Politika

Vranić za Raport: Ukoliko niste po ukusu Sebije Izetbegović, onda niste dobar ministar. I slažem se s njom

"Samo jedna istina postoji. Ja nisam ministar po ukusu Sebije Izetbegović. Ukoliko niste po ukusu Sebije Izetbegović onda niste dobar ministar", kazao je ovo u razgovoru za Raport ministar zdravstva Kantona Sarajevo, Haris Vranić.

On je pred sam kraj mandata sumirao utiske o postignutom, ali i o trenutnom stanju u zdravstvenom sistemu te svakodnevnim optužbama na njegov račun od strane direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Sebije Izetbegović.

Najvažniji projekti tokom mandata

Tokom 2020. godine i vladavine koalicije SDA-SBB-DF u Vladi KS mjesecima nije bilo ministra zdravstva. Početkom 2021. godine na mjesto ministra dolazi Vranić ispred političke partije SDP-a. Pitali smo ga kada se osvrne na sam početak koliko je zadovoljan svojim radom te koji su najvažniji projekti koje je uspio da provede.

"Izuzetno sam zadovoljan jer je uspješno provedena imunizacija 65% građana u Kantonu Sarajevu i to sa dvije doze svih vrsta vakcina. Potom, prvi u BiH smo otvorili Drive-in punktove ali i obezbjedili dva miliona KM stimulacije zdravstvenim radnicima za borbu sa Covid-19. Omogućena je refundacija skupih lijekova protiv Covid-19 u iznosu od 750.000 KM. Donacija drugim kantonima kao što su PCR testovi Livnu, UZV aparat i dvije stomatološke stolice za Dom zdravlja Goražde, kao i dva patronažna vozila za Dom zdravlja Jablanica", kazao je Vranić.

Vranić: Dom zdravlju Jablanica donirana dva patronažna vozila

Između ostalog, Ministarstvo zdravstva KS je na čelu sa ministrom Vranićem i javnosti tokom ovog mjeseca predstavio i novi pravilnik o zdravstvenim uslugama.

"Novi pravilnik o zdravstvenim uslugama skratit će čekanje pacijenata na određene zdravstvene usluge. Nakon tri godine neuspješnih pregovoranja, potpisan je kolektivni ugovor za sve uposlenike u sistemu zdravstva KS, povećana satnica i svi koeficijenti. Po prvi put u BiH nabavljene vakcinacije protiv HP virusa, ali i sproveden pilot projekat preventivnih pregleda grlića maternice, dojke i debelog crijeva u javnim i privatnim ustanovama u KS. Napisan nacrt Zakona o osnivanju Kantonalne bolnice", kazao je Vranić.

Često na predizbornom skupu Stranke demokratske akcije (SDA) se priča o njegovom radu. Kada je Sebija Izetbegović najavljivala spektakl ukoliko uđe u Skupštinu Kantona Sarajevo, optužila je Vranića da je napravio haos u zdravstvu. S druge strane Vranić tvrdi da je uveden red, pitali smo ga šta je istina.

Verbalni sukob sa Sebijom Izetbegović

"Postoji samo jedna istina. Ja nisam ministar po ukusu Sebije Izetbegović. Ukoliko niste po ukusu Sebije Izetbegović onda niste dobar ministar. Kao što nije dobar ni ministar saobraćaja Adnan Šteta, kao što nisu bila dobra i četiri dekana Medicinskog fakulteta kao ni Ljekarska komora sve dok nije stavila svoje ljude. Iskreno da vam kažem ja se u potpunosti slažem sa njom da ja nisam dobar ministar jer ja nisam njen ministar. Apsolutno ne radim po njenim uputama i instrukcijama, nego radim za dobrobit građana. Prema njenom smišljenjom sistemu, cijeli KCUS je zatvoren praktično za bolesnike.

Morao sam donijeti novi pravilnik da bi se uklonile liste čekanja. Preuzeo sam Ministarstvo zdravstva u najvećem haosu tokom korone. Prisjetimo se da je pobjegao ministar i ostavio Ministarstvo zdravstva mjesecima bez igdje ikoga, a ona vladala Kriznim štabom u kojem je sjedio veterinar. Ne znam šta više da kažem, sve je jasno", kazao je Vranić.

Vranić žestoko odgovorio Sebiji Izetbegović

Haris Vranić je i kandidat SDP-a za Parlamentarnu skupštinu BiH na Općim izborima u oktobru. Na samom kraju razgovora za naš portal kazao je šta očekuje od izbora, ali i šta planira ponuditi građanima u narednom periodu.

Šta očekuje od Općih izbora?

"Vodi se velika borba. Kao jedan od osnovnih ciljeva će mi biti formiranje, ako ne Ministarstva jer se RS opire tzv. prenosu nadležnosti, onda osnivanju nekog koordinacionog tijela za zdravstvo na nivou BiH. Želim da ovo kordinaciono tijelo pomogne u funkcionisanju zdravstvenog sistema. U koroni se pokazalo kako smo do sada funkcionisali, tačnije nikako. Ministarstvo civilnih poslova BiH u cijelom svom obimu posla ne može imati i zdravstveni sektor, jer vidimo kako je to završilo. Od kupovine loših respiratora do kupovine vakcina koje ni dan danas nisu isporučene, a isplatili smo više od 20 miliona KM. Osim toga, imamo i da je Vlada Federacije BiH kupovala vakcine i ne znamo uopšte koliko su ih platili i kakav je ugovor, ali i koliko ih je došlo. Taj kordinacioni tim na nivou BiH vodio bi računa o svim osnovnim stvarima, ali i epidemiološkim situacijama i mnogim drugim stvarima... Dakle, želimo osnovne stvari koje nemaju veze je li neko Srbin, Hrvat ili Bošnjak. Bolest ne bira nacionalnost", kazao je Vranić.

Dodao je kako su te samo neke od osnovnih smjernica kojim se vodi jer želi svim građanima da omogući da imaju pristup zdravstvenoj zaštiti.

"Moramo zaboraviti onu floskulu da je zdravlje besplatno za sve, jer ne postoji besplatno zdravstvo. Svako od nas izdvaja za zdravstvo, ali treba naglasiti da će biti besplatno u smislu da pacijenti koji su osigurani neće dodatno plaćati za neke svoje usluge. Kordinacioni tim bi se bavio i transplantacijama, da se napravi jedan centar za transplataciju u bilo kojem gradu naše zemlje. Želim da imamo Centar za transplataciju za sve. To je osnovna stvar koju ću ja u Parlamentu zastupati", zaključio je Vranić u razgovoru za Raport.