Sport

Za igrače ovog engleskog kluba kažu da su najveći pehovi lige. Sad je pred njima važna utakmica, unajmili su psihologa

Brentford i Swansea danas od 16 sati na Wembleyju igraju finale doigravanja Championshipa u utakmici vrijednoj 180 miliona funti.

To je najmanji iznos koji je zajamčen klubu koji osigura plasman u Premiership čak i u slučaju ako već sljedeće sezone ispadnu nazad u Championship.

Swansea je u Premiershipu bio od 2011. do 2018. godine, a Brentford ulazak u elitu čeka od davne 1947. godine. Brentford je vratima Premiershipa bio i prošle sezone, ali je u nevjerovatnom raspletu ostao bez ičega.

Momčadi Thomasa Franka u zadnja dva kola prvenstva nije uspjela iskoristiti kikseve Bilićeva West Bromwicha. U zadnjem kolu igrala je kod kuće protiv davljenika Barnsleya i ušla bi u Premiership da je pobijedila. No, Brentford je šokantno izgubio 2:1, Bilić je odigrao 2:2 s QPR-om i otišao u elitu.

Brentford je popravni ispit imao u doigravanju. U polufinalu je s ukupnih 3:1 pobijedio današnjeg protivnika Swansea, da bi u finalu u produžetku izgubio od Fulhama 2:1. To je bio deveti poraz Brentforda u finalima doigravanja u svim kategorijama engleskog nogometa i u klubu vjeruju da je napokon došlo njihovo vrijeme.

Kako bi isprali loše uspomene iz prošle sezone, vodstvo kluba je na početku ove zaposlilo psihologa koji je pomogao igračima da se napune pozitivnom energijom i bez pritiska dočekaju finiš sezone.

Norwich i Watford bili su predobri i Brentford je opet završio na trećemu mjestu, ali je u doigravanje ušao u fantastičnoj formi. Frankova momčad je dobila zadnja četiri kola, a karakter je pokazala u polufinalu doigravanja. Bournemouth je prvu utakmicu dobio 1:0, a u uzvratu je nakon samo pet minuta vodio istim rezultatom. No, Brentford je brzo izjednačio i u nastavku iskoristio igrača više te je pobjedom 3:1 izborio današnji finale.

Jedan od najzaslužnijih za takav rasplet je, kažu u klubu, iskusni psiholog Michael Caulfield koji se čitavu sezonu brinuo da igrači budu u dobrome mentalnom stanju.

"Nakon onakvog završetka prošle sezone dobro bi mi došlo više od deset dana odmora, koliko smo dobili. Taj poraz bio je užasno bolan i nisam znao kako ću se s njim nositi. Michael nam je po tom pitanju strašno puno pomogao. Boravi na treninzima, hoda po terenima i s većinom od nas samo razgovara. O čemu god želimo. Što god nas muči, dođemo do njega i to istresemo. Zbog covida i svega nekim igračima je bilo posebno teško jer sedmicama nisu mogli vidjeti svoje porodice. Upravo je on bio osoba kojoj smo mogli reći neke stvari koje nismo nikom drugom. Njegov glavni cilj bio je da su svi u klubu sretni i to je i postigao", kazao je golman Henrik Dalsgaard.

Caulfield je samo jedan od "projekata" Matthewa Benhama, nevjerovatnog vlasnika kluba koji je, nakon što ga je preuzeo 2009. godine, radikalno promijenio način poslovanja. Ukinuo je omladinsku školu i počeo je dovoditi igrače koristeći isključivo vlastiti model skautiranja. Tražio je jeftine igrače koji su iz nekog razloga podbacili u određenom periodu karijere, a prema svim statističkim pokazateljima moraju biti dobri. Istovremeno je prodavao igrače koji su, prema njegovu mišljenju, bili predobri s obzirom na svoje kvalitete i tako je zarađivao, prenosi Index.

Benham se, inače, obogatio na kladionicama koje je "opelješio" koristeći također vlastiti model. Kasnije je osnovao kompaniju Matchbook koja isti model prodaje samim kladionicama uz čitav niz statističkih servisa.

Benham je u saradnji s trenerom i ostalim ljudima odlučio dovesti sportskog psihologa i odabir je pao na Caulfielda. On je, osim razgovora s igračima, u klub uveo brojne novitete. Tako čitava momčad zajedno igra Jengu (igru s izmicanjem drvenih štapića), a ona je u Brentfordu ogromnih dimenzija s ciljem da čitava momčad bude oko nje i tako se druži.

"On se nije fokusirao na to da pričamo o prošlosti, nego da sadašnjost bude zabavna i zanimljiva. To je i postigao. Atmosfera koju je izgradio u momčadi je nevjerovatna. Svi ostajemo i po nekoliko sati u klubu nakon treninga. Pijemo kafu, družimo se i igramo ping-pong. Utakmicama pristupamo na potpuno drukčiji način. Primarni cilj nam je da se na terenu zabavimo, bez ikakvog pritiska i straha. Upravo to nas je koštalo prošle sezone, taj strah od neuspjeha", objašnjava Dalsgaard.

I dok je Caulfield gradio momčadski duh, uprava je opet povukla dobre poteze. Nakon što je ljetos prodao Ollieja Watkinsa (koji je završio u engleskoj reprezentaciji) Aston Villi za 34, a Saida Benrahmu u West Ham za 23 miliona eura, Benham je nevjerovatnim skautingom opet napravio fantastičan posao. Za samo 5.3 miliona eura doveo je napadača Ivana Toneya iz Peterborougha, a Bochumu je 600.000 eura platio Vitalyja Janelta.

Fantastični Toney je prvenstvo završio kao prvi strijelac lige s nadrealnim 31 golom uz deset asistencija i već sad vrijedi 30-ak miliona eura. Brentford je bio najefikasnija momčad lige i veliki je favorit na kladionicama uoči današnje utakmice.

"Ako odigramo najbolje što možemo, ja ću biti zadovoljan. U tom slučaju će se sve svesti na neke detalje i malo pomoći nogometnih bogova. U nogometu je na kraju priče sve crno-bijelo, ali zbog načina na koji ovaj klub funkcionira, mi smo čudo. To nam jamči da ćemo svoj cilj ostvariti prije ili poslije", rekao je Falk.