Region

Vučićevi mediji na nogama nakon što je srbijanski biznismen kupio engleski klub: “Za čije pare, bando tajkunska?”

"Sve ovo napravljeno je novcem građana Srbije, zloupotrebom državnih resursa (Telekoma) i političke moći", svijet se još u čudu štipao nad vijesti o novim vlasnicima Southamptona, kada je srpska premijerska Ana Brnabić na Twitteru otvorila novu crtu fronte prema Draganu Šolaku.

Sljedećeg jutra za tešku artiljeriju bili su zaduženi ministar policije Aleksandar Vulin i režimski tabloidi, prenosi “Jutarnji list”.

Na redu Liverpool

"Na sljedećim protestima se borite da Šolak kupi Liverpool, to je sasvim u redu da on i Đilas budu još bogatiji", ironizira Vulin, dok Informer ispisuje potjernicu naslovom "Za čije pare, bando tajkunska?".

Uzdrmana višesedmičnim demonstracijama u predvečerje izbora, vlast Aleksandra Vučića iz talona je izvukla neočekivanog asa: regionalni medijski mogul, vlasnik United grupe, čija N1 Televizija strši iz prepariranog okruženja i zapravo jedina godinama u Srbiji žulja Vučića te zaziva promjenu vlasti, izmuzao je, ispada, srpskim građanima stotine miliona eura i sada se u bijelom svijetu igra velikog gazde.

Ironijom sudbine "svece" je kupio jedan demon, pa vi vidite tko je alternativa vlasti koja neumorno "radi puteve i otvara fabrike"...

Oni rijetki srpski mediji skloni Šolaku (čitaj: oni u njegovu vlasništvu) spremno su dočekali režimske napade. Na portalu Direktno.rs tako se pitaju kako će Arenasport - od sljedećeg ljeta vlasnik TV prava na Premier ligu - ubuduće prenositi utakmice Southamptona.

Arena je kompanija u vlasništvu srpskog Telekoma, koji funkcionira na Vučićev daljinski. Malo po malo s tržišta je Arena izgurala Šolakov Sportklub, oduzevši mu TV prava na sve prestižne evropske nogometne lige.

Astronomska suma

Oporbeni portali tvrde da je Telekom iskeširao astronomskih 600 miliona eura kako bi sljedećih sedam godina raspolagao pravima za Premier ligu.

O kakvoj se investiciji radi, pokušava nam objasniti jedan viđeniji zaposlenik Sportkluba.

"Kao da za moj automobil vrijedan 15 hiljada eura susjed ponudi 15,5 hiljada, a onda dođe sljedeći kupac i kaže - dajem 300 hiljada eura. Nema niti teoretskog izgleda da taj novac barem približno vratite kroz marketing", skicira prilike licitacije sugovornik “Jutarnjeg”.

"Komentatori na Areni će po novom morati klub zvati Šolaktempton", prenosi u međuvremenu direktno.rs komentare s društvenih mreža.

Šolak: Da li će se klub zvati Šolaktempton?

"Bit će to tim pun ološa, lopova, fašista, stranih plaćenika, nasilnika, bijednika", uživljava se u prijenos drugi komentator.

"Trener i igrači pobjedama će pokušati srušiti Vučićevog prijatelja Borisa Johnsona s vlasti", ruga se treći.

Kakvim god nijansama sive bojali ovu priču, ostaje gola činjenica da je samozatajni srpski tajkun novi vlasnik popularnog premierligaša s juga Engleske, poznatog po akademiji koja je u orbitu lansirala Garetha Balea, Thea Walcotta, Lukea Shawa, Alexa Oxlade-Chamberlaina i brojne druge zvijezde.

Krenuo iz Kragujevca

Dragan Šolak, poduzetnik koji je krenuo iz Kragujevca kao vlasnik male televizije, da bi prerastao u velikog regionalnog igrača na polju kabelske televizije i telekomunikacija, otkupio je 80 posto klupskih dionica u vlasništvu kineskog milionera Gao Jishenga za 100 miliona funti.

Šolak će, međutim, morati malo dublje zagrabiti u novčanik jer klub je ozbiljno zadužen. Samo 2020. godine od MSD Holdingsa "Sveci" su posudili 78,8 milijuna funta jer im je pandemija porušila finansijske planove.

Jisheng je došao na St. Mary's stadion 2017. godine, ali odlučio se povući kada je postalo nemoguće dovlačiti gotovinu iz Kine usljed rastuće političke napetosti službenog Pekinga i zapadnih zemalja.

Šolak je iskoristio priliku, osnovao kompaniju Sport Republic, i u tišini odradio prvu u nizu planiranih akvizicija.

Predstavljajući se javnosti, Sport Republic najavljuje da planira razvijati proizvod kao portfelj ambicioznih klubova, po uzoru na Red Bull ili Manchester City, čiji su satelitski klubovi razbacani diljem globusa.

Vodeći investitor

Engleski mediji vjeruju da je Dragan Šolak vodeći investitor u Sport Republic kompaniji, kojem bokove finansijski osiguravaju dvojica Danaca Rasmus Ankersen i Henrik Kraft.

Prvi je bivši predsjednik Midtjyllanda i direktor Brentforda, u svijetu prepoznat kao poster lice “moneyball” strategije.

Na temelju statistike i potreba momčadi, on na marginama akademija pronalazi neobrađene nogometne dragulje i s njima ostvaruje spektakularne rezultate, igra Ligu prvaka ili ulazi u Premier ligu kao autsajder.

Henrik Kraft je poslovnjak s londonskom adresom. Sugovornici s boljim pregledom igre šapuću nam: sav je uloženi kapital vlasništvo Dragana Šolaka, čije bogatstvo procjenjuju na 1,2 milijarde eura. Danci u ovoj priči nisu partneri nego njegovi zaposlenici.

Isto vrijedi i za Martina Semmensa, koji ostaje u ulozi klupskog CEO-a. U razgovoru za “The Athletic”, taj 49-godišnjak otkriva da je klub tražio nove vlasnike posljednje dvije godine.

"Tražili smo tri stvari: dobre ljude, dobru investiciju i plan koji prati našu strategiju. Ova je ponuda iskrsnula nedavno, a kada pogledate njezine detalje, lako shvatite da klubu nudi upravo ono što mu treba.

Na kratke staze daje nam sigurnost i jasnoću. Dugoročno želimo ići prema cilju kojim ćemo raditi razliku", rekao je Semmens.

Skučene finansije

Ne tako davno Southampton je djelovao kao klub spreman za veliki iskorak. Četiri sezone zaredom momčad je završavala kampanju u gornjem dijelu tablice, ali posljednje četiri sezone ne može u top 10 klub, koliko god austrijski menadžer Ralhp Hassenhutl uspješno raspolagao skučenim finansijama.

U prošlosti dres "Svetaca" nosio je Ivan Katalinić, početkom osamdesetih tri godine među vratnicama, kao i Ivan Golac, rodom iz Koprivnice, nogometaš koji je karijeru izgradio u Partizanu.

U Southamptonu je kasnije Dejan Lovren pronašao odskočnu dasku prema Liverpoolu, a Dušan Tadić odigrao je četiri sezone na engleskom jugu prije nego što je u njemu velikog režisera prepoznao Ajax...

Znači li Šolakov ulazak u klub da će igrači iz regije preko noći postati kurentna roba u Southamptonu? Teško, premda ne i nemoguće.

Ako će sportsku politiku krojiti danski “moneyballer”, popularni će biti jeftiniji igrači i neprepoznati talenti...