Svijet

Xi Jinping se sprema žrtvovati Putina? Kada su sklopili pakt, Xi nije znao strašnu istinu o svom “prijatelju”

Izvrsna avantura Xija i Putina mogla bi se pokazati kao najkraća bromansa na svijetu.

Prošlog mjeseca, nasilnik iz Pekinga i megaloman iz Moskve zajedno su se zabavili na Zimskim olimpijskim igrama i objavili - ne po prvi put - da su umorni od ujaka Sama koji upravlja svijetom. Od sada će oni donositi svoja pravila.

Tada je ruski predsjednik Vladimir Putin prebacio svoju sferu utjecaja preko litice, piše The Washington Post.

Ruska nespretna, brutalna i osuđena invazija na susjednu Ukrajinu koja poštuje zakon najbolja je reklama za zapadni savez od, pa, ruskih invazija na Čehoslovačku 1968. i Mađarsku 1956., a da ne spominjemo rusku blokadu Zapadnog Berlina 1948. Ništa ne stvara prijatelje za SAD poput tutnjave ruskih tenkova.

No, gore je od toga, iz perspektive kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Njegov ruski prijatelj reanimirao je Zapad koristeći tenkove koji su odmah izgubili tutnjavu. Slika kilometarske ruske vojne opreme koja je zaglavila duž jedne ceste sjeverno od Kijeva sugerira da Xijev moskovski partner nije samo nepromišljen, već i bezobziran.

I bez mozga. Sve je jasnije da su ruske trupe prešle granicu bez znanja kamo idu, a još manje zašto. Planeri invazije - ili kako god da ih nazovete - pretpostavili su da će zračna luka Kijev biti lako zauzeta (pogrešno), ukrajinska vlada će se brzo srušiti (pogrešno), a stanovništvo će biti naklonjeno invazionim snagama (pogrešno). Ruski nuklearni kišobran spriječio je NATO-ove avione i projektile da zbrišu cijelu kolonu u zastoju u roku od jedne noći i sljedeće zore.

S ovim kišobranom koji ga tako štiti, Putin će se najvjerovatnije vratiti u formu – koljača iz Čečenije, ludog bombardera Sirije – uništavajući gradove i čineći pokolj nad civilima samo da podsjeti svijet šta nije u redu s tiranima.

Xi se sigurno osjeća usamljeno sada kada je njegov prijatelj uprskao. Kineske vlasti zauzete su pretražujući njihov internet kako bi sakrile dokaze o lošem ukusu svog vođe što se tiče prijatelja. Ali koje bi mu druge misli mogle prolaziti kroz glavu?

Možda preispituje svoj žurni raspored za osvajanje Tajvana. Antikomunistički otok pojačava svoju odbranu. Ako Ukrajina tako lako može postati groblje za ruske tenkove, šta bi Tajvan mogao biti za amfibijske kineske trupe? Kina je posljednjih godina potrošila mnogo novca na svoju vojsku, a zemlja provodi mnogo vježbi. Ali kineski generali i njihove trupe nisu testirani u borbi, a napad na Tajvan mogao bi biti bitka kakvu svijet još nije vidio.

Uzmite u obzir: Najuži dio La Manchea, koji su savezničke snage prešle na dan D, iznosi 20 milja. Najuža tačka Tajvanskog tjesnaca široka je 81 milju. Uzmite u obzir i: nije bilo satelita na dan D koji bi mogli napraviti mete od svakog broda.

Xi se možda pita: Koliko vrijedi Tajvan ako ga – poput Putina u Ukrajini – moram uništiti da bih ga osvojio? A ako potčinjavanje Tajvana zahtijeva od mene da bacim kineske trupe u stroj za mljevenje mesa, mogu li preživjeti reakciju kod kuće?

U međuvremenu, kako razmišlja, Xi mora uzeti u obzir probuđeni Zapad.

Kina je uživala u nevjerovatnih 30 godina zahvaljujući svijetu bogatih, dobro raspoloženih kupaca. Međutim, Putin je za nekoliko dana taj svijet pretvorio u zid odlučnosti. Xi bi mogao shvatiti da je ovo loše vrijeme da Kina postane nevaljala. Kineski ekonomski rast već koči. Kratkoročni napori da se potakne rast su međusobno usmjereni s dugoročnim naporima da kineska ekonomija sazrije. Demografski trendovi su strašni.

Ukratko, Kina bi trebala biti oprezna u pogledu pokretanja svjetskih ekonomskih sankcija. Doduše, Kina je ekonomska sila, dok je Rusija relativna piskalica, ali trendovi su važni, a kineski nisu dobri. Odlučne sankcije Kini uvelike bi ubrzale datum koji se već približava kada njeno ekonomsko čudo dosegne vrhunac i počne padati.

Putinov debakl trebao bi navesti Xija da preispita prošlu kinesku politiku i uvidi mudrost u njoj. Njegov neposredni prethodnik, Hu Jintao, bio je maestro suptilnosti i strpljenja po pitanju Tajvana, izgrađujući ekonomske i kulturne veze, ostavljajući političke razlike po strani i vjerujući vremenu koje će privući otok prema kopnu. Kina voli slaviti svoje strateško strpljenje. Ovo je dobar test.

U konačnici, Xi mora odlučiti hoće li prekinuti bromanciju sada ili kasnije. Vjerovatno ima moć opozvati Putinovo brutaliziranje Ukrajine - ali samo ako snažno intervenira. To je težak poziv za čovjeka koji je zalutao u pogrešno prijateljstvo. Xi je mislio da bi on i Putin zajedno mogli poremetiti zapadni savez. Nije shvatio da je njegov prijatelj lud.

Xijev najbolji potez sada je unaprijediti poziciju Kine pregovorima o brzom okončanju krize u Europi. Ili, drugačije rečeno: unaprijediti poziciju Kine guranjem Putina pod autobus.