trenutak istine

Zakuhava se na političkoj sceni, raste strah u SNSD-u. Čović će brzo biti primoran donijeti odluku: Hoće li Dodiku vratiti zabijeni nož u leđa?

Burna dešavanja na bh. političkoj sceni uzimaju na zamahu i turbulencije u vlasti na državnom nivou očekuju se i narednih dana.

Već danas je Nenad Vuković na konferenciji za novinare da kreću u smjenu Nikole Špirića iz SNSD-a, iz Kolegija Doma naroda PSBiH.

Draganu Čoviću, predsjedavajućem Doma naroda PSBiH tako teče trodnevni rok u kojem mora zakazati hitnu sjednicu Doma, na kojoj bi jedina tačka dnevnog reda bila smjena Nikole Špirića, a koju upućenom inicijativom traži pet delegata. I to Želimir Nešković (SDS), Nenad Vuković (PDP) Kemal Ademović (NiP), Zlatko Miletić (ZNG) i Ilija Cvitanović (HDZ 1990).

Jasno je da ova imena, uz kako Raport nezvanično saznaje, ranije iskazanu podršku još četiri delegata iz Kluba Bošnjaka, pokazuju da za taj poduhvat ima većine u Domu naroda PSBiH.

Čović je na ranije dvije hitne sjednice odbio uvrstiti inicijativu za Špirićevom smjenom koju su tražili Nešković i Vuković, pravdajući to nemogućnošću da mijenja ranije utvrđeni dnevni red hitne sjednice.

Sada Čović nema izbora nego u roku od tri dana zakazati hitnu sjednicu na kojoj se treba glasati o razrješenju Špirića s pozicije zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH.

Iako SNSD ima mogućnost da nijedan od njihova tri delegata ne dođe na tu sjednicu i da ne bude kvoruma za njeno održavanje, pitanje je koliko će to puta moći učiniti i hoće li se odlučiti na blokadu do kraja mandata.

Raste strah u SNSD-u

To SNSD-u i Miloradu Dodiku sigurno ne bi bilo mrsko jer su pokazali da su na sve spremni da ostanu u vlasti pa makar to ostvarili i blokadama.

Pokazali su to obaranjem kvoruma na planiranoj zajedničkoj sjednici oba doma PSBiH, na kojoj su na pitanja državnih poslanika i delegata trebali odgovarati državni ministri na čelu s predsjedavajućom Borjanom Krišto.

Čović: Dodik mu minirao sjednicu

Na taj način SNSD je faktički 'zabio nož u leđa' i Draganu Čoviću, predsjedavajućem Doma naroda, ali i predsjedniku HDZBiH.

Da je i Čović doživio taj njihov potez svojevrsnom izdajom, pokazao je njegov ekspresni sastanak s čelnicima Trojke upravo u danu u kojem je SNSD bojkotirao zajedničku sjednicu i kada je iz Trojke upućena inicijativa za smjenu SNSD-ovih ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.

Štura Čovićeva objava o tom sastanku i temama o kojima se razgovaralo samo je pojačala strah u SNSD-u od toga hoće li Čović 'okrenuti ploču' i prestati sa zaštitom SNSD-a i njihovih kadrova od smjena.

Jer, nakon tog sastanka Čović nije iskazao 'opredijeljenost za partnerstvo s SNSD-om' sintagmu koju on često koristi kao poruku kada se SNSD nađe u opasnosti da ih svi izoliraju.

Može li Zakon o sudu BiH biti izglasan u PSBiH?

Iako se u javnom prostoru u BiH često govori o neraskidivom savezništvu i partnerstvu Milorada Dodika i Dragana Čovića, veoma brzo će Čović morati da bira između blokada i napretka BiH na evropskom putu. Odnosno bit će pred puno jasnijim i konkretnijim izborom između SNSD-a i opozicije iz RS.

Naime, zbog odbijanja SNSD-a da usvoji Zakon o sudu BiH, grupa poslanika u Predstavničkom domu PSBiH uskoro bi taj zakon mogla uputiti u parlamentarnu proceduru, kao svoj prijedlog.

Predstavnički dom: Mnogo je kombinatorika

Kako saznaje Raport, Zakon će biti skoro identičan u tekstu i u formi u kojoj ga je Ministarstvo pravde BiH upućivalo pred Vijeće ministara BiH, a ministri SNSD-a sprečavali da se on nađe na dnevnom redu.

Prema tom prijedlogu sjedište Apelacionog suda bilo bi u Istočnom Sarajevu i takav prijedlog imao bi podršku stranaka Trojke, te opozicije iz RS, a navodno bi ga podržalo i troje poslanika iz Kluba NES BiH i Naprijed.

U tom slučaju još četiri glasa iz HDZ-a omogućila bi većinu od 22 glasa za usvajanje ovog zakona.

U slučaju da HDZBiH ostane suzdržan ili bude protiv ovakvog načina usvajanja Zakona o sudu BiH, postoji i opcija da taj zakon bude usvojen i bez glasova SNSD-a i HDZBiH.

Zakon bi mogao biti usvojen i s 15 glasova (opozicija iz RS, te Trojka), ali pod uvjetom da osim SNSD-a i eventualno HDZBiH i ostali poslanici iz FBiH ne budu protiv, nego suzdržani.

U tom slučaju bili bi ispoštavani i uvjeti entitetske i opće većine i zakon bi prošao.

Kao i u svim dosadašnjim kalkulacijama i kombinatorikama oko nove većine i u ovom slučaju se dolazi do glavne nepoznate u ovoj 'jednadžbi', odnosno Doma naroda PSBiH i mogućnosti da njegov rad blokira SNSD.

Ali, imajući u vidu da je takva blokada apsolutno nezakonita i da su toga itekako svjesni i u SNSD-u, postoji velika mogućnost da u tom slučaju intervenira visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.

Upućeni tvrde da će ukoliko SNSD blokira održavanje hitne sjednice na kojoj bi trebao biti smijenjen Nikola Špirić, pet delegata nastaviti upućivati zahtjeve za održavanjem sjednice s tim dnevnim redom sve dok ne budu stvoreni uvjeti da se ona i održi.

Nezakonita blokada

"Nakon svakog eventualnog bojkota SNSD-a, ide novi zahtjev za hitnom sjednicom", kažu Raportovi izvori u Domu naroda PSBiH.

Ako SNSD bude blokirao sjednice, očekivanja su da reagira ili Tužilaštvo BiH ili visoki predstavnik, jer teško je za očekivati da će se bez ikakve reakcije dozvoliti da Dodik do narednih izbora blokira rad Doma naroda PSBiH.

Hoće li Dodik krenuti u nezakonitu blokadu zbog fotelja?

S druge strane, izvori Raporta ne isključuju mogućnost da se SNSD nađe i pod 'raznom vrstom pritisaka' i da se ponovo predomisle i glasaju za evropske zakone 'u pet do 12', odnosno kada vide da im 'zakon sile' koji pokušavaju nametnuti ne prolazi.

Težina i važnost trenutka u kojem se BiH nalazi, posebno imajući u vidu činjenicu da vlast do marta mora ispuniti uvjete kako bi dobili datum za otpočinjanje pregovora BiH s Evropskom unijom jesu faktori koji pozivaju na stabilnost vlasti u BiH, ali isto tako su i prilika da se iskoriste svi mehanizmi da glavni kočničari napretka zemlje konačno budu potisnuti na marginu.

Dragan Čović pokazao je da to može učiniti kada je 2014. godine, uprkos tome što se nakon općih izbora te godine prvo sastao s Miloradom Dodikom, za koalicijske partnere izabrao tadašnji Savez za promjene u kojem su bili i SDS i PDP koji i sada pretenduju za ulazak u vlast.

Hoće li Čović 'prelomiti' i ovih dana i uprkos sastancima s Dodikom i izjavama i vjernom partnerstvu ipak dati šansu opoziciji iz RS znat ćemo vrlo brzo.

Jer, dolaze dani u kojima će 'pasti sve maske' i nema više vremena niti za uzmicanje, niti suzdržanost ili prikrivenu podršku bilo kome.