako je Špirićevo imenovanje zapravo zeleno svjetlo za korupciju. On je već dugo na američkoj crnoj listi upravo zbog korupcije.

"Špirić je bio involviran i ostvario je benefite od javne korupcije uključujući prihvatanje koristi u zamjenu za uplitanje u javne procese za vrijeme mandata zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH", saopćio je State department.

Uzgred, Špirić je i član Komisije Parlamenta BiH za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), predsjedavajući je Doma naroda Parlamenta BiH, a njegovi zamjenici su Bakir Izetbegović i Dragan Čović.

Nedavno se Amir Fazlić javno začudio otkud Nikola Špirić u državnoj Komisija za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije. Zaista, do kada će ovi što su na vlasti građane BiH praviti budalama i maloumnicima?

Dom naroda Parlamenta BiH je na sjednici održanoj 28. maja ove godine odlučio da ga u Komisiji predstavljaju Nikola Špirić, Amir Fazlić i Bariša Čolak. Iz Predstavničkog doma imenovani su Halid Genjac, Borjana Krišto i Nenad Stevandić. Toj sjednici Doma naroda nisu prisustvovali Bakir Izetbegović i Mladen Bosić, a za Špirića, Fazlića i Čolaka glasali su Asim Sarajlić, Amir Fazlić, Munib Jusufović, Dragan Čović, Lidija Bradara, Marina Pendeš, Bariša Čolak, Nikola Špirić, Lazar Prodanović, Dušanka Majkić i Sredoje Nović.

Protiv je bio Denis Bećirović, a suzdržan Zlatko Miletić.

Svakako nije moguće da oni koji su dali svoj glas Špiriću nisu znali da je on još od 10. septembra 2018. godine na američkoj crnoj listi i pod američkim sankcijama zbog debele umiješanosti u korupciju krupnih razmjera.

Špirić je i akter brojnih afera koje nikada do kraja nisu raspletene, vrlo moguće i zbog osobne moći, utjecaja, ali i punih džepova.

Pet stranačkih dresova

Političku karijeru počeo je 1993. kao član Srpske radikalne stranke koju je osnovao Vojislav Šešelj, da bi čeiri godine kasnije formirao partiju pod nazivom Demokratska stranka za Banja Luku i Krajinu. Godine 1998. prelazi u SDS gdje ostaje do 2000. kada se pridržuje PDP-u kojeg je tada vodio Mladen Ivanić. Novi stranački dres obukao je 2002. kada postaje član SNSD-a Milorada Dodika. Pored ostalog, bio je predsjedavajući Vijeća ministara i državni ministar finansija i trezora. Uvijek je bio i ostao dobro plaćen iz budžeta. Sada, kao delegat u Domu naroda Parlamenta BiH, on ima mjesečnu plaću od 4.983 marke plus 1.047 maraka raznoraznih dodataka na plaću.

Čovjek koji je promijenio pet stranačkih dresova i koji je na američkoj crnoj listi zbog korupcije dobro se obogatio. U njegovom imovinskom ratonu stoji da je vlasnik kuće i zemljišta u Drvaru, stana i poslovnog prostora u Banja Luci. Kćerka Jovana vlasnica je stana u Beču i stana u Novom Sadu, a sin Aleksandar posjeduje stanove u Beogradu i Sarajevu. Nikola vozi automobil vrijedan 75.000 maraka, ima i golemu ušteđevinu – 79.400 dolara, 32.500 maraka, 21.800 švicarskih franaka, 189.200 eura.

Kada se sve sabere i oduzme, ispada da je korupcija itekako unosna i isplativa. Dovoljno je gledati i raditi ono što čini Šprić, uostalom kad može on zašto ne mogu drugi?! Svakako su ovdje priče o reformama i borbi protiv korupcije odavno postale izlizane fraze.