Svijet

Vojni ekspert objašnjava šta slijedi: Nema nikakve nove faze, Rusi nisu uspjeli i sad imaju nove ciljeve…

Rat u Ukrajini traje više od 40 dana, a nakon prošlosedmične runde pregovora u Istanbulu, Rusija je povukla svoje trupe iz Kijevske regije, očito s namjerom da osvježi vojne redove, nadopuni zalihe oružja i streljiva te ih pregrupira. Po svemu sudeći, ruske snage sada su usredotočene na dijelove Ukrajine koji su isprva bili "logični" cilj onoga što Moskva zove "specijalnom vojnom operacijom" - područja separatističkih proruskih regija u Ukrajini te zauzimanja područja preko kojih bi anektirani Krim bio spojen s Rusijom.

Svjedočimo li zatišju pred novu fazu rata? O tome je za Net.hr govorio vojni analitičar Robert Barić.

"Nema nikakve faze. Jednostavno, prvi ruski pokušaj osvajanja velikih gradova na sjeveru Ukrajine i istovremeno napredovanje bez ikakvog reda iz čak četiri smjera nije uspio pa je ruski politički vrh očito odlučio da se mora zadovoljiti ograničenim ciljevima. A ti ciljevi su osvajanje Donbasa te osvajanje i osiguravanje južnog koridora (s glavnom tačkom u Mariupolju) za povezivanje Krima s Rusijom. Ovo potonje bi, čini se, uključivalo i stvaranje Narodne republike Herson koja bi sad "dobrovoljno" htjela postati neovisna i ući u savez s Rusijom. Osim toga, cilj Rusije je i uništavanje ekonomske infrastrukture Ukrajine", kaže Barić.

Nakon gotovo mjesec i po dana borbi, sve su manji izgledi da će rat u Ukrajini uskoro završiti. I Barić kaže kako će se "definitivno otegnuti".

"Nema brzog završetka. Nakon zločina otkrivenih u Buči, Hostomelu, Irpinu i drugim gradovima, ukrajinska strana neće baš biti raspoložena za razgovore. Ukrajini sada treba vojna i ekonomska pomoć Zapada da bi mogla izdržati", smatra Barić.

Mogu li prizori pokolja u Buči, odaslani u svijet, utjecati na daljnji tok samog rata, ali i mirovnih pregovora Ukrajine i Rusije.

"Nakon ovoga u Buči, rat će biti vrlo krvav i nijedna strana neće imati previše milosti prema drugoj. A pregovori vjerojatno neće donijeti nikakvih rezultata sljedećih nekoliko mjeseci. Izgleda da u Rusiji ogromna većina stanovništva podupire rat u Ukrajini pa će, prema tome, Ukrajinci morati izdržati, a Zapad će morati nastaviti slati vojnu pomoć. To će od ljeta uključiti i otvoreno slanje zapadnih vojnih sustava, ne samo ovih istočnih koji se sada nastoje skupiti među europskim članicama NATO-a. To također znači da će Zapad doslovno morati ekonomski održavati Ukrajinu na životu, s obzirom na to da Rusija sada ide na velika razaranja njene ekonomske i transportne infrastrukture", kazao je Barić.