Vijesti

WHO objavio koliko je novca potrebno da bi se pandemija stavila pod kontrolu

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ponovila je svoj zahtjev za pomoć od 23 milijarde američkih dolara, kako bi se državama kojima je potrebno dostavila neophodna sredstva u borbi protiv COVID-19, kako bi se pandemija stavila pod kontrolu i do kraja ove godine prestane biti globalna vanredna situacija, javlja Anadolu Agency (AA).

U saopćenju na web stranici organizacije date su informacije o obnovljenoj strategiji i planiranju budžeta inicijative - Ubrzani pristup alatima za borbu protiv COVID-19 (ACT-A).

Nizak dohodak

Iako se navodi da značajan dio svjetske populacije još uvijek ne može doći do vakcina, testova i drugih sredstava za liječenje COVID-19, istaknuto je kako je od početka epidemije u svijetu izvršeno 4,7 milijardi testova na COVID-19. U zemljama s niskim dohotkom izvršena su 22 miliona testova, što čini samo 0,4 posto stanovništva tih zemalja.

Osim toga, istaknuto je da samo 10 posto ukupnog stanovništva u zemljama s niskim dohotkom može dobiti vakcinu protiv COVID-19.

- Nejednakost u pristupu vakcinama dovodi do pojave novih varijanti-

Nejednakost u pristupu vakcinama i drugim sredstvima za sprečavanje širenja COVID-19, osim što je prouzročila gubitak života zbog virusa, dovela i do rizika od pojave novih i opasnijih varijanti COVID-19.

Od razvijenih zemalja zatraženo je 16,8 milijardi dolara za zatvaranje jaza u financiranju između zemalja s visokim i niskim prihodima u borbi protiv epidemije do septembra 2022.

Navodi se da zemlje sa srednjim dohotkom imaju za cilj osigurati 6,5 milijardi od 23 milijarde dolara pomoći koju traži ACT-A.

Ako se ovaj novac prikupi, kratkoročno će se stvoriti Bazen pandemijskih vakcina od 600 miliona doza, što će pridonijeti ciljevima vakcinisanja 70 posto svjetske populacije do sredine ove godine, kao i 700 miliona COVID-19 testove, 433 miliona kubika kisika, 1,7 miliona zaštitnih odijela i drugu opremu potrebnu za liječenje 120 miliona oboljelih od COVID-19.

Nestašica vakcina

Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus, naglasio je da je širenje omikron varijante COVID-19 učinilo potrebu za pristupom alatima za borbu protiv virusa mnogo hitnijom.

"Ako zemlje s visokim dohotkom pravedno doprinesu inicijativi ACT-A, ovo će partnerstvo pomoći zatvoriti nestašice vakcina, testiranja i lijekova u zemljama srednjeg i niskog dohotka. To će pomoći", rekao je Ghebreyesus, te nastavio:

"Zahvaljujući nauci, svijet je imao priliku pristupiti alatima za borbu protiv COVID-19. Ako se ovi alati pošteno distribuiraju diljem svijeta, možemo ove godine eliminirati COVID-19 iz globalne hitne situacije."

Inicijativa ACT-A uputila je poziv za pomoć za postizanje globalne jednakosti u borbi protiv epidemije u oktobru 2021.