Politika

Vučić: U Srbiji postoji jedna velika histerija protiv Evropske unije, a novac koji imamo, imamo zahvaljujući EU

Rekavši kako vidi da u Srbiji "postoji jedna velika histerija protiv Evropske unije (EU)", predsednik te države Aleksandar Vučić poručio je danas u obraćanju naciji da ne smetne s uma kako "novac koji imamo, imamo zahvaljujući ogromnom broju investicija koje smo najvećim delom doveli iz EU-a i podršci koju imamo iz EU-a".

On je prilikom javnog obraćanja naciji istakao da mu "nije bila laka pozicija" tokom samita EU - Zapadni Balkan održanom u četvrtak u Briselu, jer je 16 predsednika vlada i država direktno govorilo o neophodnosti usklađivanja Srbije sa restriktivnim merama prema Ruskoj Federaciji.

Vučić je naglasio da Srbija zbog toga ne treba da ode "u drugu krajnost" i da pomisli kako može lako da pronađe zamene za tržišta na drugoj strani ili da pronađe bolje partnere od onih u EU-u ili da Srbija pomisli da može da ima neki drugi politički put.

"Ovo govorim iako znam da to u Srbiji gotovo niko ne voli da čuje. Ovo govorim zato što u politici mora da postoji racionalan pristup, i mora bar ponekad da postoji glas pragmatičnog pristupa koji vodi računa o interesima Srbije i njenih građana", rekao je Vučić.

On je naveo da u Srbiji u stranim kompanijama direkto radi 300.000 ljudi, a indirektno i pola miliona, i naglasio da je bar dve trećine tih kompanija iz EU-a.

Vučić je rekao da ne može da promeni to što ljudi u Srbiji ne razumeju koliko je važna EU, ali da ni zemlje EU-a ne žele da čuju koliko je Srbiji važno da ona sama donosi sud o tome da li će i kada da uvodi ili ne uvodi sankcije, i da neće da razumeju koliko su Srbiji "i Kinezi i Rusi značajni".

Istakao da Srbija nastavlja svoj evropski put i dodao da će posao nove Vlade biti da "mnogo toga uradi" u vezi sa vladavinom prava.

- Fer bi bilo da su i drugi dobili datum o početku pregovora -

Govoreći o tome što su Ukrajina i Moladavija dobile status kandidata za članstvo u EU-u na samitu u četvrtak u Briselu, a Srbiji nije otvoren nijedan novi klaster u pregovorima o pristupanju, Vučić je rekao da bi bilo fer i da su drugi dobili datum o početku pregovora.

Istakao je da Severna Makedonija već 17 godina ima status kandidata, a Albanija osam godina, ali da te zemlje još nisu dobile datum za otpočinjanje pregovora.

"Da budemo fer, mi smo daleko, daleko, daleko odmakli u odnosu na njih, ali je naše da pokažemo solidarnost i sa bratskim makedonskim i sa prijateljskim albanskim narodom", rekao je Vučić i rekao da se nada da Srbija u decembru može da otvori novi klaster.

Rekao je da je na samitu EU - Zapadni Balkan za Srbiju bilo važno da je drugi čuju i istakao da su ti drugi "birali reči i način, i pokazali poštovanje prema Srbiji", na čemu je zahvalio, jer "zna koliki je njihov bes" prema Srbiji.

"Morate da razumete, jedan deo EU-a je u direktnom ratu protiv Rusije. Kako očekujete da o Srbiji pozitivno misli neko ko (Ukrajini) pošalje 12 velikih haubica, 30 tenkova i šest aviona, kako mislite da se ta zemlja ponaša prema nama? Drugo je to što oni ne žele da čuju našu argumentaciju iz 1999. godine, što ne žele da čuju šta pričamo o teritorijalnom integritetu, zato što je to za njih davno završena priča", rekao je Vučić.

- O Kurtijevoj izjavi -

Komentarišući izjavu kosovskog premijera Aljbina Kurtija da ne može da prizna Srbiju dok ona ne prizna Kosovo i da zato misli da je neophodno međusobno priznanje, Vučić je rekao da pregovarčki okvir ne može da se menja na silu.

"Mi imamo jasan pregovarački okvir koji je pregovaran, ustanovljen i uspostavljen. Sad je Kurti poželeo da menja pregovarački okvir i da se to postavi kao uslov. Čuj, on će da prizna Srbiju. Da nije smešno, prosto bi bilo tužno, ovako čovek mora makar da se osmehne. Strašno nam je potrebno njegovo priznanje. Ne priznaje nas niko u svetu, pa da nas on prizna", zaključio je Vučić.