Majka i dijete

Vodič za sigurno kupanje beba i djece u malim bazenima

Velika ponuda i pristupačne cijene malih kućnih bazena omogućavaju skoro svima da spas od vrućine barem nakratko potraže u njima. Bazenima u dvorištu ili na terasi naročito se raduju djeca, uglavnom nesvjesna brojnih opasnosti kojima se izlažu.

Zato je vrlo važno da roditelji poštuju osnovna pravila sigurnosti u malim kućnim bazenima, jer zapamtite – djeca ne vrište kada se dave. Ona se udave u tišini.

Zato donosimo vodič kroz pravila sigurnosti u malim kućnim bazenima.

I plitka voda je duboka

Roditelji moraju znati da su povrede, uključujući i one smrtonosne moguće u bazenu bilo koje veličine, pa čak i onom najmanjem dječijem.

Vrlo je važno da znate da se dijete može udaviti i u vodi koja je duboka tek dvadesetak centimetara. Dovoljno je da se oklizne i padne licem prema vodi. Ukoliko je povrijedilo glavu prilikom pada i izgubilo svijest, šanse da se spasi se dodatno smanjuju.

Da biste bili svjesni opasnosti koje vrebaju iz bazena, dovoljno je da razumijete sljedeće činjenice:

  • Davljenje je jedan od najčešćih uzroka smrti djece u svetu uzrasta do pet godina
  • Samo sekunda nepažnje izlaže dijete velikoj opasnosti -većina davljenja dogodi se u malim kućnim bazenima

Možete spriječiti! 

Da biste maksimalno smanjili opasnost morate se striktno pridržavati određenih pravila. Ona se mogu podijeliti u tri kategorije: konstantna roditeljska pažnja, fizičke barijere i obuka.

Konstantna roditeljska pažnja podrazumijeva da vam je dijete svake sekunde u vidnom polju. Ukoliko telefonirate ili usput radite nešto s drugim djetetom dok je vaš mališan u blizini vode, to NIJE konstantna roditeljska pažnja.

Dovoljno je da vam na trenutak pažnju zaokupi neka sitnica i može biti prekasno.

Uvijek se pridržavajte sljedećih pravila:

  1. Neka jedna odrasla osoba uvijek bude pored djeteta koje se nalazi u blizini bazena. To se odnosi i na trenutke kada ste sami s djecom, ali i na različita okupljanja kada mislite da se vjerovatno ništa ne može desiti jer je oko bazena mnogo ljudi, što vam dodatno uliva sigurnost. Naprotiv, tada je mnogo veća vjerovatnoća da niko ništa neće primijetiti.
  2. Ukoliko morate obaviti telefonski razgovor ili na trenutak ući u kuću, povedite i dijete sa sobom, odnosno onemogućite mu prilaz bazenu.
  3. Mišići, šlauf i ostala sredstva koja plutaju na vodi nisu i ne smiju biti zamjena za roditeljsku pažnju.
  4. Osigurajte pregledan pogled prema bazenu, bez drveća i žbunja između kuće i bazena.
  5. Budite sigurni da znate broj telefona hitne službe koju treba pozvati u slučaju nezgode. To važi i za tete i sve one koji brinu o djetetu.

Fizičke barijere onemogućavaju da dijete priđe bazenu i izloži se opasnosti. Kako bi dijete bilo sigurno, potrudite se da osigurate sljedeće fizičke prepreke:

  1. Postavite ogradu oko cijelog bazena koja će ga izolirati od kuće i okućnice. Vodite računa da su vrata ograde uvijek zatvorena, čak i kada ste vi u prostoriji koja ima direktan pogled na bazen. Vrata otključavajte samo kada ste u i sami u neposrednoj blizini bazena. Najbolje bi bilo da na ogradi imate vrata koja se automatski zatvaraju i zaključavaju.
  2. Pored ograde, uvijek treba imati i dodatnu prepreku, za svaki slučaj. U tu svrhu, moglo bi poslužiti nešto od sljedećeg:

* Zaštitni prekrivač za bazen

* Alarm koji će vam javiti ukoliko je dijete otvorilo ulazna vrata kuće

* Zaključavanje svih vrata koja dijete mogu odvesti prema bazenu

* Sve kvake na vratima koja vode ka bazenu trebalo bi da su dovoljno visoke da ih dijete ne može dohvatiti bez pomoći

  1. Sve igračke, stolice, stolovi i ostali predmeti koji bi mogli pomoći djetetu da preskoči zaštitnu ogradu bazena moraju biti na sigurnoj udaljenosti.
  2. Nikada nemojte u bazenu ostavljati igračke ili bilo koje predmete koji privlače djetetovu pažnju, jer je velika vjerovatnoća da će ih ono poželjeti dohvatiti.

Obuka omogućava roditeljima da ukoliko dođe do nezgode pruže prvu pomoć djetetu, dok ne stigne Hitna pomoć. Kao roditelji malog djeteta morate voditi računa o sljedećem:

  1. Morate biti upoznati sa metodom oživljavanja – masažom srca i davanjem vještačkog disanja.
  2. Osigurajte djetetu još od najmlađeg uzrasta osnovnu obuku za plivanje ili ga samostalno učite da pliva.
  3. Razgovarajte i učite dijete o svim opasnostima u vezi sa bazenom.
  4. Uvedite stroga pravila ponašanja, naprimjer: Ne smiješ prilaziti bazenu ukoliko mama ili tata nisu s tobom...

Ukoliko se budete pridržavali ovih pravila, šanse da ćete provesti lijepo i bezbrižno ljeto se višestruko povećavaju. Vrlo je vjerovatno da vam neka od ovih pravila djeluju banalno, a neka vam se čine preskupim. Ali, opreza s djecom nikad dosta.