Svijet

Žarište pandemije premješta se u Španiju: Na klizalište u Madridu odlažu tijela, Kinezi šalju pomoć

U Španiji je u zadnja 24 sata umrlo čak 769 ljudi, ukupno 4.858. Veliki je to porast u odnosu na jučer kad je preminulo 655 ljudi. Broj novozaraženih je 7.871, što je manje nego u zadnja dva dana. Ukupan broj zaraženih u Španiji je 64.059. Španija je zemlja s najviše preminulih od koronavirusa na svijetu nakon Italije.

U Madridu, najvećem žarištu koronavirusa, improvizirane su dodatne bolnice kao i mjesto odlaganja tijela preminulih koje se nalazi na jednom olimpijskom pozorišta unutar trgovačkog centra. Široke avenije Madrida i Barcelone praktično su puste, a tako je i u ostalim gradovima i selima širom Španije.

Vanredno stanje, tokom kojeg 47 miliona stanovnika mora ostati u kućama, traje od 14. marta te je produženo do 11. aprila. Smije se izaći samo u trgovine po hranu, apoteke, kioske, bolnice, banke, benzinske pumpe i kako bi se prošetalo psa. U glavnom gradu su vlasti počele provoditi masovne testove otkrivanja koronavirusa u paviljonima u krugu velikog parka Casa de Campo.

Španski nogometni savez prepustio je zdravstvenoj službi svoj sportski kamp u predgrađu Madrida, u kojem se inače priprema nogometna reprezentacija, a također je prepustio i dio svog osoblja. Tračak nade daje podatak o 7.015 oporavljenih osoba od 56.190 oboljelih. Zdravstveni radnici, od kojih se 5.600 zarazilo, žalili su se vladi zbog nedostatka osnovne zaštitne opreme poput maski, uniformi i rukavica.

U srijedu je ministarstvo zdravstva izvijestilo o sporazumu s vladom Kine, čije bi različite kompanije tog azijskog diva postepeno slale medicinsku opremu vrijednu 400 miliona eura. U Španiju bi do juna trebalo stići 950 uređaja za asistiranje pri disanju, više od 500 miliona maski za pacijente i osoblje, 5,5 miliona testova za brzo otkrivanje koronavirusa te 11 miliona rukavica. U Evropi se proizvede svega 10 posto takve opreme.

Španska vojska zatražila od NATO-a zaštitnu opremu i testove za otkrivanje koronavirusa. Neke španske kompanije počele su pretvarati svoje proizvodne linije u izradu medicinske opreme. Tvornica cipela u sjevernoj pokrajini La Rioji proizvodi jednostavne zaštitne maske, prvo za svoje vlastito osoblje, a onda i za distribuciju.

„Sada naporno radimo. Nastojat ćemo napraviti i nešto sofisticiranije proizvode za medicinsko osoblje“, rekao je Brasilio García, upravitelj u kompaniji Callaghan.

Nakon zdravstvene Španiju posljedično pogađa i privredna kriza. Paralizirani su turizam, trgovina i industrija pa su hiljade kompanija najavile otkaze. Njima se u četvrtak priključio i najveći španski lanac robnih kuća El Corte Inglas koji će privremeno otpustiti 22.000 radnika. Na aerodromu u Malagi, ulazu na sunčanu obalu Costa de Sol, hiljade putnika čekaju povratak u svoje zemlje. Mnogi spavaju na podu aerodroma.

Španska centralna banka priopćila je kako od marta epidemija koronavirusa „žestoko“ udara privredu zemlje. Lideri devet zemalja Evropske unije, među kojima Španija, Italija i Francuska, zatražile su u srijedu dogovor o izdavanju zajedničke evropske obveznice, odnosno instrumenta kojim bi se zajednički zadužile, a prikupljenim novcem finansirale svoje zdravstvene sisteme te pomogle posrnulim privredama.